Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu eelinfo 26. augustist – 1. septembrini

Esmaspäev, 26. august

Komisjonide istungid

Euroopa Liidu asjade komisjonis – kell 10: Eesti seisukohtadest 28.–29. augustil toimuval ELi kaitseministrite mitteametlikul kohtumisel, kutsutud kaitseminister Jüri Luik; Eesti seisukohtadest 29.–30. augustil toimuval ELi välisministrite mitteametlikul kohtumisel (Gymnich), kutsutud välisminister Urmas Reinsalu.

väliskomisjonis – kell 13.30 – väljasõiduistung Välisministeeriumisse: Vabariigi Valitsuse esitatud „Eesti välispoliitika arengukava 2030“ arutelu, kutsutud välisminister Urmas Reinsalu.

Teisipäev, 27. august

Komisjoni istung

väliskomisjonis – kell 11: Eesti seisukohtadest 28.–29. augustil toimuval ELi kaitseministrite mitteametlikul kohtumisel, kutsutud kaitseminister Jüri Luik; Eesti seisukohtadest 29.–30. augustil toimuval ELi välisministrite mitteametlikul kohtumisel (Gymnich) ning aktuaalsetest välispoliitilistest küsimustest, kutsutud välisminister Urmas Reinsalu; Vabariigi Valitsuse esitatud „Välispoliitika arengukava 2030“ edasise menetluse arutelu; Euroopa Parlamentidevahelise Kosmosekonverentsi (EISC) töös osaleva Eesti delegatsiooni moodustamine – delegatsiooni liikmete nimetamine; Eesti delegatsiooni edasisest tegevusest Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees.

Sündmus

Kell 18.30 – Väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa, aseesimees Marko Mihkelson ning komisjoni liikmed Maria Jufereva-Skuratovski ja Raimond Kaljulaid kohtuvad Hiina suursaadiku Li Chaoga.

Välislähetus

28. – 29. august
Riigikogu aseesimees Helir-Valdor Seeder kohtub Läti parlamendi aseesimehe ning regionaal- ja koostööministriga Riias.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Aadu Must ja Enn Eesmaa osalevad Balti keti 30. aastapäeva tähistamisel Riias

 

„Balti kett, mille 30 aastapäeva me täna tähistame, oli üks imeline asi! See muutis meid kõiki ja maailma meie ümber,“ ütles Must. „Meie ise saime teada, et meie kolm rahvast, eestlased, lätlased ja leedulased ei ole oma vabadusetahtes üksi ja kolmekesi koos olema väga palju tugevamad. Ka maailm sai teada, et kolme Balti riigi vabadusetahte taga on kogu meie rahvas. Balti ketile elasid kaasa inimesed erinevates maailma maades“, rääkis Must.

Musta sõnul sai üheks Balti keti väärtuste kandjaks kolme Balti riigi parlamente ühendav Balti Assamblee, sest koostegemises on rohkem energiat ja see annab parema tulemuse.

Eesmaa meenutas, et 30 aastat tagasi seisid Eesti, Läti ja Leedu inimesed külg külje kõrval ja käsikäes, moodustades nii inimketi Tallinnast Vilniusesse. „Kolme rahva püüdlus vabadusele ja enesemääratlemise õigusele ning usk demokraatiasse kandis vilja,“ ütles Eesmaa.  

Eesmaa sõnul on see kustumatu mälestus minevikust ja me ei unusta kunagi rahvusvahelise kogukonna toetust Balti riikidele. „Nüüd oleme valmis jagama oma kogemusi nendega, kel ees või juba tehtud samalaadsed otsused oma riigi arenguks,“ ütles Eesmaa, pidades silmas ennekõike idapartnerlusriike Ukrainat, Moldovat ja Gruusiat.  

Lätis kohtuvad täna Balti Assamblee presiidiumi liikmed ja Balti riikide peaministrid. Riia vabadussamba juures toimub pidulik tseremoonia, Vabaduse väljakul saab tutvuda näitusega Balti ketist ning Läti parlamendis avatakse Balti ketile pühendatud ruum. Õhtu kulmineerub piduliku kontserdiga, kus loetakse ette Balti Assamblee kirjandusauhinna laureaatide Māris Bērziņši (Läti), Hasso Krulli (Eesti) ning Vladas Bražiūnase (Leedu) esseed.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee 
Päringud: press@riigikogu.ee

Riigikogu esimees ja India asepresident rääkisid kohtumisel koostöö tihendamisest

„Eesti ja India head suhted on viimastel aastatel pidevalt tihenenud,“ ütles Põlluaas. Tema sõnul on Eestil ja Indial küll erinevusi, kuid meil on ka väga palju ühiseid huvisid. Muu hulgas tõi ta esile muutunud julgeolekuolukorras riikidevahelise koostöö terrorismi tõkestamiseks.

