Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

 

Riigikogu nn kartellierakonnad otsustasid täna menetlusest tagasi lükata Jüri Adamsi, Andres Herkeli, Artur Talviku, Krista Aru ning Monika Haukanõmme algatatud seaduseelnõu, millega sooviti kehtestada raamid Riigikogu valimisringkondade suurusele ja neis jagatavale mandaatide arvule. 

Peamine lahendamist vajav probleem on see, et suurimas valimisringkonnas (Harju- ja Raplamaal) on 14 mandaati ja 131 333 valimisõiguslikku elanikku. Kõige väiksemas (Lääne-Virumaal) aga on mandaate 4 ja valimisõiguslikke elanikke 45 402.

„Need käärid on väga suured ja selline valimisringkondade jaotus ei vasta meie valimissüsteemi olemusele. Pealegi muutuvad suured ringkonnad rahvastikuprotsesside mõjul järjest suuremaks ja väikesed jäävad väiksemaks,“ võttis kokku Vabaerakonna saadik Jüri Adams.

Eelnõu uuenduslik pool oli see, et kui varem on tehtud otsus valimisringkondade kohta Riigikogus, siis nüüd teeks selle otsuse Riigikantselei – kuid seda etteantud piirides ja nii, et ühes ringkonnas jagatavaid mandaate ei ole vähem kui kaheksa ega rohkem kui kolmteist. See tähendaks, et Eestis kokku oleks 10-11 võrreldava suurusega valimisringkonda. 

Adams lisas, et Vabaerakonna liikmete eelnõu tagasilükkamine on täiesti arusaamatu, eriti veel olukorras, kus kõik möönavad, et probleem on olemas ja see tuleb lahendada. 

“Jääb ka arusaamatuks, millise meetodiga otsib komisjon kokkulepet, kui mõni valitsuserakond tahab Eestis alles jätta vaid 6 valimisringkonda ja mõni teine teeks neid 15,“ ütles Adams ning lisas, et Eesti sajanda sünnipäeva künnisel ei tohiks Riigikogu ilmutada laiskust, mugavust ja saamatust, mida valimisringkondade probleemi lahendamata jätmine meie arvates on.

„Kui ei ole tahtmist neid muudatusi teha 2019. aasta valimisteks, siis võiks need teha 2023. aastaks,“ lõpetas Adams.

Põhiseaduskomisjon tegi ettepaneku Riigikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Tagasilükkamist toetas tänasel Riigikogu istungil 63 ja vastu oli 9 Riigikogu liiget.

 

 

Lisainfo:
Jüri Adams
Vabaerakonna saadik
5127 309
[email protected]
Maria Murakas
Vabaerakonna kommunikatsiooninõunik
5219572, 631 6544 
[email protected]

 

Tagasiside