Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Arusaam ettevõtete globaalsete väärtusahelate toimimisest on üha olulisem maailma majanduse arengute mõistmiseks. Kuid enamik üleilmsete väärtusahelate uuringutest käsitlevad suuri rahvusvahelisi ettevõtteid ning keskenduvad majanduslikele ja poliitilistele teguritele.

Samas ka üha rohkem väikeettevõtteid nagu Saksa pereomanduses Mittelstand ettevõtted tegelevad piiriülese ettevõtlusega.

Seetõttu korraldas Arenguseire Keskus augustis teemaõhtu „Saksa varjatud meistrid Brasiilias”, kus Saksamaa Passau ülikooli teadur ja doktorant Madeleine Bausch (ettekande slaidid) ja Tallinna Brasiilia saatkonna esimene sekretär Ramiro dos Santos Breitbach arutasid äritegevuse raskuste ja võimaluste üle Brasiilias.

Varjatud meistriteks (hidden champions) nimetatakse kõrge spetsialiseerumisastmega, maailmaturul juhtpositsioonil ja sageli pereomanduses olevaid ettevõtteid. Selliste Mittelstand ettevõtete (väikese ja keskmise suurusega) väärtusahelad on üleilmsed. Ainuüksi Brasiilias tegutseb 1600 Saksa ettevõtet. Enamik neist toodab sisendeid teistele ettevõtetele ning ei ole tavatarbijale tuntud. Kuid enamik neist on oma turusegmendis maailmas esikolmikus.

Euroopa Liidu ja Mercosuri vahel allkirjastatud vabakaubanduslepe avab ratifitseerimise korral uusi võimalusi laienemiseks. Kuid ettevõtted peavad omandama üha paremad teadmised ja oskused teistsuguses kultuurilises ja organisatsioonilises keskkonnas toimetulemiseks, et neid võimalusi ära kasutada. See ei ole väiksemate ettevõtete puhul nii lihtne kui suurte rahvusvaheliste korporatsioonide puhul. Tihtipeale need teadmised ja oskused on nende edu või läbikukkumise aluseks, kuna erinevad arusaamad äripraktikast ning kvaliteedikontrollist mõjutavad otseselt nende igapäevast tegevust.

Tagasiside