Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu eelinfo reedest pühapäevani, 23. – 25. märtsini

Reede, 23. märts

Komisjonide istungid

Euroopa Liidu asjade komisjonis – kell 12: seisukoha andmine: Euroopa Liidu sisejulgeoleku ja piirihalduse infosüsteemide koostalitlusvõime pakett (COM(2017) 793, 794), kutsutud Siseministeeriumi esindaja; seisukoha andmine: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi eelnõu, milles käsitletakse sadama vastuvõtuseadmeid ja -rajatisi laevajäätmete üleandmiseks (COM(2018) 33), kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ning Keskkonnaministeeriumi esindajad; seisukoha andmine: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi eelnõu, milles käsitletakse investeerimisühingute usaldatavusnõuete täitmise järelevalvet ning millega muudetakse direktiive 2013/36/EL ja 2014/65/EL ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse eelnõu, mis käsitleb investeerimisühingute suhtes kohaldatavaid usaldatavusnõudeid ning millega muudetakse määrusi (EL) nr 575/2013, (EL) nr 600/2014 ja (EL) nr 1093/2010 (COM(2017) 790, 791), kutsutud Rahandusministeeriumi esindaja; seisukoha andmine: Nõukogu direktiivi eelnõu, millega muudetakse direktiivi 2006/112/EÜ (mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi) käibemaksumäärade osas (COM(2018) 20), kutsutud Rahandusministeeriumi esindaja; seisukoha andmine: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivi eelnõu, mille eesmärk on anda liikmesriikide konkurentsiasutustele volitused konkurentsieeskirjade täitmise tagamise tõhustamiseks ja tagada siseturu nõuetekohane toimimine (COM(2017) 142), kutsutud Justiitsministeeriumi esindaja; seisukoha andmine: väikeettevõtete käibemaksu erikorda käsitleva nõukogu direktiivi eelnõu (COM(2018) 21), kutsutud Rahandusministeeriumi esindaja; seisukoha andmine: Nõukogu määruse eelnõu, millega muudetakse määrust (EL) nr 904/2010 seoses meetmetega, millega tõhustatakse halduskoostööd käibemaksu valdkonnas (COM(2017) 706), kutsutud Rahandusministeeriumi esindaja; seisukoha andmine: Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse eelnõu, millega luuakse Euroopa Liitu tehtavate välismaiste otseinvesteeringute taustauuringute raamistik (COM(2017) 487), kutsutud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi esindaja;

väliskomisjonis – kell 10: arengutest Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioonis ja NATO 11. – 12. juulil Brüsselis toimuva tippkohtumise ettevalmistamisest, kutsutud Eesti suursaadik NATO juures Kyllike Sillaste-Elling.

Laupäev, 24. märts

Sündmus

Kell 20 – Riigikogu esimees Eiki Nestor annab Eesti filmi- ja teleauhindade galal üle preemia parima mängufilmi auhinna laureaadile (Nordea kontserdimaja, Estonia puiestee 9).

Pühapäev, 25. märts

Sündmus

Kell 17 – Riigikogu esimees Eiki Nestor osaleb märtsiküüditamise mälestustseremoonial ja asetab pärja Eesti rahvalt (Vabadussõja võidusammas).

Välislähetused

21. – 23. märts
Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni liige Andres Herkel osaleb ENPA kultuuri-, teadus-, haridus- ja meediakomitee istungil Prantsusmaal Pariisis.

21. – 29. märts
Tiibeti toetusrühma esimees Yoko Alender osaleb seitsmendal parlamendiliikmete Tiibeti-teemalisel kokkutulekul „World Parliamentarians’ Convention on Tibet“ New Delhis ja kohtumisel Tiibeti parlamendi spiikriga eksiilis Dharamsalas Indias.

22. – 24. märts
Riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso ja liikmed Johannes Kert, Ants Laaneots ja Margus Tsahkna osalevad iga-aastasel NB8 ja Poola parlamentide kaitsekomisjonide julgeolekufoorumil Szczecinis Poolas.

22. – 25. märts
Balti Assamblee (BA) Eesti delegatsiooni esimees Aadu Must ja liige Rainer Vakra (22. – 24. märts) osalevad BA, Põhjamaade Nõukogu ja Beneluxi Parlamentidevahelise Konsultatiivnõukogu kolmepoolsel ringmajanduseteemalisel konverentsil ning BA presiidiumi istungil Haagis Hollandis.

23. – 24. märts
NATO Parlamentaarse Assamblee Eesti delegatsiooni esimees Marko Mihkelson osaleb NATO PA alalise komitee istungil Vilniuses Leedus.

23. – 28. märts
Parlamentidevahelise Liidu (IPU) Eesti delegatsiooni esimees Helmen Kütt ja liige Toomas Kivimägi osalevad 138. IPU assambleel Genfis Šveitsis.

