Riigikogu
Skip navigation

Riigikogu

Üldinfo

In my work, I focus on the issues of integration and education.

Social Democratic Party Faction
Environment Committee
Electoral district: Kesklinn, Lasnamäe and Pirita districts of Tallinn

CV
Jevgeni Ossinovski

JEVGENI OSSINOVSKI

Tallinn city districts of Kesklinn, Lasnamäe and Pirita

15 March 1986, Kohtla-Järve, Estonia
Married, one son and one daughter

Education: Tallinn Secondary Science School 2004; University of Tartu, philosophy (cum laude) 2007; University of Warwick, philosophy, MA (cum laude) 2009; London School of Economics and Political Science, Politics, MSc (cum laude) 2010

Career: self-employed 2004–2006; Minister of Education and Research 2014–2015; Minister of Health and Labour 2015-2018

Party affiliation: Social Democratic Party 2011–; Chairman

Membership in representative bodies: 12th, 13th and 14th Riigikogu (Chairman of faction 2018–); elected to Narva City Council in 2013 and Tallinn City Council in 2017

Other activities: “AS Skinest Grupp”, Supervisory Board 2005–2014; Estonian Public Broadcasting Council 2019–

Hobbies: travelling, reading, chess

10.06.2019

Votings

All votes
The attendance check information only shows who were present or absent at the moment of attendance check and not during the whole day of the sitting.
21.10.2019 / 15:03
In favourIn favour
Approval of agenda
21.10.2019 / 15:02
PresentPresent
Attendance check
17.10.2019 / 10:01
AbsentAbsent
Attendance check
16.10.2019 / 14:02
PresentPresent
Attendance check
16.10.2019 / 12:00
PresentPresent
Attendance check
15.10.2019 / 12:38
In favourIn favour
Extending the working time Riikliku pensionikindlustuse seaduse § 61 täiendamise seadus
15.10.2019 / 11:11
AbsentAbsent
Voting on the motion
Feedback