Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Rahvusparlamentide esimehed rõhutasid kodanike edukama kaasamise vajadust

Vaata videokokkuvõtet kohtumise esimesest päevast.

Riigikogu esimehe Eiki Nestori sõnul saavad nii suured kui väikesed riigid kasvada, areneda ja uusi ideid ellu viia ainult tugevas ja stabiilses rahvusvahelises keskkonnas. „Euroopa Liit ei ole ainult umbisikuline organisatsioon, mis tegeleb vaid teatud probleemidega,“ rääkis Nestor. „See on osa sellest, kes me oleme eurooplastena ja sellepärast on ühenduse lähendamine kodanikele kriitilise tähtsusega. Oluline roll ja võimalus on siin rahvusparlamentidel, kes toovad kokku kohalikud kogukonnad.“

Euroopa Parlamendi presidendi Antonio Tajani sõnul kujundavad Euroopa tulevikku poliitika ja poliitikud. „Kodanikud soovivad demokraatlikumat ja efektiivsemat ühendust, mis oleks suunatud nende põhiliste murede – turvalisuse, migratsiooni ja parema tööhõive – lahendamisele,“ ütles Tajani oma kõnes ja kutsus poliitikuid üles tihedamale koostööle kodanikega. Tajani pidas oluliseks kodanike valimisaktiivsuse tõusu, mille eest vastutavad tema hinnangul eelkõige poliitikud.

Rääkides Euroopa Liidu majandusest ütles Tajani, et Euroopa Liidu turg on küll suur, kuid üksnes koos tegutsedes suudavad liikmesriigid olla tugevad. „Oleme rohkemat kui poliitiline ühendus, me oleme väärtuste kogukond,“ lausus Tajani.

Poola Seimi marssal Marek Kuchciński rääkis oma kõnes vajadusest suurendada Euroopa Liidu tasandil rahvusparlamentide rolli, kes on ühendavaks lüliks kodanike ja rahvusvaheliste esindajate vahel. „Selleks, et Euroopa Liidu tulevik oleks edukas, on vaja taastada kodanike usaldus,“ ütles Kuchciński.

Slovakkia Rahvusnõukogu spiiker Andrej Danko ja Prantsuse Rahvusassamblee president François de Rugy tõid oma ettekannetes välja Euroopa Liidu ühised probleemid, milleks on turvalisus, välispiiride kaitse, võitlus ebaseadusliku migratsiooniga ja riikidevahelise dialoogi süvendamine.

Homme jätkuv arutelu keskendub Euroopa julgeoleku- ja kaitseküsimustele. Ettekande teevad Läti parlamendi spiiker Ināra Mūrniece, Saksa Bundestagi esimees Wolfgang Schäuble ning Austria Rahvusnõukogu esimees Wolfgang Sobotka.

Kohtumisel osalevad ka Albaania, Makedoonia, Montenegro, Serbia, Türgi, Norra, Islandi ja Šveitsi delegatsioonid.

Hilton Park Hotellis toimuva konverentsi otseülekannet saab jälgida parleu2017.ee veebilehelt, kust leiab ka konverentsi programmi. Foto- ja/või videomaterjal tehakse esimesel võimalusel kättesaadavaks parleu2017.ee veebilehel ja Riigikogu Flickri kontol ning YouTube’is. Konverentsil osalejate mõtteid jagame sotsiaalmeedia vahendusel Facebookis ja Twitteri kontol.

Epp-Mare Kukemelk
kommunikatsioonikoordinaator
parlamentaarne mõõde
EL nõukogu eesistumine

Riigikogu Kantselei
+372 631 6356 +372 515 3903
Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, Eesti

 

Tallinnas kohtuvad rahvusparlamentide esimehed arutava Euroopa tuleviku üle

Konverentsi avakõnes märgib Nestor, et liikmesriikidel on Euroopa Liidu tuleviku asjus küll eriarvamusi, kuid tähtis on nende üle ausalt ja avatult arutada. Nestori sõnul on ühendus osa eurooplaseks olemisest ja seetõttu on ülioluline Euroopa Liit rahvale lähemale tuua. Tema hinnangul peaksid Euroopa Liidu suhtluse eest kodanikega seisma just rahvusparlamendid.

Euroopa tuleviku arutelule suunatud ettekande teeb Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani. Ettekannetega esinevad veel Poola Seimi marssal Marek Kuchciński, Slovakkia Rahvusnõukogu spiiker Andrej Danko ja Prantsuse Rahvusassamblee president François de Rugy.

