Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Andres Herkel lubab, et vabaerakondlased tegelevad kindlasti edasi riigikogu liikmete kuluhüvitiste vähendamise ja autoliisingute ära keelamise teemaga.

Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Andres Herkel lubab, et vabaerakondlased tegelevad kindlasti edasi riigikogu liikmete kuluhüvitiste vähendamise ja autoliisingute ära keelamise teemaga.

Riigikogu otsustas 24. oktoobril häältega 44:15, et ei toeta Vabaerakonna Riigikogu fraktsiooni eelnõud alandada riigikogulaste kuluhüvitise määra kolm korda ja jätta saadikud võimaluseta kuluhüvitise eest autot liisida. Vabaerakonna Riigikogu fraktsiooni esimees Andres Herkel kritiseerib kuluhüvitiste asjus esile kerkinud silmakirjalikkust.

„Vabaerakonna Riigikogu fraktsioon on aastate vältel kulutanud kõige säästlikumalt maksumaksjate raha ja kasutanud kuluhüvitisi tööga seonduvate kulude kompenseerimiseks. Kavatseme kuluhüvitiste alandamise ja autoliisingute kaotamise teemat jätkuvalt üleval hoida, sest meie meelest peab säästev „riigireform“ algama sellest, et ka poliitikud seavad endile piiranguid. Praegu valmistame ette tuleva aasta riigieelarve muudatusettepanekuid ja näeme kuluhüvitisi umbes miljoni euro ulatuses katteallikana,“ ütleb Herkel.

Herkel rõhutab, et Vabaerakonna arvates tuleb eeskätt välistada Riigikogu liikmete autode liisimise võimalus, mis tähendab ettevalmistust nende jääkväärtusega väljaostmiseks. Kui piirsumma on väiksem, siis väheneb ka ahvatlus liisingumakseid kuluhüvitiste eest katta, sest on sisulisi kulusid ja raha jääb vähem üle. Näiteks see, millist ajakirja keegi tellib, jäägu pigem ajakirjanduse kajastada. On päris raske piiri tõmmata, et see sobib ja see enam ei sobi. Aga kui tellida, siis mina soovitan „Akadeemiat“,“ märgib Herkel.

Alates selle riigikogu koosseisu algusest ja lõpetades tänavuse juunikuuga, on Vabaerakonna fraktsioon 324 404 eurosest lubatud maksimummäärast ära kasutanud 153 234 eurot kuluhüvitist. Vabaerakonna Riigikogu saadikute kuluhüvitiste kasutamise protsent on seega 47,2%.

Tänavu esimesel poolaastal kulutas Vabaerakonna fraktsioon ette nähtud võimalikust kuluhüvitise määrast ära 59,7%. Fraktsioon võinuks kulutada kokku 49 816 eurot, kuid reaalselt esitasid vabaerakondlased arveid 29 757 euro eest.

Fraktsiooni kõige suuremaks kuluks osutus vabaerakondlastest riigikogu liikmete tööd tutvustava ja Postimehe vahel ilmunud ajalehe Aru pähe! väljaandmine. Tänavu aprillis ilmunud Aru pähe! kajastas muuhulgas Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni algatatud eelnõude sisu ja Vabaerakonna fraktsiooni eestvõttel oluliselt tähtsa riikliku küsimusena Riigikogus arutatud VEB Fondi ja eesti keele kui olulisima riikliku taristu teemat.

Aru pähe!

Samuti avaldas Aru pähe! fraktsiooni liikmete kirjutatud nekroloogi varalahkunud kolleegi Andres Ammase mälestuseks ja intervjuu Vabaerakonna fraktsiooni toonase esimehe Artur Talvikuga. Talvik kritiseeris usutluses teravalt Tartu lähistele kavandatud tselluloositehase planeerimisprotsessi.

Samas ajalehes kirjutas Vabaerakonna Riigikogu fraktsiooni ja parlamendi õiguskomisjoni liige Külliki Kübarsepp valitsuse tegevusest ja ministritele Riigikogus umbusalduse avaldamise protseduurist nii selles kui varasemates Riigikogu koosseisudes.

Kõige säästlikumalt ja heaperemehelikumalt on nende aastate jooksul maksumaksja rahaga ringi käinud Vabaerakonna Riigikogu fraktsiooni aseesimees ja parlamendi kultuurikomisjoni liige Krista Aru. Ka selle aasta esimese poolaasta jooksul kulutas Krista ära kõigest kolmandiku võimalikust kuluhüvitisest. See vastabki Vabaerakonna sihile vähendada kuluhüvitiste piirmäära kolm korda.

Tagasiside