Adams: valitsuse otsused haldusreformi küsimustes on mäng ja silmakirjalikkus
Vabaerakonna saadik Jüri Adams tõdeb, et Jüri Ratase juhitud valitsus on selle asemel, et asuda parandama Arto Aasa Haldusreformi seaduse jamasid, asunud seda seadust täitma.
„Valitsus on teinud kahte sorti ühinemisettepanekuid, ühed on sellised, mida Ratase juhitud valitsus tegelikult ei taha teha, ainult mängib ettepaneku esitamist ja ootab seaduse kohaselt valdadelt mitu kuud vastust, kus vallad peavad oma erandivajadust tõestama. Kui tuleb eitav vastus, siis käitub valitsus edasi kuidagi teistmoodi,“ ütles Adams. Teisi ühinemisettepanekuid võtab praegune valitsus ise tõsiselt ning võimalik, et vahepeal on keskel ka mingi kolmas rühm, mille suhtes ei minister Korb ega teised ministrid ei tea isegi mida nad peaksid tahtma, sedastab Adams.
Jüri Adamsi sõnul on siin tegemist moraali küsimusega. „See ei ole tõsiselt võetav riigijuhtimine, sellises liitmisplaanis on koos nii mängulisus kui ka silmakirjalikkus,“ ütleb ta.
Valitsus otsustas täna teha kokku 22 ettepanekut valdade sundliitmise osas.
Vabaerakond esitas jaanuaris Riigikogu menetlusse eelnõu, mille sisuks on anda Vabariigi Valitsusele sujuvam võimalus haldusreformi erandite tegemiseks. Vabaerakonna arvates on suur osa haldusreformi totrustest seotud 5000 elaniku nõude väga jäiga rakendamisega ning mõistlike erandite välistamisega.
Jüri Adamsi sõnul tuleb muuta kehtiva haldusreformi seaduse § 9 lõiget 3, kus on loetletud vähesed lubatud võimalused haldusreformi baaskontrollarvudest erandite tegemiseks.
„Pakkusime sellele lõikele uue teksti, et loobume üksikutest eranditest ja anname Vabariigi Valitsusele täieliku võimaluse teha kõikvõimalikke mõistlikke erandeid, mis võiks selle haldusreformi teises faasis olla vajalikud,“ selgitas Adams.
Haldusreformiga ettenähtud kohalike omavalitsuste sellised sundliitmised, mis lähtuvad elanike miinimumarvust, territooriumi miinimumsuurusest ja teistest seadusega ettenähtud jäikades kriteeriumitest, ei ole paljudel juhtudel teostatavad nõnda, et tekiksid uued püsivad ja toimivad omavalitsusüksused. Samas on mitmel juhul mõistlikud ühendamisvõimalused olemas, aga kehtiv seadus ei luba. Eelnõu annab Vabariigi Valitsusele paindlikumaid õigusi liita omavalitsusi mõistlikult ja kohalike eripäradega paremini arvestades.
Lisainfo:
Jüri Adams
5127309
[email protected]