Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna lükkas Riigikogu viimasel suve-eelsel istungil tagasi Vabaerakonna esitatud Riigikogu kodu- ja töökorra seaduse eelnõu, millega sooviti tagada Riigikogu komisjonides kasutatud abimaterjalide (salvestised, memod jm) arhiveerimine.

Vabaerakonna esimees Andres Herkel rõhutas eelnõu tutvustades, et mõne kuu eest vastu võetud otsus teha Riigikogu komisjonide istungitest üksikasjalised ja sisukad protokollid oli õige samm, kuid kahjuks lükati toona tagasi kõik ettepanekud, mis puudutasid komisjonide koosolekute salvestiste säilitamist. Samas peavad seda vajalikuks ajaloolased, arhivaarid ja laiem avalikkus.
Ka Vabaerakonna eelnõu seletuskiri rõhutas eesmärgina Riigikogu komisjonide töö läbipaistvuse tagamist ning vajadust säilitada ajaloo seisukohalt olulised dokumendid, dokumendikavandid ja salvestised.
Herkeli sõnul on soovimatus salvestised säilitada seda kummalisem, et nii IRL-i kui sotsiaaldemokraatide esindajad on väljendanud probleemi lahendamise osas avatust, kuid siis tõdenud, et koalitsiooni tahe on teistsugune. “Meile teeb tõsist muret Reformierakonna diktaat koalitsioonipartnerite üle, millega viiakse läbi ebamõistlikud, poliitika kui sellise mainet kahjustavad lahendused,” ütles Herkel. “Vabaerakonna meelest sarnaneb selline käitumine perevägivallale,” lisas ta.
Põhiseaduskomisjoni liige Jüri Adams meenutas, et vahepeal on olnud Riigikogul 13 aastat, kus Riigikogu töötas justkui täisauruga, ent nende aastate kohta ei ole ühtegi protokolli, millest võiks lugeja selgeks saada, mis komisjonis tegelikult toimus. „Kui oli vaja tegelema hakata Riigikogu õiguskomisjoni ajalooga, siis Riigikogu arhiivis valdas mind suur õnnetunne, kui nägin, et sinna olid jõudnud kõik need paberid, millel oli mingi tähendus, mis olid jäänud komisjonide istungitest lõpuni laua peale. Seal oli kodanike kirju, seal oli komisjoni liikmete töömärkmeid, ajaleheväljalõikeid ja palju muud. Võrreldes tollest ajast säilinut sellega, mis jääb meist maha tulevasele võimalikule uurijale, on see nagu öö ja päev,“ ütles Adams Riigikogus peetud kõnes. Tema sõnul soovib Reformierakond, et Riigikogu tööst jääb võimalikult vähe alles.

Lisainfo:
Andres Herkel
5056540
[email protected]

Tagasiside