Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu juhatus kinnitas alatiste komisjonide koosseisud

Keskkonnakomisjoni kuuluvad Yoko Alender, Riho Breivel, Peeter Ernits, Heiki Kranich, Igor Kravtšenko, Jevgeni Ossinovski, Kalle Palling, Üllar Saaremäe ja Erki Savisaar.

Kultuurikomisjoni kuuluvad Helle-Moonika Helme, Signe Kivi, Viktoria Ladõnskaja-Kubits, Aadu Must, Heidy Purga, Katri Raik, Mihhail Stalnuhhin, Kristina Šmigun-Vähi ja Jaak Valge.

Maaelukomisjoni kuuluvad Merry Aart, Kaido Höövelson, Erkki Keldo, Siret Kotka-Repinski, Urmas Kruuse, Jüri Luik, Ivari Padar, Andrus Seeme ja Tarmo Tamm.

Majanduskomisjoni kuuluvad Arto Aas, Annely Akkermann, Kalev Kallo, Rene Kokk, Mihhail Korb, Kalvi Kõva, Kristen Michal, Siim Pohlak ja Sven Sester.

Põhiseaduskomisjoni kuuluvad Taavi Aas, Kert Kingo, Jaak Madison, Hanno Pevkur, Urmas Reinsalu, Mailis Reps, Taavi Rõivas, Indrek Saar ja Vilja Toomast.

Rahanduskomisjoni kuuluvad Dmitri Dmitrijev, Martin Helme, Aivar Kokk, Maris Lauri, Jürgen Ligi, Jüri Ratas, Urmas Reitelmann, Kersti Sarapuu, Riina Sikkut, Andres Sutt ja Aivar Sõerd.

Riigikaitsekomisjoni kuuluvad Jaak Aab, Marina Kaljurand, Johannes Kert, Leo Kunnas, Ants Laaneots, Kalle Laanet, Alar Laneman, Andres Metsoja, Madis Milling, Anneli Ott ja Martin Repinski.

Sotsiaalkomisjoni kuuluvad Hele Everaus, Mart Helme, Jüri Jaanson, Liina Kersna, Helmen Kütt, Tõnis Mölder, Priit Sibul, Marika Tuus-Laul ja Viktor Vassiljev.

Väliskomisjoni kuuluvad Enn Eesmaa, Maria Jufereva-Skuratovski, Ruuben Kaalep, Raimond Kaljulaid, Eerik-Niiles Kross, Mihhail Lotman, Marko Mihkelson, Sven Mikser, Keit Pentus-Rosimannus, Anti Poolamets, Valdo Randpere, Kadri Simson ja Raivo Tamm.

Õiguskomisjoni kuuluvad Marek Jürgenson, Kaja Kallas, Jaanus Karilaid, Uno Kaskpeit, Toomas Kivimägi, Tarmo Kruusimäe, Heljo Pikhof, Paul Puustusmaa ja Urve Tiidus.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

 

Riigikogu eelinfo 22. – 28. aprillini

Esmaspäev, 22. aprill

Sündmused

Kell 13 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas avab parlamendi sajandale aastapäevale pühendatud rändnäituse „Riigikogu 100“ (Kuberneri aed).

Kell 23 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas võtab vastu Toompeale jõudva jüriöö märgutule, millest läidetakse 120 küünalt Asutava Kogu liikmete mälestuseks (Kuberneri aed).

Teisipäev, 23. aprill

Sündmused

Kell 9 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas osaleb rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel langenud Eesti kaitseväelaste mälestamisel (Paldiski).

Kell 12 – Riigikogu istungisaalis toimub Riigikogu 100. sünnipäevale pühendatud pidulik istung. Kõne peab Riigikogu esimees Henn Põlluaas ja Eesti Vabariigi president Kersti Kaljulaid. Tervitusega esinevad peaminister Jüri Ratas, Riigikohtu halduskolleegiumi esimees Ivo Pilving, riigikontrolör Janar Holm ja õiguskantsler Ülle Madise. Esineb kammerkoor „Collegium Musicale“, dirigent Endrik Üksvärav.

Kell 13 – Eesti-Hispaania parlamendirühma esimees Raivo Tamm kohtub Hispaania suursaadiku Teresa Orjales Vidaliga.

