Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakond peab haldusreformi äärmiselt vajalikuks, fraktsiooni aseesimees Andres Ammas lubas täna Riigikogus haldusreformi eelnõu üleandmise järel, et erakond on valmis selle arutamisel aktiivselt kaasa rääkima. „Vabaerakond on suuresti sündinud kogukondade eestvedajate ja pikka aega kohalikes valimisliitudes kaasa löönud inimeste initsiatiivil, kes teavad omavalitsustest nii mõndagi,“ ütles Ammas. „Kutsume rohkem usaldama oma tublisid ja tragisid inimesi ning ärme reguleeri taas kõike Tallinnast ja üle võlli.“

Andres Ammas meenutas valitsusest erineva lähenemise iseloomustamiseks emakeelepäevale sobivalt Kaarel Tarandi artiklit. Nimelt ütleb Põhiseadus: „Kõiki kohaliku elu küsimusi otsustavad ja korraldavad kohalikud omavalitsused, kes tegutsevad seaduste alusel iseseisvalt”. „Siin ongi konks: Põhiseadus ütleb KES ehk Põhiseaduses tähendab omavalitsus eeskätt inimesi, nendevaheliste suhete korraldust ja otsustamise reegleid,“ tsiteeris Ammas Tarandit. „Tänane koalitsioon peab oma töö eesmärgiks luua: „tugevad omavalitsused, MIS suudavad kohalikku elu terviklikult arendada ja kus inimestele on tagatud heal tasemel ja kättesaadavad avalikud teenused”.

Vabaerakonna arvates on kõige tähtsam lähtuda mitte abstraktselt sõnastatud riigi huvist, vaid Eesti inimesest, kelle elukvaliteet ja võimalused oma elu üle otsustamiseks peavad kasvama. Vabaerakond tahab näha esmatasandil eeskätt tegusat rahvaesindust, praegune eelnõu on Ammase sõnul täitevvõimukeskne.

Otsustusõigus ei tohi kaugeneda kogukondadest ja peab säilima kohapeal ka siis, kui valitsemise tasand on ühine. „Linnad ja vallad peavad saama riigi keskvõimule võrdväärseteks partneriteks, mitte sõltuma parteikontorite manipulatsioonidest,“ nimetas Ammas. Vabaerakonna jaoks on menetletava eelnõu puhul murekoht see, et ühinemise järel saame praegusest veelgi rohkem parteistatud võimujaotuse üle Eesti, sest kohalike valimisliitude kõrvale tõrjumine võib kaasa tuua paljude aktiivsete inimeste kõrvale jäämise kohaliku elu juhtimisest.

Ammas rõhutas, et oluline on jagada kohaliku tasandi ülesandeid alt üles, kaasata kohalikke kogukondi mitte ainult sõnades, vaid jagades neile ka õigusi.

Vabaerakond võtab täna üle antud eelnõu kui riigihalduse korrastamise esimest etappi ja peab hädavajalikuks koostööd mitte ainul inimeste vahel, kogukondade vahel, omavalitsuste vahel, omavalitsuse ja riigi keskvõimu vahel, vaid ka Riigikogu saalis.

Lisainfo:

Andres Ammas
5056318
[email protected]

 

Tagasiside