Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Andres Herkel uuris täna Riigikogu infotunnis rahandusministri maailmavaate kohta, sest meil on kahes järjestikuses, aga väga erinevas valitsuses ametis rahandusminister, varasem rahanduskomisjoni esimees, kes on järjest liikunud aina uute maksude välja mõtlemise suunas. „Te olete liikunud ka eelarve tasakaalu põhimõttest eelarve defitsiiti lubamise suunas, samal ajal kui nii Eesti Pank kui ka eelarvenõukogu ütlevad, et selleks on väga vale aeg,“ ütles Herkel Sesterile ja küsis milliseid arenguid on ministri maailmavaade selle protsessi käigus läbi teinud ja miks on ta seisukohad ikka väga palju muutunud?

Sester vastas Herkelile, et tema jaoks kehtiv koalitsiooni leping IRLi jaoks punaseid jooni ei ületa. Herkel kommenteeris, et Sester jätkas tavalist hämamist, näiteks kui maksu kehtestamise eesmärk on ilmselgelt eelarveaukude täitmine, siis minister räägib selle asemel ikka pahede maksustamisest. Herkel tunnistas, et küsimused on ajendatud tänasest Riigikogu päevakorrast, aga uuel ajal kui IRL-il on uus esimees, siis on aeg uurida, mis saab nendest eelnõudest, mis IRL-i maailmavaatele ei vasta.

Vabaerakonna saadikute arvates oleks hea teada, milliseid korrektiive kavatseb IRL teha näiteks suhkrumaksu küsimuses või abikaasade ühisdeklaratsioonide küsimustes. Ka on Riigikontrolör väga teravalt kritiseerinud eelarve baasseaduse eelnõu, mis annab võimaluse defitsiidiks ja mis ei taga Riigikogus piisavalt läbipaistvat menetlust, nimetas ta.

Vabaerakonna saadikurühma aseesimees Andres Ammas meenutas, et viis-kuus aastat tagasi rääkisid praegune minister koos Urmas Reinsalu ja Mart Laariga, et eelarve tasakaal võiks olla lausa Eesti riigi põhiseadusesse sisse kirjutatud. Kas too seisukoht oli konservatiivne või on seda hoopis praegune, kui riigieelarve lubatakse defitsiiti, sõnas Ammas.

Lisainfo:Andres Herkel
5056540
[email protected]

Tagasiside