Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna fraktsioon annab tänasel Riigikogu istungil kultuuriminister Indrek Saarele üle arupärimise Eesti Rahva Muuseumi (ERM) juhi konkursi läbipaistvuse ning konkursikomisjoni sõltumatuse kohta.

„Meie arupärimine on ajendatud ERM-i direktori kohale korraldatud konkursist ning valikukomisjonist, mis on selgelt Kultuuriministeeriumi kantsleri poole kaldu. See pani kogu komisjoni ebamugavasse olukorda, sest tekkis laialt levinud arusaam, et komisjoni liikmed polnud oma otsuses vabad ning allusid Paavo Nõgese tahtele ERM-i senine direktor Tõnis Lukas igal juhul välja vahetada,“ ütles Vabaerakonna fraktsiooni aseesimees Andres Ammas. Ta lisas, et poliitilist vastutust kiivas komisjoni pärast kannab siiski kultuuriminister, mitte kantsler Nõgene.

Sellest tulenevalt soovib Vabaerakonna fraktsioon teada, mida kultuuriminister on teinud selleks, et tagatud oleks ERM-i juhi konkursi läbipaistvus ning konkursikomisjoni sõltumatus ning kas olukord, kus komisjoni liikmete enamus allub otseselt komisjoni esimehele, on ministri meelest normaalne. Fraktsioon soovib veel teada, mille alusel muudeti algseid konkursitingimusi ning kuidas vastab seadusele ja konkursitingimustele asjaolu, et kui algselt eeldati ERM-i valitud juhi tööle asumist alates 22. jaanuarist 2018, siis konkursi võitnud riigikontrolör Alar Karis nõustub tööle asuma alles 2018. aasta aprillis.

 

Taustaks:
Vastavalt muuseumiseadusele korraldatakse riigimuuseumi juhi ametikoha täitmiseks avalik konkurss. Konkursi läbiviimise korra kehtestab minister määrusega. Konkursi komisjoni koosseisu tasakaalustatuse kohta seadus juhiseid ei anna, järelikult eeldatakse, et kultuuriminister suudab selle tagada ka ilma, et vastavad nõuded sisalduksid seaduses.

ERM-i direktori valiku konkurss koosnes kultuuriministeeriumi kantslerist (Paavo Nõgene, komisjoni juht), kolmest otseselt tema alluvuses töötavast isikust, kahest muuseumivaldkonna spetsialistist ning Riigikogu kultuurikomisjoni esimehest. Komisjoni enamuse moodustas kantsler oma alluvatega.

 

Lisainfo:

Andres Ammas
Vabaerakonna fraktsiooni aseesimees
505 6318
[email protected]

 

Maria Murakas
Vabaerakonna kommunikatsiooninõunik
5219572, 631 6544
[email protected]

Tagasiside