Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Vabaerakonna saadikud annavad täna Riigikogu juhatusele üle seaduseelnõu valimisseaduse muutmiseks. Muudatused puudutavad Riigikogu valimisringkondade moodustamist ning nende vahel mandaatide jaotamise selgete põhimõtete kehtestamist.

„Järgmised Riigikogu valimised on aasta ja kahe kuu kaugusel. Ja kuna vahepeal on haldusreform pööranud sassi Eesti haldusjaotuse, sealhulgas maakondade piirid, on viimane aeg moodustada uued valimisringkonnad,“ ütles Vabaerakonna saadik Jüri Adams.

Ta lisas, et tegemist on väga olulise küsimusega, millest sõltub Riigikogu valimistulemuse vastavus põhiseadusele, piirkondlik esindatus parlamendis ning valimissüsteemi usaldusväärsus valijate silmis. „Piltlikult öeldes annaks seadusemuudatus võimaluse laiendada kohapealsete aktiivsete poliitikas osalejate ringi Riigikogu valimistel,“ lisas Adams.

Saadikute ettepanek on kehtestada valimisringkonna suurusele alam- ja ülempiir (8 – 13 või 7 – 12 mandaati) ning hakata edaspidi valimisringkondade moodustamisel lähtuma kohaliku omavalitsuse üksustest, mitte maakondadest, nagu see on toimub praegu. 

„Uute valimisringkondade vajadus johtub praegusest skandaalsest olukorrast, kus suurimas valimisringkonnas oleks 14 mandaati, kahes väiksemas aga 5 ja 6 mandaati,“ ütles Adams. 

Praegu on tekkimas olukord, kus maakondade suuruse muutus vähendaks veelgi mõnede ringkondade mandaatide arvu. Näiteks isikumandaadi „hind“ on suurema ja väiksema mandaatide arvuga valimisringkondades protsentuaalselt väga erinev.

Kõige suuremad käärid mandaatide arvu osas on Lääne-Viru ja Harju-Rapla ringkondade vahel, vastavalt 5 ja 14 (2015. a Riigikogu valimised). Seoses suure ala eraldamisega Läänemaast jääb oluliselt väiksemaks ka Hiiu-, Lääne- ja Saaremaa ühine ringkond. Kui aga elanike arvu kasvu tulemusel kasvaks Harju-Rapla ringkonna ja Lasnamäe ringkonna mandaatide arv, kaoks väiksemates ringkondades 1-2 mandaati veelgi.

 

Lisainformatsioon:

Jüri Adams
Vabaerakonna saadik
512 7309
[email protected]

 

Maria Murakas
Vabaerakonna kommunikatsiooninõunik
5219572, 631 6544
[email protected]

 

Tagasiside