Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Digiplatvormide vahendusel töötavate inimeste suunamine ettevõtluskontot kasutama võiks tuua aastas riigieelarvesse kuni 68 miljonit eurot, selgub täna avaldatavast Arenguseire Keskuse uuringust „Platvormitöö Eestis 2021“.

„Tuleviku tööturul moodustab platvormitöö ilmselt järjest suurema osa ja vajab seetõttu senisest tugevamat regulatsiooni,“ ütles Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov. „Näiteks digiplatvormide vahendusel tehtav töö ja selle maksustamine pole väga selgelt ning üheselt reguleeritud“.

Arenguseire Keskuse eksperdi Johanna Vallistu sõnul on platvormitöö parem regulatsioon ja maksustamine tööviisi uuenduslikkuse tõttu suureks küsimuseks paljudel riikides. „Eesti on teistest riikidest isegi paremas positsioonis, sest Eestis on võimalik suunata platvormitöötajad ettevõtluskontot kasutama, mis tagab automaatse ja hõlpsa maksuarvestuse ning käibelävendi täitmise korral pakub ka ravikindlustust,“ märkis Vallistu „Näiteks kui kõik Eesti praegused platvormitöötajad, kes pole ettevõtjad ega kasuta ka ettevõtluskontot, hakkaksid kasutama ettevõtluskontot, siis küündiks aastane maksimaalne tulu 340 miljoni euroni, millest laekuks maksudena 68 miljonit eurot,“ märkis Vallistu. Ettevõtluskontot kasutab vaid 2% platvormitöötajatest.

  • Eestis teeb iganädalaselt digiplatvormide vahendusel töid ligi 56 000 inimest ehk 7% tööealisest elanikkonnast. Viimase aasta jooksul on platvormitööd teinud vähemalt korra üle 160 000 inimese, kes keskmiselt teenivad platvormitööst ligi viiendiku (18,4%) oma sissetulekust.
  • Võrreldes 2018. aastal tehtud uuringuga on suurenenud aeg-ajalt platvormitöö tegijate hulk – vähemalt kord kuus teeb seda ligi 100 000 inimest.
  • Platvormitöö on digitaalse töövahendusplatvormi abil leitud tööotste tegemine erinevatele klientidele. Platvormitöö võib olla nii kohapõhine kui veebipõhine ning väheseid või spetsialiseerunud oskuseid eeldav. Enim tuntud platvormitöö tüübid on sõidujagamine, kullerteenus, aga ka IT-töö ja graafiline disain veebiplatvormidel. Arenguseire Keskuse uuring käsitleb kaheksat enam levinud platvormitöö tüüpi.

Uuringufirma SaarPoll viis Arenguseire Keskuse tellimusel märtsis 2021 uuringusuuna „Tuleviku töö“ raames läbi esindusliku valimiga uuringu, millega seirati platvormitöö kui tööviisi kasutamist Eestis. Vaata ka  2018. aasta uuringu tulemusi.  

Arenguseire Keskus avaldab kolmapäeval, 2. juunil uuringu „Platvormitöö Eestis 2021“, mis vaatleb Eesti elanike poolt digitaalsete töövahendusplatvormide vahendusel tehtud tööde trende viimase kolme aasta jooksul.

Uuringut tutvustavad Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov, keskuse ekspert Johanna Vallistu ning kommenteerivad Eesti Tööandjate Keskliidu tegevjuht Arto Aas ning Sotsiaalministeeriumi tööala asekantsler Sten Andreas Ehrlich.

Laadi alla uuringu failid:

Pressiesitlus toimub 2. juunil kell 11 Arenguseire Keskuse suures saalis (Toompea 1, Tallinn), samuti kantakse seda üle keskuse Facebooki lehel ja veebilehel.

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.

Tagasiside