Kell 13.15 – ajaloodoktor Jaak Valge Riigikogu 100. sünnipäevale pühendatud raamatu „Eesti parlament 1917–1940“ esitlus (Valge saal).

Kolmapäev, 24. aprill

Sündmused

Kell 12 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas avab Riigikogu 100. sünnipäevale pühendatud postmargi esitluse (Valge saal).

Kell 13 – Riigikogu 100. sünnipäevale pühendatud nõupidamisruumide nimetseremoonia. Ruumid nimetatakse ümber riigimeeste Otto Strandmani, August Rei ja Jaan Tõnissoni auks. Riigimeeste elust teeb ülevaate Riigikogu liige ja ajaloolane Aadu Must (Toompea lossi kunstisaal).

Kell 15 – Riigikogu esimees Henn Põlluaas kohtub Eesti Memento Liidu esindajatega.

Kell 16 – ajaloodoktor Jaak Valge Riigikogu 100. sünnipäevale pühendatud raamatu „Eesti parlament 1917–1940“ avalik esitlus. Kõnelevad raamatu autor ajaloodoktor Jaak Valge ja retsensent Meelis Saueauk (Rahvusraamatukogu).

Kell 17 – e-raamatu „I Riigikogu liikmed“ ja e-näituse „Parlament ja aeg“ avalik esitlus (Rahvusraamatukogu).

Reede, 26. aprill

Sündmused

Kell 19 – Riigikogu 100. sünnipäevale pühendatud pidulik kontsert “Eestimaa hääled” ja sellele järgnev vastuvõtt (Estonia teatri- ja kontserdimaja). Pidulikul kontserdil peab kõne Riigikogu esimees Henn Põlluaas.

Ajakirjanikel, kes soovivad juubeliõhtut kohapeal kajastada, palume registreeruda hiljemalt 24. aprilliks aadressil press@riigikogu.ee.

Välislähetused

19. – 22. aprill
OSCE Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni liikmed Andres Herkel ja Mati Raidma vaatlevad OSCE PA delegatsiooni kooseisus Ukraina presidendivalimisi.

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post veiko.pesur@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee

Menetlusse võeti eelnõu Eesti alus- ja koolihariduse ühtseks ja eestikeelseks muutmiseks

Eelnõuga tehakse Vabariigi Valitsusele ettepanek korraldada Eesti alus- ning koolihariduse muutmine ühtseks ja eestikeelseks.

Seletuskirjas märgitakse, et seadused, mille muutmine näib vajalik, on koolieelse lasteasutuse seadus, põhikooli- ja gümnaasiumiseadus, kutseõppeasutuste seadus, erakooliseadus, huvikooliseadus, noorsootöö seadus ja täiskasvanute koolituse seadus.  Lisaks tuleb keelelise regulatsiooni küsimustes ilmselt  muuta põhikooli ja gümnaasiumi riiklikku õppekava, muuta kõik riiklikud eksamid eri kooliastmetel eestikeelseteks, keelekümblusprogrammi lõpetanud suunata eestikeelsesse kooli.

Seletuskirja kohaselt peaks üleminekuga alustama lasteaedadest alates 1. septembrist 2020,  tagades seal iga päev eestikeelsed tunnid,  kokkupuute eestikeelsete lastega, vähemalt ühe eestikeelse õpetaja rühma kohta ja eestikeelse koolivalmiduse.  Juhtivkomisjoniks määrati kultuurikomisjon.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

 

 

 

Riigikogus moodustati kuus parlamendirühma ja kaks toetusrühma

Parlamendirühmade liikmed

Eesti – Poola parlamendirühma esimees on Aadu Must ja aseesimees Kalev Kallo. Liikmed on Tarmo Kruusimäe, Paul Puustusmaa ja Raivo Tamm.

Eesti – Malta parlamendirühma esimees on Toomas Kivimägi  ja aseesimees Helmen Kütt. Liikmed on Yoko Alender, Kalle Laanet, Taavi Rõivas, Üllar Saaremäe, Raivo Tamm ja Marika Tuus-Laul.

Eesti – Norra parlamendirühma esimees on Toomas Kivimägi ja aseesimees Yoko Alender. Liikmed on Annely Akkermann, Yoko Alender, Jüri Jaanson, Jürgen Ligi, Kristen Michal ja Urve Tiidus.

Eesti – Jordaania parlamendirühma esimees on Kalle Palling ja aseesimees Raivo Tamm. Liikmed on Eerik-Niiles Kross ja Sven Sester.

Eesti – Itaalia parlamendirühma esimees on Urve Tiidus ja aseesimees Heljo Pikhof. Liikmed on Peeter Ernits, Jüri Jaanson, Marek Jürgenson, Signe Kivi, Toomas Kivimägi, Keit Pentus-Rosimannus, Heidy Purga, Henn Põlluaas, Erki Savisaar, Sven Sester, Raivo Tamm, Tarmo Tamm ja Vilja Toomast.

Eesti-Türgi parlamendirühma esimees on Mihhail Korb ja aseesimees Marika Tuus-Laul. Liikmed on Marek Jürgenson, Jaak Aab, Anneli Ott, Kalev Kallo, Tõnis Mölder, Erki Savisaar ja Eerik-Niiles Kross.

Toetusrühmade liikmed

Taiwani toetusrühma esimees on Kalle Laanet. Toetusrühma kuuluvad Mihhail Korb, Madis Milling, Kalvi Kõva, Peeter Ernits, Jüri Jaanson ja Vilja Toomast.

President Donald Trumpi toetusrühma esimees on Peeter Ernits. Toetusrühma kuuluvad Urmas Reitelmann, Uno Kaskpeit, Alar Laneman, Riho Breivel, Leo Kunnas, Anti Poolamets, Siim Pohlak, Henn Põlluaas, Rene Kokk, Helle-Moonika Helme, Mart Helme, Martin Helme, Jaak Valge, Kert Kingo ja Merry Aart.

Täna Riigikogus moodustatud parlamendirühmad aitavad Riigikogu liikmetel suhelda teiste riikide parlamentidega, viia ellu välispoliitikat ja tutvustada Eestit mujal maailmas. Toetusrühmade kaudu saavad parlamendi üksikliikmed ja fraktsioonid tõmmata tähelepanu konkreetsele teemale, toetada või kaitsta kitsama eluvaldkonna huve.

Parlamendirühmade nimekiri

Toetusrühmade nimekiri

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal, 631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

Reformierakond andis Riigikogu menetlusse eelnõu haridussüsteemi ühtseks ja eestikeelseks muutmiseks

“Eesti kaks paralleelset haridussüsteemi, millest üks annab kehvemat haridust, on meie ühiskonna üks suurimaid väljakutseid. Kui lugeda koalitsioonilepingut, on näha, et ka Jüri Ratase teine valitsus ei kavatse probleemi lahendamisega isegi alustada. Seetõttu paneme valitsusele ülesandeks panna kokku plaan, kuidas koolivõrku reformida, õpetajaid koolitada ja õppematerjale ette valmistada,” ütles fraktsiooni esimees Kaja Kallas.

“Samasisuline eelnõu läbis lugemise Riigikogu 13. koosseisus, pälvis 50 poolt ja kaks vastuhäält, mis on selge enamus, kuid üks hääl vähem kui on tarvis valitsusele kohustuse panemiseks. 14. Riigikogu koosseisus peaks olema võimalik see lisahääl saada, kuna ainus reformi vastu sõna võttev erakond on oma toonasest 27 kohast riigikogus ühe kaotanud, ülejäänud parlamendierakonnad aga nüüdseks deklareerinud oma toetust hariduse eestikeelseks muutmisele,” seisab eelnõu seletuskirjas.

“Kahe aastaga, mis me oleme seda ideed propageerinud, on eksperdid aidanud plaani tänuvärselt sisustada ja enamus erakondi on vastandumise asemel sõnades asunud toetajaks. Riigikogul on hea võimalus vormistada see nüüd ise otsuseks, kuigi uus koalitsioon on ta oma lepingus unustanud. Ka peaminister ei saa rääkida ühiskonna sidususest ilma haridussüsteemi sidumiseta ühtseks ja eestikeelseks,” lisas endine haridusminister Jürgen Ligi.

Eelnõu seletuskirja järgi tuleks üleminekuga alustada 1. septembrist 2020. Alustada tuleks lasteaedadest, tagades seal iga päev eestikeelsed tunnid, kokkupuute eestikeelsete lastega, vähemalt ühe eestikeelse õpetaja rühma kohta, eestikeelne koolivalmidus.

Seletuskiri kirjeldab ka võimalikke variante ülemineku ajakavades: kas minna üle kooliastmete kaupa (1.-3. klass, 4.-6. klass ja 7.-9. klass), nii et 1. aastal lähevad üle 1., 4. ja 7. klass. 2. aastal jätkavad samad õpilased eesti keeles 2., 5. ja 8. klassis ning kolmandal aastal alustavad kõik eesti keeles.

Teise võimalusena algaks üleminek esimesest klassist ning 9 aastaga oleks kogu kool eestikeelsel õppel.

Riigikogu volitas Jüri Ratast valitsust moodustama

Ratas ütles oma kõnes, et iseseisvuse taastanud Eestil on läinud hästi. „Oleme tundnud seda ise, näinud oma igapäevaelu pidevat arengut ning tunnistanud meie riigi muutumist euroopalikuks heaoluühiskonnaks,“ tõdes Ratas.

Peaministrikandidaat sõnas, et ühiskonnas on esindatud palju erinevaid väärtusi, kuid need ei tohiks olla omavahel konfliktis ja omavahel ei tohiks konfliktis olla ka inimesed. Ratase sõnul peab toetuma sellele, mis kõiki Eestimaa inimesi ühendab, mitte rõhuma erinevustele.

Jüri Ratas rääkis, et kolm erakonda – Keskerakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa – sõnastasid olulised põhimõtted sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonnas, hariduses, teadus- ja arendustegevuses, välis- ja julgeolekupoliitikas, siseturvalisuses ning ettevõtluskeskkonnas. Samuti toodi välja kultuuri-, keskkonna- ja energiapoliitika, e-riigi areng, riigivalitsemise ja kodanikuühiskonna valdkond ning transporti ja taristut puudutav.

„Seisame ka edaspidi sidusa ja tugeva ning kasvava rahvaarvuga riigi eest ning toetame kohalikku elu nii Tallinnas ja Tartus, Kärdlas ja Kanepis kui Rakveres ja Ruhnu saarel. Seejuures pöörame enam tähelepanu ennekõike neile, kes ka enim abi vajavad,“ ütles Ratas.

Peaministrikandidaat tõi välja koalitsiooni peamised prioriteedid: „Soovime üheskoos, kogu ühiskonna toel ehitada peresõbralikku Eestit, mille ühiskond on sidus, mille majandus on edukas ja teadmistepõhine, mida valitsetakse tõhusalt ning mis on vaba ja kaitstud.“

„Eesti jätkab kindlalt senisel välis- ja julgeolekupoliitilisel kursil, mille oluline osa on meie kuulumine Euroopa Liitu ja NATOsse. Lähtume välis- ja julgeolekupoliitikas Eesti rahvuslikest huvidest, riiklikust suveräänsusest ning rahvusvahelisest õigusest, järgides rahvusvahelisi kokkuleppeid ja ÜRO põhimõtteid,“ rääkis Ratas.

Jüri Ratas ütles, et Eesti on demokraatlik õigusriik, kus on tagatud olulised väärtused, inimõigused, sõnavabadus ja isikuvabadused. „Me peame austama kõiki Eestimaal elavaid inimesi, nende vaateid ja arvamusi ning igaühel peab olema võimalus ennast teostada,“ sõnas Ratas.

Pärast kõne esitamist vastas Jüri Ratas Riigikogu liikmete küsimustele.

Istungi stenogramm.

Fotod istungilt.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Veiko Pesur
tel 631 6353, 55 590 595
e-post veiko.pesur@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee

Riigikogus on Mall Nukke maalinäitus „Kolmevärvi mängud II“

Riigikogu esimehe Henn Põlluaasa sõnul suurendab väljapaneku sümboolset tähendust Toompeal Eesti riigi ja Riigikogu juubeliürituste tähistamine. „Sinimustvalge lipp on läbi aastasaja olnud eestluse sümboliks. Südame teeb eriliselt soojaks, kuidas kunstnik on seda meile nii kallist värvikombinatsiooni näidanud läbi oma teoste,“ ütles Põlluaas.

Kunstnik on inspiratsiooni saanud Eesti trikoloori värvide tähenduste kirjeldustest. Maalidel saab näha mänge kolmevärvilisi klaaskuulidega, puntrasse sõlmitud kangaid, musti latekskostüüme.

Mall Nukke on Eesti ja eestlusega seostuvaid maale teinud kogu oma kunstnikupõlve, mille hulka kuulub ka 2003. aastal toimunud näitus „Eesti Kuld“. Kunstikriitikud toovad esile talle omase peenekoelise muige popkultuuri sümbolnägude aadressil, mis oli üle kantud religioossetele ikoonidele. Neile omakorda lisatud sini-must-valgeid lippe ei kasutanud kunstnik aga mitte niivõrd rahvustunnet märkivate trikolooridena, vaid ühiskonnas toimuvate tendentside ja nihete sümbolina. Saavutades kergelt mängleva ja lõbusa, kuid alati glamuurse tulemuse ei muutu tema tööd irooniliseks mitte religioossete või rahvuslike ikoonide, vaid kaasaja „hulluste“ ja väärtuste suhtes.

Mall Nukke iseloomustamiseks on öeldud, et ta tuli Eesti kunsti 1990-ndatel pliiatsi ja pastelliga tehtud popkunstiga. Tema varasemad joonistused on luksuslikult värviküllased ja jõuliselt konstrueeritud. Järk-järgult jõudis ta kollaažini, millest on saanudki tema peamine töötamisviis ja sellest tulenevalt ka mõtlemisviis.

Näitus Toompea lossi kunstisaalis on avatud kuni 14. juunini. Väljapanekut saab vaadata tööpäevadel kell 10-16. Toompea lossis sisenemiseks on vaja esitada isikut tõendav dokument.

Fotod:

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

 

 

Riigikogu juhatus kinnitas alatiste komisjonide liikmete arvu ja kohtade jaotuse

Kohtade jaotus komisjonides tuleneb fraktsioonide suurustest ja fraktsioonide tehtud ettepanekutest. Samuti tuleb arvestada, et iga saadik saab kuuluda vaid ühte komisjoni ning Riigikogu juhatuse liikmed ei saa kuuluda ühtegi komisjoni välja arvatud Euroopa Liidu asjade komisjoni.

Riigikogu juhatus võttis komisjonide kohtade jagamisel fraktsioonide vahel arvesse ka seda, et komisjonide koosseisud peegeldaksid õigesti Riigikogu poliitiliste jõudude vahekorda ehk koalitsiooni ja opositsiooni proportsioone. Komisjonide nimelise koosseisu kinnitab juhatus pärast fraktsioonidelt ettepanekute saamist.

Keskkonnakomisjonis (9 liiget) hakkab Reformierakonna fraktsioonist olema 3, Keskerakonna fraktsioonist 2, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist 2 ning Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist 1 koht.

Kultuurikomisjonis (9 liiget) hakkab Reformierakonna fraktsioonist olema 3, Keskerakonna fraktsioonist 2, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist 2 ning Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist 1 koht.

Maaelukomisjonis (9 liiget) hakkab Reformierakonna fraktsioonist olema 3, Keskerakonna fraktsioonist 3 ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist 1 koht.

Majanduskomisjonis (9 liiget) hakkab Reformierakonna fraktsioonist olema 3, Keskerakonna fraktsioonist 2, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist 2 ning Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist 1 koht.

Põhiseaduskomisjonis (9 liiget) hakkab Reformierakonna fraktsioonist olema 3, Keskerakonna fraktsioonist 2, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist 2 ning Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist 1 koht.

Rahanduskomisjonis (11 liiget) hakkab Reformierakonna fraktsioonist olema 4, Keskerakonna fraktsioonist 3, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist 2 ning Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist 1 koht.

Riigikaitsekomisjonis (11 liiget) hakkab Reformierakonna fraktsioonist olema 4, Keskerakonna fraktsioonist 3, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist 2 ning Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist 1 koht.

Sotsiaalkomisjonis (9 liiget) hakkab Reformierakonna fraktsioonist olema 3, Keskerakonna fraktsioonist 3 ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist, Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist 1 koht.

Väliskomisjonis (13 liiget) hakkab Reformierakonna fraktsioonist olema 4, Keskerakonna fraktsioonist 3, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist 2, Isamaa fraktsioonist 2 ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist 1  ja sõltumatule saadikule on 1 koht.

Õiguskomisjonis (9 liiget) hakkab Reformierakonna fraktsioonist olema 3, Keskerakonna fraktsioonist 2, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist 2 ning Isamaa ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsioonist 1 koht.

Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) koosseis ja kohtade jaotus fraktsioonide vahel esitatakse hiljem. Vastavalt Riigikogu kodu- ja töökorra seadusele peab ELAK-is olema vähemalt 15 liiget ning komisjoni peab kuuluma vähemalt üks liige igast teisest alatisest komisjonist.

Erikomisjonide moodustamine toimub pärast Riigikogu vastavate otsuste vastuvõtmist. Eelmises Riigikogus töötasid julgeolekuasutuste järelevalve erikomisjon, korruptsioonivastane erikomisjon ja riigieelarve kontrolli erikomisjon.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

Riigikogu liikmed moodustasid 3 parlamendi- ja 5 toetusrühma

Parlamendirühmade liikmed

Eesti- Kasahstani parlamendirühma esimees on Aadu Must ja aseesimees Erki Savisaar. Parlamendirühma kuuluvad Kalev Kallo, Paul Puustusmaa ja Raivo Tamm.

Eesti-Küprose parlamendirühma esimees on Kalle Palling ja aseesimees Heljo Pikhof. Parlamendirühma kuuluvad Jüri Jaanson, Maria Jufereva-Skuratovski, Johannes Kert, Heidy Purga, Taavi Rõivas, Sven Sester, Andres Sutt, Vilja Toomast ja Marika Tuus-Laul.

Eesti-Slovakkia parlamendirühma esimees on Kalle Palling ja aseesimees Yoko Alender. Parlamendirühma kuuluvad Ruuben Kaalep, Johannes Kert, Toomas Kivimägi, Valdo Randpere ja Taavi Rõivas.

Toetusrühmade liikmed

Avalikult Rail Balticust toetusrühma esimees on Siim Pohlak. Toetusrühma kuuluvad Paul Puustusmaa, Rene Kokk, Anti Poolamets, Urmas Reitelmann, Ruuben Kaalep ja Henn Põlluaas.

Jahimeeste toetusrühma esimees on Riho Breivel. Toetusrühma liikmed on Uno Kaskpeit, Alar Laneman, Andrus Seeme, Johannes Kert ja Kalle Palling.

Rannakalurite toetusrühma esimees on Riho Breivel. Toetusrühma liikmed on Henn Põlluaas, Urve Tiidus, Peeter Ernits, Annely Akkermann ja Aivar Kokk.

Otsedemokraatia toetusrühma esimees on Paul Puustusmaa. Toetusrühma liikmed on Alar Laneman, Merry Aart, Leo Kunnas, Urmas Reitelmann, Kert Kingo, Jaak Valge, Anti Poolamets, Uno Kaskpeit, Riho Breivel, Henn Põlluaas, Peeter Ernits, Rene Kokk, Siim Pohlak, Ruuben Kaalep, Urmas Reinsalu ja Jaak Madison.

Eesti Toidupanga toetusrühma esimees on Aivar Kokk ning aseesimehed Tõnis Mölder ja Maria Jufereva-Skuratovski. Toetusrühma liikmed on Tarmo Kruusimäe, Urmas Reinsalu, Annely Akkermann, Kaido Höövelson ja Riho Breivel.

Eile moodustatud rahvusriikide Euroopa Liidu toetusrühma esimees on Urmas Reinsalu ning aseesimehed Leo Kunnas, Enn Eesmaa ja Madis Milling. Toetusrühma liikmed on Tarmo Kruusimäe, Andres Metsoja, Raivo Tamm, Üllar Saaremäe, Mihhail Lotman, Kalev Kallo, Kersti Sarapuu, Anneli Ott, Marika Tuus-Laul, Erki Savisaar, Helir-Valdor Seeder, Aivar Kokk, Sven Sester, Anti Poolamets, Jaak Valge, Uno Kaskpeit, Riho Breivel, Peeter Ernits, Siim Pohlak, Rene Kokk, Helle-Moonika Helme, Mart Helme, Priit Sibul ja Ruuben Kaalep.

XIV Riigikogu on moodustanud 44 parlamendirühma ja 32 toetusrühma.

Parlamendirühmade nimekiri

Toetusrühmade nimekiri

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
tel 631 6456; 58 213 309
e-post marie.kukk@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee

Kaja Kallas ei saanud toetust valitsuse moodustamiseks

Kallas tõdes oma kõne alguses, et temast ei saa täna peaministrit. „Me kõik teame seda. Siinkohal võiksin ma panna punkti, õnnitleda koalitsiooni ning lahkuda oma kohale neljandas reas ja hoida oma suu edaspidi kinni. Aga ma ei tee seda. Mitte keegi meie erakonnast ja sotsiaaldemokraatidest ei tee seda,” ütles Kallas. Ta iseloomustas viimaste nädala sündmusi ja kohtumisi erinevate erakondade valijatega, kus mitmel pool valitsesid ärevad emotsioonid. Rahulikel ja asjalikel kohtumistel tunti aga huvi inimeste pärismurede lahendamise vastu.

Kallas ütles uue koalitsiooni kohta: „Te kardate muutusi. Te ei muuda midagi ja te isegi ei varja seda. Aga Eesti vajab reforme. Palgatõus, ettevõtluse arendamine, tööjõu puudus, konkurentsivõime kasvatamine, maailma majanduses toimuvate arengutega kaasas käimine, keskkond, targa majandusmudeli arendamine, kaasaegne haridussüsteem − need on vaid mõned väljakutsetest, millest on minuga kõnelenud ettevõtjad ja riigiametnikud, analüütikud ja tippjuhid. Need on probleemid, millele on vaja lahendust, kuid mida teie ei paku. Selle asemel kõnelete kulutamisest ja laenamisest ning seda olukorras, kus riigi rahanduslik seis on täbar − ja ma ei hakka isegi küsima, kuidas lähevad kokku teie ideed kõigist teistest täiesti sõltumatust Eestist ja laenuorjusest?“

Kallas jätkas: „Te olete lugenud meie väärtuste dokumenti, mis me nädalavahetusel avaldasime. Arusaadavalt, ei ole see koalitsioonileping, vaid väärtused ja põhimõtted, millele tuginedes meie valitsus tegutseks. Meie ja teie ülesanne selle riigi ja selle rahva ees ei ole mitte iga hinna eest uus koalitsioon, vaid parem tulevik. Meid kõiki ei ole siia valitud mitte selleks, et vajutaksime lihtsalt rohelist nuppu, vaid selleks, et me mõtleksime, kuulaksime ja võtaksime vastutuse. Oma valijate, oma laste, oma riigi ees.“

Kallas ütles: „Head valijad üle Eesti. Tahan kinnitada teile, et Eesti on endiselt demokraatlik riik. Uut koalitsiooni võib süüdistada sisutühjuses, aga ta on demokraatlik. Ja palun ärge süüdistage milleski uue koalitsiooni valijaid. Nende hääl peab kuulda olema, nende vajadused peavad saama kaetud, nende mured vastatud − ärge vaigistage ega sildistage neid. Meie riigis on veel väga palju teha ja kuigi uus koalitsioon on selle vajaduse suhtes ükskõikne, siis paljud inimesed tunnevad ennast kõrvalejäetuna. See on reaalne ja päris, ning nende muredega tegelemine peab olema samuti reaalne ja päris. Siis on meil lootust. Sest meil on lootust.“

Kallase sõnul ei olnud see kõne siin teade alistumisest ja hüvastijätust. „Mõne päeva pärast teatatakse siit puldist valitsemise algusest − mina teatasin just meie vastuseisu algusest. Ma olen endiselt valmis enamikega teist võrdsetel alustel Eestit valitsema, aga kuni seda ei juhtu, ei lase me Eestit hävitada. Me ei lase meie riiki vihkamisse ja seisakusse juhtida,“ ütles ta.

Kallas vastas oma kõne järel Riigikogu liikmete küsimustele.

Istungi stenogramm:

Fotod:

NB! Fotod laekuvad viivitusega.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee