Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Omavalitsuste tulubaas tuleb taastada vähemalt majanduskriisi eelsel tasemel, muidu ei too haldusreform sisulist muutust, ütles Vabaerakonna fraktsiooni aseesimees Andres Ammas täna tulumaksuseaduse muutmise arutelul.

Kohalike omavalitsuste rahalised võimalused jäävad riigieelarve võimalustest järjest kaugemale maha, ometi oleks õiglane, kui riigi edenemisest saaksid osa ka omavalitsused, ütles Ammas. „Koalitsiooni hoiak omavalitsuste suhtes on variserlik. Kui mõne vajaliku tegevuse jaoks raha napib, öeldakse: see on kohaliku omavalitsuse pädevuses, omavalitsused on sõltumatud, riik ei sekku. Aga rahakott soovitakse hoida riigi käes, et seeläbi hoida omavalitsused keskvalitsuse lõa otsas.“
Et vastutada ja otstarbekalt talitada, peab omavalitsus olema iseseisev otsustaja. Sõltumatuse annab võimalikult suur majanduslik rippumatus keskvõimust, lisas Ammas. „Praegu on keskvõimu ja omavalitsuste vahel usalduskriis.“
„On kahetsusväärne, et praegu menetluses olevas haldusreformi seaduse eelnõus ei räägita üldse omavalitsuste rahastamise süsteemi arendustest või muutustest, seepärast esitas Vabaerakond muudatusettepaneku taastada omavalitsustele laekuva tulumaksuosa kriisieelne tase – 11,93%,“ ütles Ammas.
Majanduskriisi aastal 2009 vähendati omavalitsustele laekuvat tulumaksuosa 11,93%-lt 11,4%-le, tänaseks on see tõusnud 11,6%-le, aga käesoleval aastal tähendab see kohalikesse eelarvetesse ikkagi 40 miljonit vähem laekuvat eurot, märkis Ammas.

Lisainfo:
Andres Ammas
5056318
[email protected]

Tagasiside