Rääkides praktilisest koostööst, ütles Põlluaas, et Eesti on valmis jagama oma kogemusi ja teadmisi digitaalse valitsuse ülesehitamisest. Samuti otsib Eesti rohkem võimalusi koostööks kõrghariduse valdkonnas, äridiplomaatias ning turismi edendamiseks kahe riigi vahel.

Kohtumisel räägiti ka ÜRO julgeolekunõukogu reformist ning mõlemad pooled avaldasid lootust heaks koostööks. Eesti on ÜRO julgeolekunõukogu mittealaline liige aastatel 2020 ja 2021. India valituks osutumisel on meil võimalus koostööd teha 2021. aastal.

Riigikogu esimees kutsus Indiat üles avama oma saatkonda Tallinnas.  

Põlluaas õnnitles India asepresidenti India iseseisvuspäeva puhul, mida riik tähistas 15. augustil. India asepresident Naidu õnnitles Eestit eilse iseseisvuse taastamise päeva puhul. Ta tunnustas Eesti riigi arengut ja kutsus üles jagama omavahel parimaid praktikaid.

India asepresident esitas Riigikogu esimehele küllakutse Indiasse.

Kohtumisel osalesid Riigikogu väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa ja Eesti-India parlamendirühma esimees Sven Sester, kes tõi esile Riigikogu India sõprusrühma pikaajalise hea koostöö India suursaatkonna esindajatega.

Kohtumise fotod.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee 
Päringud: press@riigikogu.ee

Riigikogu 100

Rändnäitus tutvustab Riigikogu sajandipikkust ajalugu

Eesti eri linnades saab tutvuda parlamendi sajandale aastapäevale pühendatud rändnäitusega „Riigikogu 100“. Väljapanek annab ülevaate Eesti esinduskogu sajandipikkusest ajaloost ning kajastab Eesti Ajutise Maanõukogu, Asutava Kogu ja Riigikogu koosseisude tegemisi.

Näitus "Riigikogu 100"

Hetkel on näitus vaadata Narvas. Näitus avatuks augusti lõpuni ja rändab siis edasi Rakverre. Seni on saanud näitust vaadata Viljandi, Pärnu, Haapsalu, Tallinna, Paide ja Tartu rahvas.

Jüriöö märgutuli jõudis Toompeale

22. aprillil hilisõhtul võttis Riigikogu esimees Henn Põlluaas vastu jüriöö märgutule, millest läideti 120 küünalt Asutava Kogu liikmete mälestuseks (Kuberneri aed).

100 aastat oma parlamenti – Riigikogu pidulik istung

Riigikogu tähistas sajandat sünnipäeva piduliku istungiga, kus kõnega esinesid Riigikogu esimees Henn Põlluaas ja president Kersti Kaljulaid

Tervitustega esinesid peaminister Jüri Ratas, Riigikohtu halduskolleegiumi esimees Ivo Pilving, riigikontrolör Janar Holm ja õiguskantsler Ülle Madise, kes käsitlesid parlamendi ajaloo ja tegevuse erinevaid aspekte.

Ajalooraamatu ja I Riigikogu liikmete e-raamatu esitlus

Toompea lossi Valges saalis esitleti ajalooraamatut “Eesti parlament 1917-1940”. Raamatu autor on ajaloodoktor Jaak Valge.

«Eesti parlament 1917–1940»

Ajalooraamatut esitleti ka 24. aprillil Eesti Rahvusraamatukogus. Raamatukogul valmisid ka e-raamat I Riigikogu liikmete elulugudest ning e-näitus Meie parlament ja aeg.

Postmark

Riigikogu 100 postmark. Postmargiväljaande kujundas kunstnik Riho Luuse. Foto: Erik Peinar

Riigikogu 100 postmark. Postmargiväljaande kujundas kunstnik Riho Luuse. 

Riigikogu nõupidamisruumide nimetseremoonia

Toompea lossi kolm nõupidamisruumi said riigimeeste Otto Strandmani, August Rei ja Jaan Tõnissoni auks nimed. Tseremooniale olid kutsutud ka riigimeeste järeltulijad.

Kontsert “Eestimaa hääled”

26. aprillil etendub Estonia teatris Riigikogu 100. sünnipäevale pühendatud “Eestimaa hääled”, mida näeb kell 20  Eesti Televisioonis.

