Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Energiakriis ja kõrged elektrihinnad on andnud hoogu päikeseenergia buumile Eestis kümnekordistades päikesepaneelidega majapidamiste arvu. Eestis on nüüd üle 10 000 väikese elektrijaama, mis on hajutatud üle kogu riigi. Seisame küsimuse ees, kas individuaalne energiatootmine jätkab kasvamist või takerdub?

Viimaseil aastail kogetud ülikõrge elektrihinnaga tundidel pandi paljud ärid kokkuhoiuks kinni ja inimesed vältisid kodumasinate töölepanekut. Hinnatippe võib edaspidi rohkemgi ette tulla, sest energiasüsteemis kasvab ilmast sõltuva taastuvenergia osa. Kui praegu tähendab elektritarbimise juhtimine seadmete käsitsi sisse- ja väljalülitamist või seadistamist, siis tulevikus võime usaldada selle töö täielikult automatiseeritud süsteemidele. Millist kasu tooks kodudele aktiivne elektritarbimise juhtimine ja millised takistused tuleb selleks ületada?

Arenguseire energiakonverentsil uurimegi, kuidas tarbijate roll energiasüsteemis laieneb ja kuidas see võib avada uusi ärivõimalusi ning teisalt, millised dilemmad kaasnevad vajalike elektrivõrgu arenduste ja investeeringukulude katmisega. Tule ja avasta, kuidas need muutused ja otsused võivad mõjutada Eesti energiatulevikku!

Arenguseire energiakonverents “Kuidas muutub tarbijate roll elektrisüsteemis?” toimub kolmapäeval, 12. juunil 2024 kell 10.00–15.30 Riigikogu konverentsisaalis ja Worksupis. Osalemiseks täida palun konverentsi veebis olev registreerimisvorm.

Konverentsi avab Riigikogu majanduskomisjoni esimees Jaak Aab. Aktiivse tarbimise sõlmküsimustele Euroopa energiaturul keskendub ELi energiavoliniku nõunik energia- ja elektrituru teemadel Thor-Sten Vertmann. STACCi andmeanalüütik Arko Kesküla kõneleb igaühe-energeetika praegusest seisust ja tulevikuvaatest Eestis. Uute energialahenduste pakkumise kogemusi ja tulevikuplaane jagavad vestlusringis Alexela juhatuse esimees Marti Hääl, Gridio kaasasutaja ja tegevjuht Konrad Hanschmidt, Grid Raveni tegevjuht Georg Rute ja Fuseboxi tegevjuht Tarvo Õng. Vestlusringi juhib Arenguseire Keskuse ekspert Märt Masso.

Energiasalvestuse tulevikust Eestis räägivad TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi kõrgepingetehnoloogia professor Ivo Palu ja TalTechi doktorant-nooremteadur Ahto Pärl. TalTechi FinEst Targa Linna Tippkeskuse strateegia ja partnerlussuhete juht Einari Kisel tutvustab tarbimise juhtimise tulevikustsenaariumeid. Päeva lõpetab vestlusring teemal kuidas kasvatada tootvat tarbimist ja elektritarbimise juhtimist Eestis. Sõna saavad taastuvenergia ekspert Ingrid Nielsen, Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm ning Riigikogu liikmed Lauri Laats ja Mario Kadastik. Teist vestlusringi ja tervet päeva juhib Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov.

Tagasiside