25. – 27. märts
Riigikaitsekomisjoni esimees Hannes Hanso osaleb Georgia vanemjuhtide julgeolekuteemalisel seminaril Garmisch-Partenkirchenis Saksamaal.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Talvik: EKRE sõlmis järjekordse küünilise kokkuleppe Reformierakonnaga

Vabaerakonna esimehe Artur Talviku sõnul näitasid Riigikogu juhatuse valimised, et EKRE on teinud Reformierakonnaga poliittehnoloogilise kokkuleppe.

Talviku sõnul ei ole selle sisu teada, ent parlamendi juhatuse valimistel oli hästi näha, kuidas EKRE toetas Reformierakonna kandidaati ja Reformierakond toetas omakorda EKRE kandidaati. „See ei ole esimene kord, mil Reformierakond ja EKRE kauplevad küüniliselt häälte pärast. Nad on teinud seda mitmeid kordi varem ja kindlasti teevad seda ka tulevikus. Mida EKRE oravate toetamise eest vastu saab, pole teada, aga igal juhul ei erine EKRE käitumine mingil moel keskerakondlikust või reformierakondlikust kartelliparteilisusest,“ rääkis Talvik.

Ta lisas, et reformierakondlase Kalle Laaneti kõigest 30 häält näitasid väga selgelt, et Reformierakonna sisetüli köeb intensiivselt ja katkematult. „Laanet kaotas peaaegu kümne oma kodufraktsiooni liikme toetuse. Tahaksin väga näha, kas Kaja Kallas suudab vaenulikud leerid enne järgmist kevadet taas ühendada ja veritsevad haavad kokku kasvatada. Kui ta seda ei suuda, siis läheb Reformierakonnal valimistel raskemaks kui eales varem,“ märkis Talvik.

Ühtlasi juhtis Vabaerakonna Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni esimees Andres Herkel tähelepanu EKRE jultunud valele. „EKRE eksib. Krista Aru ei kandideerinud aasta tagasi Riigikogu esimehe valimistel. Tollal oli vaid üks kandidaat: Eiki Nestor. Üheksa hääle lugu oli ikka siis, kui EKRE Vabaerakonda alt vedas ja Reformierakonnaga eelmise kokkuleppe tegi, et mullu 23. oktoobril aidata Riigikogu aseesimeheks Hanno Pevkur ja saada vastu rida teeneid,“ meenutas Herkel.

Krista Aru kandideeris Riigikogu esimeheks 2016. aastal, ta sai 38 häält Eiki Nestori 53 vastu.

 „Kui norida, siis võiks öelda, et käesoleva Riigikogu koosseisu jooksul ei ole ükski esimehekandidaat saanud nii nõrka tulemust, kui sai EKRE aseesimees Henn Põlluaas täna,“ lisas Herkel.

VEB Fondist saab Riigikogus riiklikult tähtis küsimus

Riigikogu õiguskomisjon otsustas, et 17. mail toimub parlamendis oluliselt tähtsa riikliku küsimuse arutelu “Riikliku vastutuse probleem VEB Fondi juhtumi põhjal”. Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees Artur Talvik ütles, et lähiajal täpsustatakse üle, kes esinevad riiklikult olulise tähtsusega küsimuse arutelul.

“Tavaliselt kujuneb riiklikult tähtsa küsimusega aruteludest leebe jututuba, aga loodame, et seekord jõuame ka sisulisema tulemuseni, mil moel sertifikaadiomanikele kahju hüvitada,” märkis õiguskomisjoni istungil osalenud ja VEB Fondi küsimuse riigikogu suurde saali toomise poolt hääletanud Talvik.

Viis Riigikogu saadikut – Artur Talvik, Jaak Madison, Jaanus Karilaid, Toomas Paur, Martin Helme – on algatanud eelnõu otsuse, millega makstaks 90-ndate alguses VEB fondi loomisega ettevõtetele tekitatud kahju kopsaka hüvitisega kinni. Kui parlamendis peaks toetust leidma VEB Fondi kahjude hüvitamiseks koostatud eelnõu, võetakse hinnanguliselt kuni 15 miljoni euro suurune summa Eesti Panga kasumieraldistest.

Eelnõu ettepanek on, et parlament teeb ettevaatava otsuse, millega suunataks riigieelarvesse laekunud keskpanga iga-aastastest kasumieraldisest sertifikaadiomanikele 50 protsenti kuni kogu hüvitise lõpliku tasumiseni.

2004. aastal esitasid Akke AS, AS Tartu Lihakombinaat, AS A. O. Imbi, AS Saare Kalur ja AS Pärnu Kalur Holding halduskohtule taotluse, et riiki kohustataks kompenseerima VEB Fondi seni hüvituseta sertifikaadid.

Kuna VEB Fond ei suutnud 2010. aasta jõustunud kohtuotsuse järel kompensatsiooni pakkuda, kohustati Eest vabariiki üheksa kuu jooksul uuesti otsustama VEB Fondi sertifikaatidega tagatud nõuete hüvitamise küsimus.

Riik kohtuotsusega määratud tähtaja jooksul oma kohustusi ei täitnud ja Tallinna tingkonnakohus määras riigile 3200 euro suuruse trahvi.

 

 

Vabaerakond tahab peaministrilt teada, miks töötab valitsus salaja suurärimeeste huvides

Vabaerakonna riigikogu fraktsioon nõuab peaminister Jüri Rataselt aru Tartu lähistele tselluloositehase kavandamisega tegeleva OÜ Est-Fori ja valitsuse varjatud suhete kohta. Selleks andsid saadikud Riigikogus peaministrile üle samasisulise arupärimise.

21.märtsil avalikustas rahvusringhäälingu telemagasin “Pealtnägija” järjekordsed faktid valitsuse ja OÜ Est-For Investi pikaajalise koostöö kohta. Kohtumine, kirjavahetus ja kokkulepped toimusid mullu veebruaris. Loost selgus, et tehingutes osalesid kõikide koalitsioonipartnerite ministrid: Urve Palo (SDE), Marko Pomerants (IRL), Mihhail Korb ja Kadri Simson (mõlemad KE). Valitsuse tegevus oli koalitsiooniülene ja koordineeritud.

“Vabaerakonna fraktsiooni saadikud on pärinud aru Riigimetsa Majandamise Keskuse (RMK) ja OÜ Est-For Investi kokkulepete kohta keskkonnaministrilt. Pealtnägija saate valguses saame öelda, et vastustes ei oldud parlamendisaadikutega ausad,” ütles arupärimise üle andnud Vabaerakonna riigikogu fraktsiooni liige Külliki Kübarsepp.

Vabaerakonna fraktsioon soovib peaminister Jüri Rataselt saada vastuseid, milline on tema suhtumine ja teadmine seoses nelja ministri kohtumisega Est-For Investi esindajatega 2017. aasta veebruaris ning miks polnud kohtumisel peaministrit. Saadikud soovivad teada, kuidas valitsus seal fikseeritud soove on täitnud ning millised tegevusplaanid on seatud, millised eelarvevahendeid on selle koostööleppega seonduvalt kulutatud ja kui palju on veel plaanis kulutada. Veel huvitab saadikuid, miks ei ole selle kohtumise fakti ja seal sündinud kavatsusi siiani avalikustatud ning milline on peaministri hinnang, et nii Keskkonnaministeerium kui ka tselluloositehase investorid kasutavad samaaegselt sama objekti heaks sama advokaadibürood.  Lisaks tahavad saadikud teada, millised on olnud peaministri soovitused keskkonnaministrile peale selle fakti teatavaks tulekut käesoleva aasta veebruaris.

Lisaks muudeti investorite soovide kohaselt RMK kestvuslepingute poliitikat märkimisväärselt. Sellest tulenevalt küsisid saadikud, kas sellisest tegevusest teavitati ka peaministrit ning kas ja milline oli arutelu valitsuskabinetis. Investorid on välja toonud, et analoogseid kokkuleppeid ja riigipoolseid investeeringuid on investorite kasuks tehtud varemgi. Saadikud soovivad peaministril välja tuua, milliste objektide puhul on tehtud analoogseid leppeid, kui palju need on riigile maksma läinud ning millised on peaministri järeldused ja tegevusplaanid selle juhtumi valguses.

 

 

Henn Põlluaas tegi Riigikogu esimehe valimistel tubli esituse

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon

PRESSITEADE  22.03.18

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon seadis Riigikogu esimehe valimistel üles Henn Põlluaasa kandidatuuri, kes sai praeguse Riigikogu koosseisu ajal opositsiooni poolt esitatud Riigikogu esimehe kandidaatidest seni parima tulemuse.

97 hääletanud saadikust 35 andsid hääle Põlluaasale, Nestor sai 54 ja 8 valimissedelit loeti rikutuks.

Kuigi Põlluaas tegi väga tubli tulemuse, takistas enamat ühtsuse puudumine opositsioonis. Henn Põlluaasa sõnul häiris teda eeskätt Vabaerakonna suutmatus või tahtmatus konkreetset seisukohta võtta ning opositsiooni ühtsuses ja koostöömeeles EKRE fraktsiooni kandidaati toetada. Põlluaasa tulemus oli märkimisväärselt hea, arvestades et Vabaerakonna kandidaat, Krista Aru, sai eelmistel Riigikogu esimehe valimisel vaid üheksa häält.

Riigikogu esimeheks sai seega taas sotsiaaldemokraat Eiki Nestor. “Eiki Nestor on olnud juba liialt kaua sellel positsioonil ja oleks olnud aeg anda talle võimaluse istuda ka tavalise riigikogulase toolil,” kommenteeris Henn Põlluaas. “Soovin talle edu ja loodan, et valimisteni jäänud aja jooksul kuritarvita ta enda positsiooni Sotsiaaldemokraatliku Erakonna langeva toetuse reanimeerimiseks.”

Esimeseks aseesimeheks valiti tagasi Enn Eesmaa 56 ja teiseks sai uue inimesena Kalle Laanet 30 häälega.

Rohkem infot,

Urmas Espenberg, EKRE fraktsiooni poliitikanõunik

mobiil 58-141-650 (Henn Põlluaasa mobiil 58-541-447

Riigikogu juhatuses on Eiki Nestor, Enn Eesmaa ja Kalle Laanet

Riigikogu esimehe salajasel hääletamisel valiti Riigikogu esimeheks uuesti Eiki Nestor, kelle poolt hääletas 54 Riigikogu liiget, Henn Põlluaasa poolt hääletas 35 Riigikogu liiget.

Esimehe valimisest võttis osa 97 Riigikogu liiget. 8 hääletussedelit tunnistati kehtetuks.

Eiki Nestori kandidatuuri seadis üles Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Kalvi Kõva.

Henn Põlluaasa kandidatuuri esitas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel Martin Helme.

Aseesimeeste valimistel esitas Eesti Keskerakonna fraktsiooni esimees Kersti Sarapuu aseesimehe kandidaadiks Enn Eesmaa. Eesti Reformierakonna fraktsiooni esimees Jürgen Ligi esitas Riigikogu aseesimehe kandidaadiks Kalle Laaneti.

Aseesimeeste salajasest hääletamisest võttis osa 96 Riigikogu liiget.  Enn Eesmaa poolt hääletas 56 Riigikogu liiget ja Kalle Laaneti poolt hääletas 30 Riigikogu liiget. Kehtetuid hääletussedeleid oli 10. Vastavalt saadud häälte arvule valiti Riigikogu esimeseks aseesimeheks Enn Eesmaa ja teiseks aseesimeheks Kalle Laanet.

Fotod:

NB! Fotod laekuvad viivitusega.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
gunnar.paal@riigikogu.ee

päringud: press@riigikogu.ee

Väliskomisjoni kohtumisel Soome kolleegidega keskenduti uutele transpordiühendustele

Komisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul Eesti-Soome kahepoolsed suhted väga head. „Hindame kõrgelt Soome panust partnerina nii Põhja-Balti koostöös ja Euroopa Liidus kui ka teistes rahvusvahelistes organisatsioonides. Maailmas pole teist nii erilist suhet, kui see on Eesti ja Soome vahel,“ ütles Mihkelson.

Rääkides transpordiühendustest ütles Mihkelson, et Põhja-Balti regioon võib kujuneda kogu Aasiale huvitavaks ühendusteeks nii kaubandust kui ka näiteks turismi silmas pidades.

„Põhja-Jäämeri muutub üha enam laevatatavaks ja see võimaldab luua oluliselt lühema kaubatee Aasiast Euroopasse. Võimalik raudteevõrgustik Kirkenesist läbi Soome lõunasse asetab idee Helsingi-Tallinna tunnelist ja vaidlused Rail Baltica teemadel täiesti uude valgusesse,“ ütles Mihkelson.

Eduskunta väliskomisjoni esimees Matti Vanhanen tõi välja, et Põhja-Jäämereni ulatuv raudtee parandaks Soome logistilist positsiooni ja ligipääsetavust ning pakuks Soome kaubaveole alternatiivset marsruuti. Tema sõnul tuleb ka Helsingi-Tallinna tunnelit vaadata palju laiemalt kui ainult kahe linna vahelist projekti.

Komisjonide kohtumisel räägiti, et Soome on koostöös Norraga tegemas tasuvusuuringuid Kirkenesi ühendamiseks rahvusvahelise raudteevõrgustikuga. Selleks kavatseb Soome ehitada umbes 500 kilomeetri pikkuse raudteelõigu Kirkenesi ja Rovaniemi vahele, mis omakorda võimaldaks luua läbi kavandatava Helsingi-Tallinna tunneli ja Rail Baltica ühenduse Aasial Euroopaga.

Kohtumisel räägiti ka laiemalt majanduskoostööst ja väliskaubandusest ning Euroopa Liidule erandite taotlemist kaubavahetuses USAga. Samuti puudutati Ühendkuningriigi lahkumist Euroopa Liidust, sellega kaasnevaid mõjusid ja piirküsimust Põhja-Iirimaaga. Kohtumisel käsitleti ka presidendivalimisi Venemaal ja edasisi suhteid ühise naabriga.

Kohtumisest võtsid osa väliskomisjoni liikmed Barbi Pilvre, Maire Aunaste, Oudekki Loone ja Henn Põlluaas.

Kohtumise fotod.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee 
Päringud: press@riigikogu.ee

Eiki Nestor valiti taas Riigikogu esimeheks

Kokku osales esimehe valimistel 97 Riigikogu liiget, 8 hääletussedelit olid kehtetud.

Eiki Nestori kandidatuuri Riigikogu esimehe kohale esitas Sotsiaaldemokraatliku Erakonna fraktsiooni esimees Kalvi Kõva.

Henn Põlluaasa kandidatuuri esitas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel Martin Helme.

Eiki Nestor tänas Riigikogu liikmeid toetuse eest.

Riigikogu aseesimeeste kandidaatideks esitati Enn Eesmaa ja Kalle Laanet. Hetkel toimub hääletamine.

Vahetult pärast aseesimeeste valimist annab juhatus pressikonverentsi.

Fotod:

NB! Fotod laekuvad viivitusega.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

Riigikogu võttis vastu seaduse Tallinna Sadama börsile viimiseks

Seaduse (570 SE) vastuvõtmise poolt hääletas 77 Riigikogu liiget, vastu oli viis Riigikogu liiget.

Seletuskirjas märgitakse, et riik peab end teiste aktsionäridega samasse inforuumi taandama, et tal ei oleks aktsionärina teiste aktsionäride ees eelist. Seadusega tagatakse riigi osalusega börsil noteeritud äriühingute tegevuse kooskõla börsireeglitega ja kõigi aktsionäride võrdne kohtlemine.

Seadusega sätestatakse, et riigi osalusega äriühingu puhul, mille väärtpaberid on noteeritud börsil või mille noteerimiseks on esitatud avaldus, ei kohaldata neid riigivaraseaduse sätteid, mis on vastuolus väärtpaberiturul kehtivate äriühingu juhtimise, teabe avalikustamise ja erikontrolli tegemise nõuetega. Seni kehtinud seadus ei ole piisav, et tagada riigi osalusega börsil oleva äriühingu juhtimine väärtpaberituru reeglite järgi ja kõigi aktsionäride võrdne kohtlemine.

Seaduse järgi ei saa valitsus edaspidi küsida äriühinguga seotud otsuste tegemiseks äriühingu mitme aasta strateegiat ja finantsplaane. Samuti ei ole hea tava, et börsil oleva äriühingu iga-aastased dividendid otsustatakse valitsuse tasandil. Edaspidi ei ole riigil õigust äriühingu erikontrolli läbiviimiseks kasutada oma struktuuriüksust ega ministril õigust saada nõukogu koosolekute protokolle ja materjale, mida käsitletakse siseinfona. Kohaldada ei saa ka nõuet, et riigi osalusega äriühingute osalemise teistes äriühingutes peab otsustama üldkoosolek.

Seletuskirjas märgitakse, et riigil on 2017. aasta detsembri seisuga osalus 29 tegutsevas äriühingus.

Seadus jõustub 1. aprillil.

Riigikogu võttis vastu veel kaks seadust:

Riigikogu võttis 84 poolthäälega vastu valitsuse algatatud riigikaitseliste sundkoormiste seaduse muutmise seaduse (572 SE), millega kehtestatakse sundkoormiste määramise ja täitmise kord riigikaitseliste ülesannete täitmiseks kõrgendatud kaitsevalmiduse, mobilisatsiooni, demobilisatsiooni või sõjaseisukorra ajal.

Seadus täpsustab kehtivas riigikaitseliste sundkoormiste seaduses haldusorgani ja isikute õigussuhteid sundkoormiste määramise ja täitmise korraldamisel.

Seadusega lisatakse elutähtsa teenuse osutamiseks vältimatult vajalik vara loetellu, mida sundkoormata ei tohi. See on elutähtsa teenuse osutajate vara, mida neil läheb kriisi ajal teenuse toimepidevuse tagamiseks vältimatult vaja.

Kuna riigikaitseõiguse revisjoni analüüside põhjal on Justiitsministeeriumi ja Kaitseministeeriumi hinnangul sundkoormiste korraldamisega seotud õigusaktide muutmine ulatuslik ja ajamahukas protsess, siis muudetakse riigikaitseliste sundkoormiste seadust kahes etapis. Praegu tehakse esmased ja eelkõige sõjalise riigikaitse korraldamise seisukohalt olulised muudatused sundkoormiste määramiseks ja nende täitmise ettevalmistamiseks. Teises etapis tehakse riigikaitseõiguse revisjoni (2017–2019) raames põhjalikumad muudatused.

Riigikogu võttis 78 poolthäälega vastu valitsuse algatatud Eesti Vabariigi ja Luksemburgi Suurhertsogiriigi vahelise andmete ja infosüsteemide majutamise kokkuleppe ratifitseerimise seaduse (563 SE).

Ratifitseeritud kokkuleppe alusel saab Luksemburgi riiklikku andmekeskusesse majutada Eesti riigi järjepidevuse tagamiseks olulised andmed ja kriitilised andmekogud, mis suurendab Eesti digitaalse ühiskonna turvalisust ja andmete majutamise kvaliteeti.

Seletuskirjas märgitakse, et andmete ja infosüsteemide majutamisel on valitud partneriks Luksemburg, kus on olemas riigile kuuluvad kõrgturvalised andmekeskused, mis on sertifitseeritud Tier 4 tasemel. Selliseid Eestis ei leidu. Samuti on Luksemburg valmis tagama Eesti andmete ja infosüsteemide puutumatuse. Peale selle on Luksemburg digitaalselt arenenud infoühiskond, kellega on tulemuslik teha digitaalsete teenuste vallas koostööd ning samuti on Luksemburgil olemas väga head andmesideühendused.

Andmesaatkond on riigipilve lahendus, mille kaudu on võimalik andmeid ja teenuseid hoiustada ning vajadusel käitada turvalisest andmekeskusest väljaspool riigi territoriaalseid piire. See võimaldab tagada Eesti riigi toimimine ka tingimustes, kus riigi territooriumil asuvate andmekeskuste töö on peatunud või häiritud.

Kontseptsioon tervikuna on uudne ja selliseid riiklikke andmete majutamise süsteeme pole teadaolevalt veel kasutusele võetud. Kuna tegu pole diplomaatilise esindusega, millele kohaldataks automaatselt samasuguseid eesõigusi ja puutumatust nagu saatkondadele, siis oli vaja sõlmida kokkulepe. Riikidevaheline kokkulepe määrab kindlaks riikide kohustused ja õigused, mis on vajalikud selleks, et kaitsta Eesti riigi kriitiliste andmete ja infosüsteemide puutumatust.

Tegu on uudse lahendusega rahvusvahelises suhtluses ja selle kokkuleppe sõlmimine on pretsedent ka rahvusvahelises õiguses.

Kokkuleppele kirjutasid peaminister Jüri Ratas ja Luksemburgi peaminister Xavier Bettel alla möödunud aasta 20. juunil Luksemburgis. Dokument vajas ratifitseerimist mõlema riigi parlamendis, nüüd on selle ratifitseerinud nii Luksemburgi parlament kui ka Riigikogu.

Seaduse vastuvõtmise poolt hääletas 78 Riigikogu liiget.

Riigikogus läbis teise lugemise kolm eelnõu:

Riigikogu majanduskomisjoni algatatud liiklusseaduse paragrahvi 34¹ täiendamise seaduse eelnõuga (480 SE) laiendatakse töötlemata ümarpuidu eriveole kehtestatud regulatsiooni ka teistele veoliikidele. Teise lugemise käigus viidi eelnõusse sisse muudatus, mille järgi täiendus jõustuks 1. juulil.

Eelnõu järgi võib jagatava kauba erivedu teostada vastavas määruses kehtestatud tingimustel, kui seda tehakse EURO 5 või vähem saastavasse EURO-heitgaasiklassi kuuluva sõidukiga. Autorongi koosseisus olevate sõidukite kõik teljed, välja arvatud pööravate ratastega teljed, peavad olema varustatud paarisratastega. Autorongi tegelik mass ei tohi kuueteljelisel autorongil ületada 48 tonni ning seitsme- või rohkemateljelisel 52 tonni.

Erivedu toimub eelnõu järgi tee omaniku määratud teevõrgul. Eriloa annab tee omanik, kellel on õigus määrata veole täiendavad tingimused, aga ka loa andmisest keelduda, kui erivedu võib näiteks oluliselt teed kahjustada või pole võimalik täita tingimusi ohutuks liiklemiseks.

Valitsuse algatatud käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (556 SE) muudab ehitamiseks mõeldud kinnisasja käibemaksuga maksustamise regulatsiooni. Muudatus puudutab käibemaksukohuslasi, eelkõige maatükkide müüki ettevõtete vahel.

Kehtiva korra kohaselt käsitletakse kinnisasja võõrandamist maksuvaba käibena, välja arvatud seaduses eraldi nimetatud juhtudel. Maksuvabastust ei rakendata kehtiva korra järgi näiteks siis, kui müüakse ehitamiseks kavandatud maa-ala. Ehitamiseks kavandatud maatükk on kehtiva seaduse järgi detailplaneeringuga määratud maa-ala, millele on antud ehitusõigus.

Mõnikord ehitatakse aga ka nendele maatükkidele, millel pole detailplaneeringut. Seepärast muudetakse eelnõuga maksustamisele kuuluva maatüki mõistet ja tuuakse sisse ehitusmaa mõiste. Ehitusmaana käsitatakse sellist kinnisasja tsiviilseadustiku üldosa seaduse tähenduses, millel ei asu ehitist, välja arvatud tehnovõrku või -rajatist, ja mis on projekteerimistingimuste, detailplaneeringu või riigi või kohaliku omavalitsuse eriplaneeringu kohaselt ehitamiseks kavandatud või mille kohta on esitatud ehitusteatis või mille katastriüksuse sihtotstarve on üle 50 protsendi elamumaa või ärimaa või need ühiselt.

Eelnõu on seotud Euroopa Liidu nõukogu direktiiviga 2006/112/EÜ, mis käsitleb ühist käibemaksusüsteemi. Eesmärk on maksustada sarnaseid objekte ühtmoodi ja saavutada parem vastavus direktiiviga. Direktiivi järgi tuleb käibemaksust vabastada üksnes sellise hoonestamata maatüki võõrandamine, millele ei kavandata ehitamist.

Peale selle kavandatakse eelnõuga pöördmaksustamisele kuuluvate kaupade loetelust välja arvata teatud metalltooted: külmvormitud või -viimistletud lehtvaltstooted, näiteks profiilplekk, ning ventilatsiooni-, aspiratsiooni-, suitsu- ja vihmaveetorud. Muudatusettepaneku tegid ettevõtjad ja Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liit.

Pöördmaksustamisel tekib käibemaksu tasumise kohustus müüja asemel ostjal. Eelnõuga kaotatakse nõue esitada pöördmaksustamisele kuuluvate kaupade osas eraldi arve, välja arvatud juhul, kui arve esitamise ajaks ei ole käive täielikult toimunud. Muudatuse eesmärk on ettevõtjate halduskoormust vähendada.

Teise lugemise käigus tehtud muudatus on seotud sellega, et käibemaksu direktiivi kohaselt peab kasvuhoonegaaside heitkoguse ühik olema käibemaksuga maksustatud. Veel muudeti seaduse jõustumise aega. Seadus on plaanitud jõustuma 1. mail ja 1. oktoobril selle seaduse § 1 punktid 1, 3 ja 9.

Valitsuse algatatud isikut tõendavate dokumentide seaduse ning väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse muutmise seaduse (Euroopa tagasisaatmise reisidokument) eelnõuga (585 SE) täiendatakse isikut tõendavate dokumentide seaduses väljaantavate dokumentide loetelu Euroopa tagasisaatmise reisidokumendiga, mille eesmärk on hõlbustada liikmesriikide territooriumil ebaseaduslikult viibivate kolmandate riikide kodanike tagasisaatmist ja tagasivõtmist. Dokumendi väljaandmise ja kehtetuks tunnistamise pädevus antakse Politsei- ja Piirivalveametile.

Eelnõu on seotud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) 2016/1953.

Seni on riigis ebaseaduslikult viibivate kolmandate riikide kodanike tagasisaatmiseks kasutatud soovituslikku Euroopa Liidu ühtset reisidokumenti väljasaatmiseks.

Riigikogus läbis esimese lugemise neli eelnõu:

Valitsuse algatatud töölepingu seaduse ning perehüvitiste seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu (596 SE) annab täisealise sügava puudega isiku töötavale lähedasele või määratud hooldajale õiguse saada viis tööpäeva tasustatud hoolduspuhkust aastas.

Tasustatud hoolduspuhkuse eesmärk on soodustada hoolduskoormusega töötaja tööelus püsimist ja tööle minemist, andes talle täiendavat vaba aega sügava puudega lähedase hooldamiseks või hooldamise korraldamiseks, sh näiteks arsti juures käimiseks.

Eelnõu järgi on töötajal puhkusele õigus, kui ta on sügava puudega täisealise vanem, vanavanem, õde, vend, laps või lapselaps. Samuti, kui ta on abikaasa või registreeritud elukaaslane kooseluseaduse tähenduses, eestkostja või kohaliku omavalitsuse määratud hooldaja.

Seletuskirjas märgitakse, et puhkust hakatakse hüvitama töötasu alammäära alusel. Hoolduspuhkuse taotlemisel, arvutamisel, maksmisel ja hüvitamisel kohaldatakse sarnaseid põhimõtteid nagu tasustatud lapsepuhkuse taotlemisel, arvutamisel, maksmisel ja hüvitamisel. Töötaja taotleb hoolduspuhkust tööandjalt. Riigieelarvest hüvitatava puhkusetasu suuruse arvutab ja maksab töötajale välja tööandja, kes peab hüvitatava summa riigieelarvest ülekandmiseks esitama taotluse Sotsiaalkindlustusametile.

Valitsuse algatatud küberturvalisuse seaduse eelnõuga (597 SE) võetakse üle Euroopa võrgu ja infoturbe direktiiv. Riigisiseselt kehtestatakse olulise teenuse ja digitaalse teenuse osutajatele turvameetmete rakendamise ja küberintsidentidest teavitamise nõuded. Samuti täpsustatakse küberturvalisuse tagamise koordineerimisel ja piiriülese koostöö korraldamisel riikliku järelevalveasutuse, Riigi Infosüsteemide Ameti ülesandeid. Eelnõu eesmärgiks on tugevdada ühiskonna jaoks määrava tähtsusega teenuste osutamisel ning riigi ja kohaliku omavalitsuse üksuste võrgu- ja infosüsteemide kaitset.

Seletuskirjas märgitakse, et ühiskonna toimimist oluliselt mõjutavad teenuseosutajad (näiteks elutähtsad teenused, olulised infrastruktuuri ettevõtted, Eesti Interneti SA) kui ka suuremad digitaalse teenuse osutajad (internetipõhised kauplemiskohad, otsimootorid või pilveandmetöötlejad) peavad seaduse jõustumisel rakendama riskianalüüsipõhiseid organisatsioonilisi, füüsilisi ja infotehnilisi turvameetmeid. Samuti seirama turvalisust ohustavat tegevust ning vajadusel rakendama meetmeid intsidentide mõju ja leviku vähendamiseks. Lisaks tekib kohustus teavitada olulise mõjuga küberintsidentidest Riigi Infosüsteemi Ametit.

Avalikus sektoris (sh KOV üksustes) laieneb kohustus rakendada infoturbemeetmeid ka näiteks meiliserveritele, failiserveritele ja dokumendihaldussüsteemidele. Seni on kehtinud kohustus rakendada õigusaktist tulenevaid turvameetmeid üksnes infosüsteemidele, mis on andmekogud avaliku teabe seaduse tähenduses. Eelnõuga ei nähta avalikule sektorile ette märkimisväärseid uusi kohustusi. Infosüsteemide turvalisuse tagamine on juba pikka aega osa IT-süsteemide arendusest ja haldusest.

Valitsuse algatatud Kaitseväe korralduse seaduse muutmise ja sellest tulenevalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (594 SE).

Muudatustega korrastatakse kaitseväe struktuuri ja selle kehtestamise tasandeid, et muuta kaitseväe tegevus paindlikumaks ja võimaldama kiiremini reageerida uutele ülesannetele.

Kaitseväe ülesehitus, struktuuriüksuste nimetused ja nende ülesanded sätestatakse edaspidi sarnaselt teiste valitsusasutustega põhimääruse tasemel. Muudatuse jõustumise järel jäävad endiselt seaduse tasemel reguleerituks kaitseväe ülesanded ja õigused ning kohustused. Senine regulatsioon ei võimalda kaitseväe ülesehitust operatiivselt ja paindlikult muuta.

Seadusest jäetakse välja ka valitsuse kohustus kehtestada väeüksuste tüüpsuurus, ülesehitus, allüksuste nimetused, kuulumine väeliiki ja relvaliiki, samuti väeüksuste jagunemine alalises valmiduses väeüksusteks, kiirreageerimisväeüksusteks ja põhivalmiduses väeüksusteks. Sellega antakse Kaitseväe juhatajale suurem tegutsemisruum väeüksuse ülesannete täitmise korraldamisel. Samuti jäetakse kaitseväeteenistuse seadusest välja kaitseväe struktuuriüksuste ülemate ametinimetused ja asendatakse need viitega, et tegemist on valitsuse või valdkonna eest vastutava ministri nimetatava ametikohaga. Seadus käsitleb edaspidi vaid Kaitseväe juhataja nimetamist.

Kavandatava kaitseväe põhimääruse muudatuse kohaselt ei looda juurde valitsuse poolt nimetatavaid ametikohti, kuid valitsusele jäetakse võimalus neid ette näha. Kaitseminister nimetab kaitseväe juhataja asetäitja, kaitseväe peastaabi ülema, mereväe ülema, õhuväe ülema, erioperatsioonide väejuhatuse ülema, luurekeskuse ülema ja toetuse väejuhatuse ülema. Põhimääruse kavandis nähakse ette anda kaitseministrile uue õigusena nimetada küberväejuhatuse ülem ja sõjaväepolitsei ülem.

Eelnõu näeb ette võimaluse kaasata reserviste rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel, et suurendada kaitseväe võimekust reageerida kiiremini vahetutele ohtudele.

Eelnõuga sätestatakse ka väärteokaristused kaitseväe loata mehitamata sõiduki kasutamise eest kaitseväe territooriumil ja eelneva loata pildistamise või salvestamise eest. Kaitseväe objektid, kus on pildi või kujutise salvestamine või edastamine keelatud, on üldjuhul märgistatud keelava tähisega või tuletatakse seda meelde objektile sisenemisel. Eelnõuga muudetakse ka tegevväelase pikaajalisse lähetusse saatmise reegleid.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni algatatud karistusseadustiku muutmise seaduse eelnõu (561 SE).

Seaduse muutmise eesmärk on suurendada nooremate kui kuueteistaastaste laste kaitset seksuaalkuritegude eest. Eelnõu kohaselt luuakse mitme paragrahvi muudatuse tulemusel maksimaalmääraks esmakordse kuriteo sooritamise korral kümme aastat vangistust ja mitmendal korral kuni 15 aastat vangistust.

Istungi stenogramm.

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata: https://www.youtube.com/riigikogu
(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee 
päringud: press@riigikogu.ee

Riigikogu liikmed moodustasid Tartu piirkondliku arengu toetusrühma

„Saadikuühenduse eesmärk on toetada Tartu piirkonna tasakaalustatud arengut,“ ütles toetusrühma esimees Aadu Must. Tema sõnul on Tartu valmis panustama Eesti arengusse senisest oluliselt enam, kuid seda tehes tuleb jälgida, et kasutataks just neid eeliseid, mis ses piirkonnas pika aja jooksul välja on kujunenud.

„Tuleb silmas pidada ka seda, et ükski suur uuendus ei kahjustaks tartlaste tervist, looduskeskkonda ega piirkonna jätkusuutlikku arengut. Kui selle tagamiseks on vaja seadusemuudatusi algatada, oleme valmis seda tegema,“ lausus Must.

Toetusrühma kuuluvad veel Ants Laaneots, Toomas Paur, Margus Tsahkna, Peeter Ernits, Erki Savisaar, Toomas Jürgenstein, Laine Randjärv ja Krista Aru.

Toetusrühmade ja ühenduste kaudu saavad Riigikogu liikmed ja fraktsioonid tõmmata tähelepanu konkreetsele teemale ning toetada ja kaitsta kitsama eluvaldkonna huve.

XIII Riigikogu on moodustanud kokku 60 parlamendirühma ja 77 ühendust.

Parlamendirühmade nimekiri

Ühenduste nimekiri

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post merilin.kruuse@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee