Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Kuidas Eesti saab pikaajaliselt hakkama Ukraina sõja järgses maailmas, küsitakse 15. juunil toimuval Arenguseire Keskuse konverentsil „Eesti pikaajaline toimetulek muutuvas maailmakorras“. Konverentsil esinevad endine Soome peaminister Alexander Stubb ja endine Suurbritannia haridusminister Charles Clarke.

„Sõda Ukrainas muudab maailma rohkem kui seda suutis koroonaviirus. Külma sõja järel üles ehitatud jõudude vahekord ja rahvusvahelised suhted on löögi all ning tõenäoliselt pöördumatult ümber kujunemas,“ ütles Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov. „Sõja vahetu mõju Eestile väljendub sõjapõgenike vastuvõtmises ja majanduse lahti sidumises Venemaa turust. See kõik avaldab pikaajalist mõju Eesti toimetulekule.“

Arenguseire Keskuse aastakonverents „Teismoodi tulevik“ keskendub tänavu lisaks Vene – Ukraina sõja mõjudele ka Eesti kõrgharidussüsteemi tulevikule ja andmemajandusele. „Kõrgharidussektoril on suur roll toimuvate muutuste mõtestamisel ja varase valmisoleku loomisel. Ja kui majanduse konkurentsivõime sõja tõttu kannatab, tuleb mõelda uute sammude astumise peale digiarengus,“ lisas Danilov.

Konverentsil teeb ettekande „Kuidas muudab maailma sõda Ukrainas?“ endine Soome peaminister ja praegune Euroopa Ülikool-Instituudi avaliku valitsemise kooli direktor professor Alexander Stubb, Arenguseire Keskuse ekspert dr Magnus Piirits tutvustab uuringut „Ukraina sõjapõgenike pikaajaline mõju Eesti rahvastikule, tööturule ja sotsiaalsüsteemile: stsenaariumid aastani 2100“ ja Luminor Eesti peaökonomist dr Lenno Uusküla räägib sõja mõjust toorme- ja muudele sisendhindadele Eesti majanduses.

Endine Suurbritannia haridus- ja siseminister, Cambridge’i ülikooli programmijuht Charles Clarke räägib konverentsil kõrghariduse väljakutsetest muutuvas maailmas, Arenguseire Keskuse ekspert Uku Varblane tutvustab Eesti kõrghariduse tulevikustsenaariume aastani 2035.

Kolmanda teemana käsitletakse konverentsil andmeühiskonna arenguvõimalusi, mida avab advokaadibüroo TRINITI vandeadvokaat ja partner Karmen Turk.

Päeva juhib Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov.

Konvrentsile saab registreeruda https://arenguseire.ee/uritused/konverents-teistmoodi-tulevik-2022/

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.

Tagasiside