Homme keskendutakse Euroopa julgeoleku- ja kaitseküsimustele. Ettekande teevad Läti parlamendi spiiker Ināra Mūrniece, Saksa Bundestagi esimees Wolfgang Schäuble ning Austria Rahvusnõukogu esimees Wolfgang Sobotka. Ettekannetele järgneb arutelu.

Hilton Park Hotellis toimuva konverentsi otseülekannet saab jälgida parleu2017.ee veebilehelt, kust leiab ka konverentsi programmi. Foto- ja/või videomaterjal tehakse esimesel võimalusel kättesaadavaks parleu2017.ee veebilehel ja Riigikogu Flickri kontol ning YouTube’is. Konverentsil osalejate mõtteid jagame sotsiaalmeedia vahendusel Facebookis ja Twitteri kontol.

Head ajakirjanikud!

Riigikogu esimees Eiki Nestor ja Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani annavad lühikese pressibriifingu esmaspäeval, 23. aprillil kell 18 Hilton Park Hotelli pressialal.

Epp-Mare Kukemelk
kommunikatsioonikoordinaator
parlamentaarne mõõde
EL nõukogu eesistumine

Riigikogu Kantselei
+372 631 6356 +372 515 3903
Lossi plats 1a, 15165 Tallinn, Eesti

Laanet asetas Riigikogu nimel pärja sõjameeste mälestuseks

Teenistusel süüdati veteranide ja vabadusvõitlejate mälestuseks küünlad. „Jüriöö tuled on eestlasi südames saatnud läbi aastasadade. Meie esiisade süüdatud tuli innustas Eesti rahvast võitlema vabaduse ja oma riigi eest. Tänagi vaatame jüriöö tuld erilise austusega, sest see oli üheks teenäitajaks sada aastat tagasi loodud iseseisvale Eesti riigile,“ ütles Laanet.

Mälestusteenistusest võttis osa ka Poola Senati esimees Stanisław Karczewski. Teenistusel avati mälestustahvel 40-le Eesti Vabadusristi ordeni kavalerist poolakale. Laanet ja Karczewski avasid kiriku näituse- ja vastuvõtu osas väljapaneku „Józef Piłsudski – Poola ja Euroopa riigimees”. Laaneti sõnul on ajalugu näidanud, et Eesti ja Poola koostöö on olnud tugev ja edukas. Ta lisas, et koostööga jätkamine on meie julgeoleku ja turvalisuse võti.

Teenistusel esines sõnavõtuga kaitseminister Jüri Luik ja pärgade asetamisel Kaitseväe juhataja Riho Terras. Õnnistussõnad ütles EELK peapiiskop Urmas Viilma. Pärjad asetasid monumendi jalamile ka Vabariigi Valitsus, Kaitsevägi, Kaitseliit ja Poola Senat.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post merilin.kruuse@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee

Balti- ja Põhjamaade kaitsekomisjonid peavad julgeolekufoorumi Poolas

Komisjoni esimehe Hannes Hanso sõnul on riikide vahel selged ühised huvid ja pikaajaline kaitsekoostöö. Hea koostöö näitena tõi Hanso näitena lepingud, mis võimaldavad laevadel tulla Läänemere sadamatesse varju ja lennukitel maanduda liitlaste lennubaasides. Veel soovib Eesti liituda õhuseirepildi jagamise projektiga.

„Poolas toimuv kohtumine pakub hea võimaluse koordineerida seisukohti nii NATO kui Euroopa Liidu kaitsevaldkonna arengutes, samuti jagada ootusi NATO tippkohtumise tulemuste osas,“ rääkis Hanso „Paljud NATO liikmesriigid on arvamusel, et allianss on ida suunal juba piisavalt panustanud, kuid meie eesmärk on, et NATO on heidutust piirkonnas tugevdaks,“ ütles Hanso.

Poola visiidi käigus külastatakse ka NATO rahvusvahelist kirdekorpust Szczecinis. Lisaks Riigikaitsekomisjoni esimehele Hannes Hansole on visiidil liikmed Johannes Kert, Ants Laaneots ja Margus Tsahkna.

Balti- ja Põhjamaade kaitsekoostööd juhib praegu Norra, kelle prioriteetide hulka kuuluvad muu hulgas näiteks autonoomse ja mehitamata tehnoloogia teemad, logistika ja varustuskindluse koostööd, mis hõlmab ka ühiseid tehnika remondibaase, hankeid ja hooldusküsimusi.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
T: 631 6356, 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee 
Päringud: press@riigikogu.ee

ENPA Eesti delegatsioon osaleb assamblee istungil Strasbourgis

Eesti delegatsiooni esimehe ja ENPA asepresidendi Marianne Mikko sõnul tuleb tõsine töönädal. „Arutleme teemadel, nagu kuivõrd Euroopa ajakirjanikel on võimalus töötada demokraatia valvurina, kuivõrd erakorralise olukorraga riigid nagu Ukraina, Türgi ja Prantsusmaa järgivad õigusriigi printsiipe, ning kolmandaks, kuidas järgitakse kübersõjas inimõigusi,“ ütles Mikko.

Istungil on arutelu all veel kliimamuutusi käsitlev Pariisi kokkulepe, ravimitele mittealluv tuberkuloos Euroopas, olukord Liibüas, terroristliku rühmituse ISIS rahastamine, riigisiseste migrantide humanitaarsed vajadused ning migreerunud laste integreerimine, toetamine ja kaitsmine läbi kohustusliku hariduse.

Kammertooni nädalale annab Mikko sõnul aga sõltumatu komisjoni raport korruptsioonist ehk nn kaaviaridiplomaatiast, mis avalikustatakse täna õhtul ENPA kodulehel.

Eesti delegatsioon on ENPA istungil koosseisus Marianne Mikko, Tiit Terik ja Jaak Madison.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post merilin.kruuse@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee

Riigikogu külastas 4000 inimest

Külalisi oli ka välisriikidest, näiteks Ameerika Ühendriikidest, Austriast, Brasiiliast, Hispaaniast, Iirimaalt, Iisraelist, Indiast, Itaaliast, Jaapanist, Leedust, Lätist, Prantsusmaalt, Rootsist, Saksamaalt, Soomest, Suurbritanniast, Šotimaalt, Šveitsist, Türgist, Ukrainast, Valgevenest ja Venemaalt.

Terve päeva olid avatud Riigikogu esindus- ja tööruumid. Fraktsioonides sai kohtuda saadikutega.

Riigikogu lahtiste uste päev algas pärimusmuusikute tervituskontserdiga Toompea lossi rõdult. Külalisi tervitas lossi hoovis Riigikogu esimees Eiki Nestor.

Valitsuse infotunnis vastasid rahva küsimustele peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik ja kultuuriminister Indrek Saar.

Lahtiste uste päeval peetud mälumängus „Eesti Vabariik 100“ teadis kõige rohkem õigeid vastuseid Riigikogu I võistkond, kuhu kuulusid parlamendiliikmed Andres Herkel, Kristen Michal, Marko Pomerants ning Riigikogu õigus- ja analüüsiosakonna nõunik Toivo Mängel. Koolivõistkondadest oli parim Tallinna Reaalkool.

Kohvikus toimus arutelu „100 saabunud. Kuidas ja kuhu edasi?“, kus vahetasid mõtteid Riigikogu liikmed Monika Haukanõmm, Liisa Oviir, Henn Põlluaas, Kersti Sarapuu, Helir-Valdor Seeder ja Urve Tiidus. Arutelu juhtis Urmas Vaino.

Kultuuripärandi aastal viisid huvilisi ajas tagasi Eesti Vabaõhumuuseumi töötoad ja oma tegemisi tutvustas Konserveerimis- ja digiteerimiskeskus Kanut. Eesti Meremuuseum tutvustas töötubade ja väljaandega Lennusadama näitust “100 aastat kiilu all. Eesti lugu laevades 1918-2018”. Eesti Ajaloomuuseumi „Laste Vabariigis“ sai koos sõpradega üles ehitada oma unistuste riiki ja vaadata Eesti multifilmiklassikat. Kohal oli ka NUKU muuseum töötoaga „NUKU mängud“.

Lahtiste uste päeva lõpetas Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärimusmuusikute hea tuju kontsert Valges saalis.

Riigikogu tähistas lahtiste uste päevaga 99. sünnipäeva.

Esimene iseseisvas Eestis rahva valitud esindus – Asutav Kogu – tuli kokku 23. aprillil 1919. aastal Tallinnas. Riigikogu tähistab seda sündmust igal aastal lahtiste uste päevaga.

Tänavu kahekümnendat korda toimunud lahtiste uste päeva traditsioon sai alguse 1999. aastal.

Fotod Riigikogu sünnipäevast (pildid laekuvad viivitusega): https://fotoarhiiv.riigikogu.ee/xiii-riigikogu/xiii-riigikogu-sundmused/riigikogu-lahtiste-uste-paev-2018/.

Video valitsuse infotunnist https://www.youtube.com/watch?v=utN9qAXFTeY.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Riigikogu eelinfo 23. – 29. aprillini

Esmaspäev, 23. aprill

Sündmused

Kell 9 – väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson asetab Riigikogu nimel pärja rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel langenud Eesti kaitseväelaste mälestamise tseremoonial (Paldiski).

Kell 10 – Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa osaleb Eesti Vabariigi 100. aastapäevale, Iisraeli Riigi 70. aastapäevale ja Eesti Juudi Kogukonna taassünni 30. aastapäevale pühendatud konverentsil (Kultuurikatel).

Kell 11.40 – Riigikogu aseesimees Kalle Laanet osaleb jüripäeva oikumeenilisel mälestusteenistusel ja asetab Riigikogu nimel pärja sõjameeste mälestuseks ning avab koos Poola Senati esimehe Stanisław Karczewskiga näituse „Józef Piłsudski – Poola ja Euroopa riigimees” (Tori kirik).

Kell 12.30 – väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson osaleb kohtumisel Rootsi parlamendi spiikri Urban Ahliniga.

Kell 15 – Riigikogu esimees Eiki Nestor juhatab Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise raames toimuvat rahvusparlamentide esimeeste kohtumist (Hilton Tallinn Park hotell).

Konverents toimub 23. – 24. aprill. Konverents on avalik ja otseülekannet saab jälgida veebilehelt parleu2017.ee veebilehelt, kust leiab ka konverentsi programmi.

Hilton Park Hotelli pressialal on võimalus jälgida konverentsi otseülekannet, samuti teha intervjuusid. Intervjuu soovidest palume eelnevalt teada anda. Foto- ja/või videomaterjal tehakse esimesel võimalusel kättesaadavaks parleu2017.ee veebilehel ja Riigikogu Flickri kontol ning YouTube’is. Konverentsil osalejate mõtteid jagame sotsiaalmeedia vahendusel Facebookis ja Twitteri kontol.

Euroopa Parlamendi president Antonio Tajani annab lühikese pressibriifingu esmaspäeval kell 18 Hilton Park Hotelli pressialal.

Kell 18 – Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa osaleb Iisraeli suursaadiku vastuvõtul (Radisson Blu Sky Hotel).

Teisipäev, 24. aprill

Kell 10 – väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson kohtub Juudi Maailmakongressi (WJC) asepresidendi Robert Singeri ja teda saatva delegatsiooniga.

Kolmapäev, 25. aprill

Sündmused

Kell 9 – Riigikogu simulatsioon Tallinna Ülikoolis, kus poliitikast huvitatud noortel on võimalik kogeda rahvasaadiku tööd. Ülevaate hetkepoliitikatest annavad ministrid, ministeeriumide esindajad ja Riigikogu liikmed. Simulatsioonil osalejad koostavad fraktsioonide kaupa seaduseelnõud, lähtudes oma fraktsiooni ideoloogiast.

Kell 11 – Riigikogu tööst kõnelevad noortele Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa ning liikmed Andres Herkel, Tarmo Kruusimäe, Laine Randjärv ja Rainer Vakra (Tallinna Ülikool).

Riigikogu kahepäevane simulatsioon on Tallinna Ülikooli Ühiskonnateaduste Instituudi üliõpilasnõukogu Civitas ja Tallinna Noortevolikogu korraldatav iga-aastane üritus.

Kell 15.50 – Riigikogu esimees Eiki Nestor kohtub Norra kroonprints Haakoniga.

Neljapäev, 26. aprill

Sündmused

Kell 10 – Riigikogu esimees Eiki Nestor peab avakõne Riigikogu simulatsioonil. Päev jätkub seaduseelnõude lugemise, neisse paranduste tegemise ja hääletustega (Riigikogu istungisaal).

Kell 12.40 – väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson kohtub Kreeka kaitseväe juhataja admiral Evangelos Apostolakisega.

Kell 15 – Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa kohtub Saaremaal mittetulundusühingute esindajatega.

Reede, 27. aprill

Sündmused

Kell 15 – Eesti-Prantsusmaa parlamendirühma liige Jaak Madison kohtub Prantsuse departemangu Seine Maritime Euroopa Maja liikmetega (ruum L241).

Välislähetused

20. – 26. aprill
Eesti-Egiptuse parlamendirühma esimees Oudekki Loone, liige Erki Savisaar (21. – 26. aprill) ning Eesti-Aafrika parlamendirühma esimees Mart Nutt (21. – 26. aprill) on visiidil Egiptuses, kus kohtuvad Kairo linnapea ning parlamendi, ministeeriumide ja Eesti saatkonna esindajatega.

21. – 29. aprill
Riigikogu liige Yoko Alender osaleb seitsmendal maailma parlamendiliikmete Tiibeti-teemalisel konverentsil New Delhis ja kohtumistel Tiibeti parlamendi spiikriga eksiilis Dharamsalas Indias.

22. – 24. aprill
Riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ning liikmed Johannes Kert, Ants Laaneots ja Margus Tsahkna osalevad iga-aastasel NB8+Poola parlamentide kaitsekomisjonide julgeolekufoorumil Szczecinis Poolas.

22. – 27. aprill
Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni juht Marianne Mikko ning liikmed Jaak Madison (23. – 25. aprill) ja Tiit Terik (22. – 25. aprill) osalevad ENPA 2018. aasta teisel osaistungil Strasbourgis Prantsusmaal.

27. aprill
Euroopa Liidu asjade komisjoni (ELAK) esimees Toomas Vitsut osaleb Euroopa Komisjoni subsidiaarsuse ja proportsionaalsuse rakkerühma kolmandal kohtumisel Brüsselis Belgias.

27. – 29. aprill
Vahemere Liidu Parlamentaarse Assamblee (VLPA) Eesti delegatsiooni esimees Kersti Sarapuu ja liige Henn Põlluaas osalevad assamblee plenaaristungil Kairos Egiptuses.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Menetlusse võeti eelnõu Mart Laari Eesti Panga Nõukogu esimehe ametisse nimetamiseks

Seoses Eesti Panga Nõukogu esimehe Mart Laari ametivolituste lõppemisega 12. juunil 2018 teeb Vabariigi President Riigikogule ettepaneku vastavalt põhiseadusele nimetada Mart Laar uueks ametiajaks Eesti Panga Nõukogu esimeheks alates 13. juunist 2018. Seadus ei piira õigust nimetada Eesti Panga Nõukogu esimeest ametisse kaheks ametiajaks järjestikku.

President põhjendas, et kahekordne peaminister Mart Laar on oma mitmekülgsete teadmiste ja juhtimiskogemusega sobiv inimene täitmaks Eesti Panga Nõukogu esimehe rolli. Ta on viie aasta jooksul tõestanud oma sobivust sellesse ametisse.

Eesti Panga Nõukogu esimehena on Mart Laar käivitanud uuel tasemel järelevalve Eesti Panga üle, algatades Eesti Panga tegevuse hindamise protsessi, mis aitab vältida negatiivseid üllatusi. Samuti on ta esimehena toetanud Eesti Panga siseauditi tegevuse viimist uuele tasandile, mis on sealhulgas kaasa toonud selle, et auditi käigus tehtud soovitused on täna tähtajaks täidetud.

Mart Laar on tugevdanud Eesti Panga Nõukogu positsiooni järelevalveorganina. Ta on algatanud Eesti Panga Nõukogu sisulise aruande lisamise Riigikogule esitatavale Eesti Panga aastaaruandele, käivitanud Nõukogu enesehindamise protsessi ja viinud sisse tema liikmetele ametialase käitumise juhise.

President leiab, et vajame Eesti Panga Nõukogu esimehe positsioonil tugevat isiksust ja usaldusväärset autoriteeti, kel kriitilisel hetkel oleks kogemusi ja julgust tegutseda. Seetõttu esitan Mart Laari uueks ametiajaks Eesti Panga Nõukogu esimehe kandidaadiks.

Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

 

 

 

 

Riigikogu lahtiste uste päev toob Toompeale kultuuripärandi aasta

Fraktsioonides saab kohtuda saadikutega ja infotunnis esitada küsimusi valitsuse liikmetele. Terve päeva jooksul toimuvad lossis ekskursioonid ning lisaks on võimalus külastada Pika Hermanni torni.

Riigikogu lahtiste uste päev algab pärimusmuusikute tervituskontserdiga Toompea lossi rõdult. Külalisi tervitab lossi hoovis Riigikogu esimees Eiki Nestor.

Keskpäeval vastavad istungisaalis rahva küsimustele peaminister Jüri Ratas, kaitseminister Jüri Luik ja kultuuriminister Indrek Saar.

Kohvikus peetaval arutelul „100 saabunud. Kuidas ja kuhu edasi?“ vahetavad mõtteid Riigikogu liikmed Monika Haukanõmm, Liisa Oviir, Henn Põlluaas, Kersti Sarapuu, Helir-Valdor Seeder ja Urve Tiidus. Arutelu juhib Urmas Vaino.

Koolide ja Riigikogu võistkondade vahelise traditsioonilise mälumängu teemaks on „Eesti Vabariik 100“.

Lahtiste uste päeva lõpetab Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia pärimusmuusikute hea tuju kontsert Valges saalis.

Esimene iseseisvas Eestis rahva valitud esindus – Asutav Kogu – tuli kokku 23. aprillil 1919. aastal Tallinnas. Riigikogu tähistab seda sündmust igal aastal lahtiste uste päevaga. Tänavu toimub lahtiste uste päev kahekümnendat korda.

Sissepääs, üritused ja tegevused on tasuta.

Päeva programm.

Infotundi saab otseülekandes jälgida Riigikogu kodulehel.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Menetlusse võeti eelnõu emakeelepäeva nimetamiseks riigipühaks

Riigikogu liikmete Krista Aru, Maire Aunaste, Monika Haukanõmme, Ain Lutsepa, Enn Meri, Martin Helme, Laine Randjärve, Artur Talviku, Liina Kersna, Helmen Küti, Henn Põlluaasa, Uno Kaskpeiti ja Raivo Põldaru 19. aprillil algatatud pühade ja tähtpäevade seaduse muutmise seaduse eelnõu (618 SE)

Eelnõu näeb ette riiklik tähtpäev 14. märts – emakeelepäev, nimetada ümber riigipühaks.

Seletuskirjas rõhutatakse, et muudatuse tulemusena väärtustakse inimest ja tema kaudu eesti keelt. Eesti keel riigikeelena on üks meie riigi tugisambaid. See on tugisammas, mis hoiab toimimas asutused, parlamendi, hoiab koos meie koolivõrgu ja mis viib edasi demokraatliku Eesti elu. Keel on üheaegselt võimalus, vahend ja struktuur, millega luuakse iga päev uut elu. Eesti keel on Eesti riiklik taristu, mis vajab pidevat hoolt ja tööd, tunnustust ja kasutamist. Juhtivkomisjoniks määrati põhiseaduskomisjon.

Rahanduskomisjoni 19. aprillil esitatud Riigikogu otsuse “Eesti esindaja nimetamine Põhjamaade Investeerimispanga kontrollkomiteesse” eelnõu (619 OE).

 Eelnõu näeb ette nimetada kontrollkomiteesse Eesti esindajaks 1. juunist 2018 kuni 31. maini 2020 rahanduskomisjoni esimees Mihhail Stalnuhhin.

Kontrollkomitee moodustatakse eesmärgiga tagada panga tegevuse vastavus põhikirjale. Kontrollkomitee vastutab panga raamatupidamisdokumentide auditeerimise eest ning esitab panga nõukogule iga-aastase audiitorijäreldusotsuse. Kontrollkomitee koosneb kümnest liikmest. Komitee liikmed nimetatakse ametisse kuni kaheks aastaks. Põhjamaade Nõukogu ning Eesti, Läti ja Leedu parlamendid nimetavad igast riigist ühe liikme. Panga Juhatajate Nõukogu nimetab ametisse kaks liiget, kes täidavad komitee juhatuse esimehe ja aseesimehe ülesandeid. Komitee esimehe ja aseesimehe asetäitja kohta täidavad rotatsiooni korras kordamööda erinevate liikmesriikide esindajad. Vastavalt Riigikogu otsusele oli perioodiks 1. juuni 2015 kuni 31. mai 2018 nimetatud kontrollkomiteesse Riigikogu liige Remo Holsmer. Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee