Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu XIV koosseis pidas 4. aprillil esimese istungi ja valis juhatuse.

Riigikogu avaistung

Riigikogu esimeheks valiti Henn Põlluaas  (55 häält) ning aseesimeesteksvaliti Helir-Valdor Seeder (55 häält) ja Siim Kallas (44 häält). 

Esimese istungi avas president Kersti Kaljulaid, kes esines ka kõnega. 

https://www.riigikogu.ee/wpcms/wp-content/uploads/2014/10/XIV-Riigikogu-avaistungil-4.-aprillil-2019.jpg

Kaljulaid esitas oma soovitused uuele Riigikogu koosseisule. „Hoidkem tehtut ja rääkigem ausalt, mida edasi paremini teha – ehitades, mitte lammutades! Tunnustame oma edu e-riigina! Oleme uhked oma rolli üle Euroopa Liidus ja NATOs – mitte lihtsalt liikmena, vaid asjaliku ja kohusetundliku kaasarääkijana. Tunnustame ja täname kõiki neid Eesti poliitikuid, tänu kellele oleme nii kaugele jõudnud. Aga räägime ausalt ka sellest, kuidas ühiskonna toimimist parandada,“ ütles president.

„Täna alustab tööd XIV Riigikogu koosseis. Kõik siia jõudnud on siin demokraatlike protsesside tulemusena. Eesti demokraatia toimib. Siiski peame mõtlema, miks on nii, et kuu pärast valimisi tunneb suur osa inimesi, nagu oleks midagi meie ühiskonnas katki tehtud? Mingid justkui kokku lepitud piirid ei kehti enam. Ja küsimus ei ole maailmavaatelistes seisukohtades, vaid tihtipeale elementaarses viisakuses ja lugupidamises. Lugupidamises üksteise ja kogu meie rahva vastu,“ märkis Kaljulaid.

Seejärel andsid Riigikogu liikmed ametivande, mille teksti luges ette Riigikogu vanim liige Enn Eesmaa.

Vastavalt põhiseadusele teatas peaminister Jüri Ratas pärast Riigikogu juhatuse valimist valitsuse tagasiastumisest.

Riigikogu valimised

3. märtsil 2019 valisid hääleõiguslikud kodanikud XIV Riigikogu koosseisu. Hääletamisest osavõtt oli 63,7%. 887 420 hääleõiguslikust kodanikust käis valimas 565 040 kodanikku.

Hääletamisest osavõtu ülevaade

Mandaatide jagunemine

Infograafik. Mandaatide arv erakonniti

Valimistulemuste kohaselt saavutas 101-liikmelises parlamendis suurima esindatuse Reformierakond, kes sai 34 mandaati ja keda toetas 28,9% valijatest. Keskerakonnal on uues Riigikogus 26 (23,1%), Eesti Konservatiivne Rahvaerakonnal 19 (17,8%), Isamaal 12 (11,4%) ja sotsiaaldemokraatidel 10 (9,8%) mandaati.

Infograafik. Riigikogu fraktsioonide arv pärast valimis

Riigikokku kandideeris kokku 1099 kandidaati.

Riigikogu liikmed

Riigikogu 101-st valitud liikmete hulgas on rekordarv naisi – 28.

Infograafik. Mandaadi saamise viis

Tagasiside