Lahtiste uste päev

Traditsiooniline Riigikogu lahtiste uste päev toimub tänavu 25. mail algusega kell 11. Toimub kontsert ja avatud on Pika Hermanni torn! Ootame külla!

 Riigikogu lahtiste uste päev 2015, Foto_Erik Peinar

Austusküünla süütamine Asutavasse Kogusse valitud rahvasaadikute sünnikohas 

Asutava Kogu valimised toimusid 5.–7. aprillil 1919 kõikjal Eestis üldise ja ühetaolise hääleõiguse alusel ning salajasel valimisel proportsionaalsuse põhimõttel. Valimisõigus oli mõlemast soost vähemalt 20-aastastel kodanikel. Seda Eesti Vabariigi esimese demokraatliku esinduskogu valimise ümmargust tähtpäeva tähistasime üle Eesti – süüdates 5. aprillil austusküünla kõikide 120 Asutavasse Kogusse valitud rahvasaadikute sünnikohas. 22. aprillil süüdati jüriöö märgutulest Kuberneri aias 120 küünalt Asutava Kogu liikmete auks.

Asutava Kogu valimised rindel 1919

Asutava Kogu valimised rindel 1919

Asutava Kogu valimiste eel – erakondade kihutusplakateid Tallinnas. Laaman, Eduard. Eesti iseseisvuse sünd. Tartu, 1936, lk. 4

Asutava Kogu valimiste eel – erakondade kihutusplakateid Tallinnas

100 aasta tagasi valituks osutunud 120 Asutava Kogu liiget olid pärit 49 praegusest omavalitsusest.

Põlluaas ja Nausėda: Balti riikide arengu tagab koostöö

Põlluaas õnnitles Nausėdat Leedu presidendiks valimise puhul ja avaldas heameelt, et ta teeb oma visiidi ajaloolisel päeval – Eesti riigi iseseisvuse taastamise päeval.       

Nausėda sõnul on tema välisvisiidi eesmärgiks tugevdada heanaaberlikke suhteid kahe riigi vahel ja arendada regionaalset koostööd. Kohtumisel tõdeti, et Balti riikidel on ühised huvid ja arusaam paljudel aladel, mis on tähtsad kogu Balti regioonile.

Põlluaas ja Nausėda pidasid oluliseks kaitsealase koostöö tugevdamist, et tagada regiooni julgeolek.

„Eesti ja Leedu vahel on head kahepoolsed suhted, mis on seotud koostööga Balti Assamblees. Sellesse koostöösse on kaasatud ka Põhjamaade parlamendid. Soovime selle kaudu tagada ühiste eesmärkide elluviimise,“  ütles Põlluaas.

Põlluaas ja Nausėda andsid lühiülevaate parlamentide tegevusest.  Kohtumisel tõdeti, et kahe riigi parlamentide omavaheline koostöö on tihe, millesse annavad aktiivselt panuse mõlema riigi saatkonnad. Nausėda nimetas Eestit oluliseks partneriks.

Kohtumisel osales väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa.

Fotod:

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

 

Põlluaas: 28 aasta eest tehtud otsus näitab julgust, vaprust ja pühendumust Eestile

Põlluaas rõhutas oma sõnavõtus, et täna 28 aastat tagasi ülemnõukogu poolt vastu võetud otsus on üks Eesti tipphetki, mille tähtsust ei ole võimalik vähendada.

Riigikogu esimees meenutas tollast poliitilist pinget täis keerulist aega. „Moskvas toimus vanameelsete riigipöördekatse, Tallinnasse olid jõudnud Pihkva dessantdiviisi soomukid, interrinne tegutses täiel jõul,“ kõneles Põlluaas. „Sel hetkel selle otsuse tegemine näitab julgust, vaprust ja pühendumust Eesti Vabariigile ja Eesti vabadusele.“ Ta tänas südamest ja tunnustas kõiki 20. Augusti Klubi liikmeid.

Põlluaas ütles, et Eesti rahvas on säilitanud oma demokraatliku hoiaku kõigi aegade kiuste. „Oleme näidanud, et väärime vabadust, meil on kogemused, mille najal võime kinnitada, et mitte iial enam ei alistu me hääletult ja seisame kindlat oma vabaduse eest,“ ütles ta.

Peaminister Ratase sõnul on erakordne, kuidas toona suutsid 69 ülemnõukogu saadikut seada meie rahva ja riigi huvi kõrgemale oma isiklikust elusaatusest. „Tol hetkel ei saanud ju olla täit kindlust ja veendumust, et tehtud otsus jääb kestma,“ kõneles Ratas. „Te saite ainult uskuda ja loota. Ennast kõrvale jättes kujundasite selle julge otsusega kõikide meie saatuse mõõtmatult paremaks. Lisaks isamaa armastusele tegite ära tohutu töö.“

Põhiseaduse Assamblee ja 20. Augusti Klubi liige Liia Hänni pidas ettekande „Valikutest siis ja praegu“. Hänni sõnul koosneb elu valikutest, mida teeme iga päev. „Need valikud kujundavad meie endi ja meie lähedaste elu, kuid on valikuid, mis mõjutavad kogu rahva tulevikku,“ rääkis Hänni. „Täna on Eesti lipuehtes, et tunnustada ajaloolist valikut, mille ülemnõukogu tegi 28 aastat tagasi.“ 20. augustil 1991 kell 23.03 võttis Eesti Vabariigi Ülemnõukogu 69 poolthäälega vastu otsuse taastada Eesti riiklik iseseisvus.

Riigikogu esimees kinkis Pika Hermanni tornis lehvinud sinimustvalged lipud neile neljale inimesele, kes heiskasid lipu 24. veebruaril 1989. Lipud said Helen Lepalaan, Sille Tamm, Madis Laansalu ja Rauno Tagel.

Fotod (laekuvad viivitusega)

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee 
Päringud: press@riigikogu.ee

Erikomisjon soovitab Riigikogu liikmetel oma tegemistes olla läbipaistvamad

Erikomisjoni esimehe Katri Raiki sõnul soovisid komisjoni liikmed Vassiljevilt teada, kas korruptsioonivastase seaduse nõuete täitmisega on kõik korras. „Käesoleva juhtumi selgitamiseks kogutud andmed ei anna alust edastada materjale uurimisasutustele või väärteo kohtuvälisele menetlejale,“ ütles Raik. „Taolised ebaselgust sisaldavad olukorrad ei pruugi sisaldada korruptsiooni ega muud õigusrikkumist, kuid on eetiliselt siiski küsitavad. Kohane on erinevates valdkondades pöörata täiendavat tähelepanu toimingupiirangutele nagu näiteks on Finantsinspektsioonis, kus huvide konflikti tekkimise risk on viidud madalale,“ lisas ta.

Erikomisjoni aseesimehe Marek Jürgensoni hinnangul sai komisjon täna ammendavad selgitused ja samuti olid komisjonile esitatud kõik küsitud dokumendid. „Komisjon otsustas info teadmiseks võtta ja antud juhtumi sulgeda,“ ütles ta.

Riigikogu liige Viktor Vassiljev kinnitas erikomisjonile, et tema ja tema abikaasa majandustegevus ei mõjuta nende avalike ülesannete ausat ning erapooletut täitmist.

Erikomisjon võttis teema uurida seoses juunis Eesti Ekspressis ilmunud artikliga konfliktist Vassiljevi majandustegevuses. Erikomisjon palus seepeale Eesti Haigekassalt, Terviseametilt ja Tallinna vee-ettevõtjate järelevalve sihtasutuse nõukogult hinnangut Vassiljevi majandushuvide kohta, et teha kindlaks, kas pole eksitud korruptsioonivastase seaduse vastu.

Fotod.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Taasiseseisvumispäeval saab külastada Pika Hermanni torni ja kuulata kontserti

Taasiseseisvumispäeva kontsert Toompeal

Päev algab kell 11 mälestustseremooniaga 20. augusti kivi juures Toompea tänava ja Falgi tee nurgal. Kivi jalamile asetatakse lilled, kõneleb 20. Augusti Klubi president Ants Veetõusme.

Kella 11 – 18-ni on avatud Pika Hermanni torn. Sissepääs Kuberneri aiast. Ladusama sissepääsu korraldamiseks jagatakse külastajatele tasuta pääsmeid, kuhu on märgitud torni pääsu kellaaeg. Pääsmeid on piiratud arv ja neid jagatakse kohapeal seni, kuni neid jätkub.

Kell 17 toimub taasiseseisvumispäeva kontsert Toompea lossi rõdul, kus rahvale esinevad Ott Lepland ja Rein Rannap. Avasõnad ütleb Riigikogu esimees Henn Põlluaas ning tervitab 20. Augusti Klubi president Ants Veetõusme.

Keskpäeval peab Toompea lossi Valges saalis traditsioonilise piduliku koosoleku 20. Augusti Klubi. Sõnavõtuga esineb Riigikogu esimees Henn Põlluaas. Ettekande „Valikud siis ja praegu“ peab klubi liige ja Põhiseaduse Assamblee liige Liia Hänni.

Klubile esitlevad raamatut “Asitõendid 1939-1941. Nõukogude okupatsiooniga Eesti sõjajõududele tekitatud inimkaotused ja materiaalsed kahjud” kolonelleitnant erus Jaak Haud ja Eesti Eruohvitseride Kogu esimees, 20. Augusti Klubi liige Enn Tupp. 

Aastal 1994 asutatud 20. Augusti Klubi ühendab inimesi, kes kuulusid 1990. aastal valitud Eesti Vabariigi Ülemnõukokku ja hääletasid Eesti iseseisvuse taastamise poolt. 20. augustil 1991 kell 23.03 võttis Eesti Vabariigi Ülemnõukogu 69 poolthäälega vastu otsuse taastada Eesti riiklik iseseisvus.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee 
Päringud: press@riigikogu.ee

 

 

Riigikogu eelinfo esmaspäevaks, 19. augustiks

Komisjoni istung

korruptsioonivastases erikomisjonis – kell 13.30: Riigikogu liikme Viktor Vassiljevi kohta ajalehes „Eesti Ekspress“ ilmunud artiklites ilmunud teabe kontrollimise tulemuste arutelu; Riigikogu liikme Kadri Simsoni tegevuse läbipaistvuse osas meedias esitatud andmete kontrollimine; komisjonile laekunud Viive Aasma avaldus poliitilise korruptsiooni kohta; info ja muud küsimused.

Sündmus

Kell 12 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas kohtub Kreeka suursaadiku Maria Karnoutsouga.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

 

Riigikogu eelinfo 19. – 25. augustini

Esmaspäev, 19. august

Komisjoni istung

korruptsioonivastases erikomisjonis – kell 13.30: Riigikogu liikme Viktor Vassiljevi kohta ajalehes „Eesti Ekspress“ ilmunud artiklites ilmunud teabe kontrollimise tulemuste arutelu; Riigikogu liikme Kadri Simsoni tegevuse läbipaistvuse osas meedias esitatud andmete kontrollimine; komisjonile laekunud Viive Aasma avaldus poliitilise korruptsiooni kohta; info ja muud küsimused.

Sündmus

Kell 12 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas kohtub Kreeka suursaadiku Maria Karnoutsouga.

Teisipäev, 20. august

Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise aastapäeva tähistamine 20. augustil 2019

Kell 11 – Lillede asetamise tseremoonia 20. augusti mälestuskivi jalamil Toompeal.

Kell 11 – 18 huvilistele on avatud Pika Hermanni torn. Sissepääs Kuberneri aiast. Ladusama sissepääsu korraldamiseks jagatakse külastajatele tasuta pääsmeid, kuhu on märgitud torni pääsu kellaaeg. Pääsmeid on piiratud arv ja neid jagatakse kohapeal seni, kuni neid jätkub.

Kell 12 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas esineb sõnavõtuga 20. Augusti Klubi üldkoosolekul Toompea lossi Valges saalis.

Kell 16 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas ja väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa kohtuvad Leedu Vabariigi presidendi Gitanas Nausėdaga.

Kell 17 – Kontsert Toompea lossi rõdul. Esinevad Ott Lepland ja Rein Rannap. Avasõnad ütleb Riigikogu esimees Henn Põlluaas, kohaletulnuid tervitab 20. Augusti Klubi president Ants Veetõusme.

Kell 18 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas osaleb Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise vastuvõtul presidendi roosiaias.

Kolmapäev, 21. august

Kell 12.15  – Riigikogu esimees Henn Põlluaas ja väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa osalevad Vabariigi Presidendi Kersti Kaljulaidi antaval lõunal India Vabariigi asepresidendile Venkaiah Naidule.

Kell 15.40  –  Riigikogu esimees Henn Põlluaas, Eesti-India parlamendirühma esimees Sven Sester ja väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa kohtuvad India asepresidendi M. Venkaiah Naiduga (Jaan Tõnissoni saal).

Kell 17 – väliskomisjoni liikmed osalevad Vabariigi Presidendi Kersti Kaljulaidi vastuvõtul Eesti välisesindusjuhtidele presidendi roosiaias.

Neljapäev, 22. august

Kell 9 – väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa ja aseesimees Marko Mihkelson kohtuvad Lõuna-Korea teadlastega (ruum L251).

Välislähetused

22. – 23. august
Riigikogu Balti Assamblee Eesti delegatsioon juht, kultuurikomisjoni esimees Aadu Must ja väliskomisjoni esimees Enn Eesmaa osalevad Balti keti 30.aastapäeva tähistamisel Riias, Läti Vabariik.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
6316356; 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee   
Päringud: press@riigikogu.ee