Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Strasbourgis algaval ENPA istungil tutvustatakse Eesti raportit

Eesti delegatsiooni esimees ja ENPA asepresident Marianne Mikko ütles, et eestlaste jaoks on sel nädalal toimuval istungil oluline monitooringukomitee Eesti raport, millele on esitanud oma kommentaarid erinevad Eesti ministeeriumid. Kolmapäeval toimuval lisaüritusel arutavad Eesti delegatsiooni liikmed Mikko sõnul koos rahvusvaheliste ekspertidega Nord Stream 2 teemal.

Delegatsiooni liige ja Ukraina raportöör Eerik-Niiles Kross lisas, et tähtis on kahtlemata ka leeduka Egidijus Vareikise (EPP) Ukraina sõja humanitaarsete tagajärgede teemaline ettekanne.

ENPA seekordsel istungil on kõne all veel vähemuskeelte kaitse, kodanikupalk ja relvakonfliktidest mõjutatud laste kaitsmine. Istungil valib ENPA endale ka uue presidendi, samuti valitakse uus Euroopa Nõukogu inimõiguste volinik.

Eesti delegatsioon on ENPA istungil koosseisus Marianne Mikko, Raivo Aeg, Andres Herkel, Eerik-Niiles Kross, Jaak Madison ja Tiit Terik.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post merilin.kruuse@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee

Maaelukomisjon arutas erakorralist toetust põllumeestele

Euroopa Komisjoni otsusega on Eestile ilmakahjude katteks eraldatud 1,34 miljoni eurot seoses külvamata jäänud või kahjustada saanud talivilja pindadega, millele lisaks on liikmesriikidele antud õigus lisada omalt poolt riigieelarvest sama palju toetust.

Maaelukomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul on vaja kiiresti langetada otsused riigi poolt võimaliku täiendava raha eraldamise ja toetuse jagamise protsessi kohta. „Oluline on, et põllumajandustootjad saaksid toetuse kätte kiiresti,“ ütles Kokk. Ta lisas, et kui riik leiab võimalusi täiendavaks riigipoolseks rahaliseks toetuseks, siis ei tohiks unustada ka keeruliste ilmastikutingimuste tõttu kahju kannatanud kaun- ja köögiviljade ning kartulikasvatusega tegelevaid põllumehi.

Maaelukomisjoni liige Igor Gräzin juhtis tähelepanu, et eraldatud toetusega kaasneb selle administreerimise suur kulu, mis on riigile täiendav väljaminek.

Maaelukomisjoni aseesimees Urmas Kruuse toonitas, et tuleb arvesse võtta põllumeeste praegust keerulist majanduslikku olukorda ja tagada, et abi jõuaks nendeni kõige kiiremas korras. „Peame arvestama ka asjaoluga, et bürokraatlikud nõudmised ja taotluste esitamise reeglid ning kõrge administreerimise kulu ei saaks takistuseks sellel teel,“ märkis Kruuse.

Maaeluministeeriumi esindaja andis ülevaate toetuse määramise põhimõtetest, tingimustest ja rakendamisskeemist.

Istungil osales ka Maaelu Edendamise SA esindaja, kes selgitas sihtasutuse üldisi võimalusi põllumeeste abistamiseks.

Maaeluministeeriumi teatel on Euroopa Komisjon Vahendite jagamisel arvesse võtnud, kui palju jäi erinevates riikides sel aastal sademete ja liigniiskuse tõttu talivilja külvamata. Võrdlusena on toodud välja, et Eestis jäi hinnanguliselt külvamata üle 42 821, Leedus 291 722, Lätis 110 483, Soomes 34 654 hektarit talivilja. Toetust on võimalik maksta külvamata jäänud talivilja hektari kohta, tingimusel, et see moodustab vähemalt 30 protsenti põllumajandustootja talivilja pinnast. Toetus tuleb kasusaajatele välja maksta 2018. aasta septembri lõpuks.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
631 6351, 5190 2837
gunnar.paal@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

 

 

Ootame Toompeale lippu heiskama!

Kõne peavad Riigikogu esimees Eiki Nestor ja Tallinna Reaalkooli abiturient Mathias Kübar. Õnnistussõnad ütleb Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma. Eesti iseseisvusmanifesti loeb ette Riigikogu liige Ain Lutsepp. Esinevad Eesti Meestelaulu Selts ning Politsei- ja Piirivalveorkester.

Pärast tseremooniat saavad kõik koos rahvamuusikute ja -tantsijatega meelde tuletada ja kaasa tantsida meile nii tuttavaid rahvatantse.

Alustame koos Eesti riigi 100. sünnipäeva!

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kohtub justiitsminister Urmas Reinsaluga

PRESSITEADE

22. jaanuar 2018

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond kohtub justiitsminister Urmas Reinsaluga

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon otsustas tänasel koosolekul, et ei võta minister Urmas Reinsalu võimaliku umbusaldamise suhtes seisukohta enne ministriga kohtumist. Fraktsioon kohtub Reinsaluga teisipäeva hommikul.

„Meil on Reinsalu tegevusele justiitsministrina mitmeid etteheiteid. Tema ametisoleku ajal on aset leidnud kohtute tungimine seadusandja töömaale, kohtusüsteemis on kasutusele võetud vene keel, seaduseelnõusid töötatakse välja mõjuanalüüsita. Tema ajal kiideti heaks Istanbuli konventsioon, mis vajaliku naiste kaitsmise kõrval võimaldab ühiskonnale peale suruda sooneutraalsust ja avab ukse massiimmigratsioonile islamiriikidest,“ ütles EKRE riigikogu fraktsiooni esimees Martin Helme.

„Samas ei soovi me ministri umbusaldamisega põhjustada Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva ajal valitsuskriisi. Konsulteerime täna veel opositsioonierakondadega ja kuulame ära ka minister Reinsalu.“

Lisainfo:

Martin Helme
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni esimees
Tel 533 00002

Riigikogu Kantselei praktikavõimalused

Praktikakoha taotlemiseks täitke veebivorm.

Praktikale võib kandideerida üliõpilane, kes omandab kõrgharidust ja on läbinud õppeaineid vähemalt kahe õppeaasta ainepunktide ulatuses, valdab vabalt eesti keelt ning tunneb huvi Riigikogu ja kantselei tegevuse vastu.

Praktikat ei tasustata. Huvi korral praktikakoha vastu on vaja teha taotlus ning lisada sellele CV, praktikajuhend, akadeemiline õiend või väljavõte õpinguraamatust ja motivatsioonikiri.

Loe lähemalt:

Kultuurikomisjon arutab koos huvigruppidega Patarei merekindluse tulevikku

Komisjoni esimees Aadu Must ütles, et komisjon on pöördumisega tutvunud ja seda erinevate osapooltega arutanud, kuid merekindlus on väga suur projekt ning vajab senisest suuremat arutelu. „Patarei merekindlus on Euroopa kontekstis suure ajaloolise tähtsusega ja sel on potentsiaali kujuneda hinnatud vaatamisväärsuseks. Hoonele väärika rakenduse ja hea lahenduse leidmine nõuab aga erinevate osapoolte sisulist ja tihedat koostööd,“ lausus Must.

Komisjoni liige Krista Aru sõnas, et Patarei merekindlus on kultuuriväärtuslik hoone, mis on jäänud liiga kauaks oma saatust ootama. „Tuleb otsustada, kas võtta ette hoone renoveerimine või see esialgu konserveerida. Merekindlusele uue elu andmise otsusega ei tohi aga venitada nii kaua, et seda enam taaselustada ei saagi,“ toonitas Aru. Merekindluse kordategemine maksaks praeguste andmete järgi umbes sada miljonit, konserveerimine 3–5 miljonit eurot.

Istungile on kutsutud SA Kalaranna Patarei esindajad Aleksander Laane, Patrick Rang ja Andrus Villem, Eesti Muinsuskaitse Seltsi juhatuse liige ja Europa Nostra volikogu liige Helle Solnask ning SA Kalaranna Patarei esindaja ja Eesti Muinsuskaitse Seltsi juhatuse liige Tarmo Elvisto. Samuti on kutsutud riigihalduse minister Jaak Aab, Rahandusministeeriumi riigivara osakonna juhataja Kaie Karniol, Riigi Kinnisvara AS arendusdirektor Timo Aarmaa, Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene, Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie, Tallinna abilinnapea Andrei Novikov, Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd ja muinsuskaitse osakonna juhataja Boris Dubovik.

Riigikogu konverentsisaalis toimuv istung on avalik ja algab kell 11.10. Istungist on ka otseülekanne.

Patarei merekindluse arutelu kultuurikomisjonis. Foto: Erik Peinar

Patarei merekindluse arutelu kultuurikomisjonis. Foto: Erik Peinar

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
tel 631 6353, 510 6179
e-post merilin.kruuse@riigikogu.ee
päringud press@riigikogu.ee

Riigikogu eelinfo esmaspäevaks, 22. jaanuariks

Kell 15 – täiskogu istung

Riigikogu kinnitab töönädala päevakorra.

Riigikogu liikmete esitatud arupärimistele vastavad justiitsminister Urmas Reinsalu väikeaktsionäride põhiõiguste kaitse kohta (nr 399) ja keskkonnaminister Siim Kiisler looduskaitsealade kaitserežiimi lõdvendamise kohta (nr 403).

Riigikogu liikmete kõnesoovide korral toimub vaba mikrofon.

Kell 11 – komisjonide istungid

keskkonnakomisjonis – Euroopa Metsainstituudi konventsiooniga ühinemise seadus (567 SE), kutsutud Keskkonnaministeeriumi esindajad; piiriülese õhusaaste kauglevi 1979. aasta konventsiooni raskemetallide protokolli 2012. aasta muudatuste heakskiitmise seadus (568 SE), kutsutud Keskkonnaministeeriumi esindajad;

kultuurikomisjonis – kell 11.10: kollektiivne pöördumine „Patarei merekindlus on ohus“, kutsutud SA Kalaranna Patarei, Eesti Muinsuskaitse Seltsi ja Europa Nostra esindajad ning riigihalduse minister Jaak Aab, Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene, Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie, Tallinna abilinnapea Andrei Novikov ja AS Riigi Kinnisvara arendusdirektor Timo Aarmaa; istung on avalik, toimub veebiülekanne (Riigikogu konverentsisaal);

maaelukomisjonis – kell 11.10: erakorraline toetus põllumeestele ebasoodsatest ilmastikuoludest tuleneva kahju hüvitamiseks, kutsutud Maaeluministeeriumi ja Maaelu Edendamise Sihtasutuse esindaja;

majanduskomisjonis – kell 11.10: lennundusseaduse ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu (532 SE);

rahanduskomisjonis – kell 11.10: tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (554 SE);

riigikaitsekomisjonis – väljasõiduistung Kaitseliidu Peastaapi, ülevaade Kaitseliidu tegevusest ja edasistest kavadest, kutsutud Kaitseliidu ülem kindralmajor Meelis Kiili;

sotsiaalkomisjonis – kell 11.10: raske ja sügava puudega lastega perede toimetulekust, kutsutud sotsiaalkaitseminister Kaia Iva, Sotsiaalministeeriumi, Sotsiaalkindlustusameti, EMOL-i, Linnade Liidu ja MTÜ Emili Elu esindajad; õiguskantsleri selgitustaotlus töövõimetoetuse määramise kohta töövõimetuspensioni suuruses, kutsutud Õiguskantsleri Kantselei ja Sotsiaalministeeriumi esindaja;

õiguskomisjonis – kell 11.15: relvaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (494 SE), kutsutud Siseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, Eesti Jahimeeste Seltsi ja Keskkonnaministeeriumi esindajad;

probleemkomisjonis rahvastikukriisi lahendamiseks – kell 13.30: SA KredEx noorte perede käendus ja paljulapseliste perede toetus, kutsutud KredExi esindaja;

probleemkomisjonis riigireformi arengusuundade väljatöötamiseks – kell 13.15: edasiste tegevuste arutelu seoses Riigikogu rolli tugevdamise kirjaga;

riigieelarve kontrolli erikomisjonis – kell 13.30: Riigikontrolli kontrolliaruande „Riigi ülesannete rahastamine Euroopa Liidu toetustest“ valdkondliku alaaruande „Töö-, sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna rahastamine Euroopa Liidu toetustest“ arutelu, kutsutud sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ning Sotsiaalministeeriumi ja Riigikontrolli esindajad; istung on avalik, toimub veebiülekanne (ruum L333).

Sündmused

Kell 14 – Riigikogu esimees Eiki Nestor kohtub lahkuva Poola suursaadikuga Eestis Robert Filipczakiga.

Välislähetused

11. – 23. jaanuar
Riigikogu liige Marianne Mikko on Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks kandideerimise kampaania raames visiidil Surinames, Guyanas, Trinidadis ja Tobagos ning Grenadas.

21. – 23. jaanuar
Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson on töövisiidil Madridis Hispaanias.

21. – 22. jaanuar
Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Jaak Madison osaleb Euroopa Liidu asjade komisjonide konverentsi (COSAC) esimeeste kohtumisel Sofias Bulgaarias.

21. – 26. jaanuar
Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni esinaine Marianne Mikko (23. – 26. jaanuar) ning delegatsiooni liikmed Raivo Aeg (21. – 26. jaanuar), Andres Herkel (21. – 23. jaanuar), Eerik-Niiles Kross (21. – 25. jaanuar), Jaak Madison (22. – 25. jaanuar) ja Tiit Terik (21. – 25. jaanuar) osalevad ENPA 2018. aasta I osaistungil Strasbourgis Prantsusmaal.

21. – 26. jaanuar
Väliskomisjoni liige Anne Sulling on töövisiidil Tel Avivis, et tutvuda Iisraeli innovatsioonipoliitika ja selle institutsionaalsete tugistruktuuridega.

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
marie.kukk@riigikogu.ee
Päringud: press@riigikogu.ee

Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson on töövisiidil Madridis

“Hispaania on meie oluline liitlane, kes on näiteks mitmel korral osalenud Balti õhuturbemissioonil. Madridis mõistetakse hästi, miks on NATOs esmatähtis just kollektiivkaitse tugevdamine,” ütles Mihkelson.

Homme kohtub Mihkelson Hispaania välisministeeriumi Euroopa Liidu asjade riigisekretäri Jorge Toledoga ja kaitseministeeriumi poliitikadirektoraadi juhi Elena Gomez Castroga. Samuti on tal kohtumised Hispaania ajakirjandusväljaannete esindajatega ning mõttekoja Elcano direktori Charles Powelliga.

Teisipäeval on kavas kohtumine Hispaania parlamendi alamkoja väliskomisjoni juhi Pilar Rojoga.

Riigikogu pressiteenistus
Epp-Mare Kukemelk
631 6356, 515 3903
epp-mare.kukemelk@riigikogu.ee 
Päringud: press@riigikogu.ee

 

Riigikogu eelinfo 22. – 28. jaanuarini

Esmaspäev, 22. jaanuar

Kell 15 – täiskogu istung

Riigikogu kinnitab töönädala päevakorra.

Riigikogu liikmete esitatud arupärimistele vastavad justiitsminister Urmas Reinsalu väikeaktsionäride põhiõiguste kaitse kohta (nr 399) ja keskkonnaminister Siim Kiisler looduskaitsealade kaitserežiimi lõdvendamise kohta (nr 403).

Riigikogu liikmete kõnesoovide korral toimub vaba mikrofon.

Kell 11 – komisjonide istungid

keskkonnakomisjonis – Euroopa Metsainstituudi konventsiooniga ühinemise seadus (567 SE), kutsutud Keskkonnaministeeriumi esindajad; piiriülese õhusaaste kauglevi 1979. aasta konventsiooni raskemetallide protokolli 2012. aasta muudatuste heakskiitmise seadus (568 SE), kutsutud Keskkonnaministeeriumi esindajad;

kultuurikomisjonis – kell 11.10: kollektiivne pöördumine „Patarei merekindlus on ohus“, kutsutud SA Kalaranna Patarei, Eesti Muinsuskaitse Seltsi ja Europa Nostra esindajad ning riigihalduse minister Jaak Aab, Kultuuriministeeriumi kantsler Paavo Nõgene, Muinsuskaitseameti peadirektor Siim Raie, Tallinna abilinnapea Andrei Novikov ja AS Riigi Kinnisvara arendusdirektor Timo Aarmaa; istung on avalik, toimub veebiülekanne (Riigikogu konverentsisaal);

maaelukomisjonis – kell 11.10: erakorraline toetus põllumeestele ebasoodsatest ilmastikuoludest tuleneva kahju hüvitamiseks, kutsutud Maaeluministeeriumi ja Maaelu Edendamise Sihtasutuse esindaja;

majanduskomisjonis – kell 11.10: lennundusseaduse ja riigilõivuseaduse muutmise seaduse eelnõu (532 SE);

rahanduskomisjonis – kell 11.10: tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (554 SE);

riigikaitsekomisjonis – väljasõiduistung Kaitseliidu Peastaapi, ülevaade Kaitseliidu tegevusest ja edasistest kavadest, kutsutud Kaitseliidu ülem kindralmajor Meelis Kiili;

sotsiaalkomisjonis – kell 11.10: raske ja sügava puudega lastega perede toimetulekust, kutsutud sotsiaalkaitseminister Kaia Iva, Sotsiaalministeeriumi, Sotsiaalkindlustusameti, EMOL-i, Linnade Liidu ja MTÜ Emili Elu esindajad; õiguskantsleri selgitustaotlus töövõimetoetuse määramise kohta töövõimetuspensioni suuruses, kutsutud Õiguskantsleri Kantselei ja Sotsiaalministeeriumi esindaja;

õiguskomisjonis – kell 11.15: relvaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (494 SE), kutsutud Siseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, Eesti Jahimeeste Seltsi ja Keskkonnaministeeriumi esindajad;

probleemkomisjonis rahvastikukriisi lahendamiseks – kell 13.30: SA KredEx noorte perede käendus ja paljulapseliste perede toetus, kutsutud KredExi esindaja;

probleemkomisjonis riigireformi arengusuundade väljatöötamiseks – kell 13.15: edasiste tegevuste arutelu seoses Riigikogu rolli tugevdamise kirjaga;

riigieelarve kontrolli erikomisjonis – kell 13.30: Riigikontrolli kontrolliaruande „Riigi ülesannete rahastamine Euroopa Liidu toetustest“ valdkondliku alaaruande „Töö-, sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna rahastamine Euroopa Liidu toetustest“ arutelu, kutsutud sotsiaalkaitseminister Kaia Iva ning Sotsiaalministeeriumi ja Riigikontrolli esindajad; istung on avalik, toimub veebiülekanne (ruum L333).

Sündmused

Kell 14 – Riigikogu esimees Eiki Nestor kohtub lahkuva Poola suursaadikuga Eestis Robert Filipczakiga.

Teisipäev, 23. jaanuar

Kell 10 – täiskogu istung

Kolmas lugemine – 1 eelnõu: kohaliku omavalitsuse üksuse finantsjuhtimise seaduse muutmise seaduse eelnõu (525 SE).

Esimene lugemine – 1 eelnõu: Riigikogu otsuse „„Transpordi arengukava 2014–2020“ muutmine“ eelnõu (573 OE).

Kell 14 – komisjonide istungid

kultuurikomisjonis – Eesti Rahvusooper Estonia tegevus ja tulevikuplaanid, kutsutud Rahvusooper Estonia esindajad;

maaelukomisjonis – toidu raiskamise vähendamisest, kutsutud Maaeluministeeriumi, Keskkonnaministeeriumi, Sotsiaalministeeriumi, Veterinaar- ja Toiduameti, Eesti Toidupanga, Eesti Kaupmeeste Liidu, Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja, Eesti Toiduainetööstuse Liidu, SA Stockholmi Keskkonnainstituudi Tallinna Keskuse, Rimi, Hollandi Saatkonna, MTÜ Skill Mill ja E-dible ning MTÜ Lootus Sinuga esindajad; istung on avalik, toimub veebiülekanne (Riigikogu konverentsisaal);

majanduskomisjonis – 2017. aasta arenguseire aruanne, kutsutud Arenguseire Keskuse esindajad; tehisintellekti ja andmemajanduse reguleerimisest, kutsutud advokaadibüroo TRINITI ning advokaadibüroo NJORD ja Tartu Ülikooli esindaja;

põhiseaduskomisjonis – kell 13: Riigikogu otsuse „Eesti Vabadussõjalaste Liidu ja sellega seotud isikute ning organisatsioonide rehabiliteerimisest“ eelnõu (552 OE), kutsutud esitaja esindaja; kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse, Riigikogu valimise seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (504 SE);

rahanduskomisjoni väljasõiduistung – kohtumine Pangaliidu esindajatega (Luminor pank, Liivalaia 45);

riigikaitsekomisjonis – strateegilisest kommunikatsioonist ja julgeolekust, kutsutud Riigikantselei esindaja;

sotsiaalkomisjoni väljasõiduistung – Sotsiaalkindlustusameti tööst (Sotsiaalkindlustusamet);

õiguskomisjonis – kell 11.30 või 15 minutit pärast Riigikogu täiskogu istungi lõppu: korteriomandi- ja korteriühistu seaduse rakendumisest, kutsutud Justiitsministeeriumi, Eesti Korteriühistute Liidu, MTÜ Korteriühistute Juhtide Assotsiatsiooni ja MTÜ Tallinna Korteriühistute Liidu esindajad; relvaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (494 SE) arutelu jätkamine, kutsutud Siseministeeriumi, Politsei- ja Piirivalveameti, Eesti Jahimeeste Seltsi ja Keskkonnaministeeriumi esindajad;

Kolmapäev, 24. jaanuar

Kell 13 – infotund

Kell 14 – täiskogu istung

Esimene lugemine – 2 eelnõu: hädaolukorra seaduse, maksukorralduse seaduse ja riigikaitseliste sundkoormiste seaduse muutmise seaduse eelnõu (571 SE); riigikaitseliste sundkoormiste seaduse muutmise seaduse eelnõu (572 SE).

Sündmused

Kell 9 – Riigikogus moodustatud parlamendirühmade juhtide kohtumine (Riigikogu konverentsisaal).

Kell 12 – kultuurikomisjoni esimees Aadu Must, põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants ja keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra kohtuvad Eestimaa Noorte Manifesti esindajatega.

Kell 12.40 – Riigikogu esimees Eiki Nestor kohtub Eestimaa Noorte Manifesti esindajatega.

Neljapäev, 25. jaanuar

Kell 10 – täiskogu istung

Esimene lugemine – 1 eelnõu: Riigikogu valimise seaduse ja kohaliku omavalitsuse volikogu valimise seaduse muutmise seaduse eelnõu (550 SE).

Komisjoni istung

väliskomisjonis – kell 13: ülevaade Balti Assamblee PA Eesti delegatsiooni tegevusest, kutsutud delegatsiooni juht Aadu Must; ülevaade OSCE PA Eesti delegatsiooni tegevusest, kutsutud delegatsiooni juht Mart Nutt; ülevaade Parlamentidevahelise Liidu (IPU) Eesti delegatsiooni tegevusest, kutsutud IPU Eesti rühma asepresident Toomas Kivimägi; ülevaade 28. jaanuaril toimuvatest Soome presidendivalimistest, kutsutud Eesti suursaadik Soomes Margus Laidre, ERRi ja Välisministeeriumi esindajad.

Reede, 26. jaanuar

Euroopa Liidu asjade komisjonis – kell 10: Eesti seisukohad 29. jaanuaril toimuval ELi põllumajanduse ja kalanduse nõukogu istungil, kutsutud maaeluminister Tarmo Tamm; Eesti seisukohad 29. jaanuaril toimuval ELi üldasjade nõukogu istungil (artikkel 50), kutsutud Välisministeeriumi Euroopa küsimuste asekantsler Matti Maasikas.

Sündmused

Kell 9.30 – sotsiaalkomisjon kohtub töötajate lähetamise direktiivi EP raportööri Agnes Jongeriusega.

Kell 15 – Riigikogu esimees Eiki Nestor avab holokausti mälestuseks korraldatava ettekandepäeva.

Välislähetused

11. – 23. jaanuar
Riigikogu liige Marianne Mikko on Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu liikmeks kandideerimise kampaania raames visiidil Surinames, Guyanas, Trinidadis ja Tobagos ning Grenadas.

21. – 23. jaanuar
Väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson on töövisiidil Madridis Hispaanias.

21. – 22. jaanuar
Euroopa Liidu asjade komisjoni aseesimees Jaak Madison osaleb Euroopa Liidu asjade komisjonide konverentsi (COSAC) esimeeste kohtumisel Sofias Bulgaarias.

21. – 26. jaanuar
Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni esinaine Marianne Mikko (23. – 26. jaanuar) ning delegatsiooni liikmed Raivo Aeg (21. – 26. jaanuar), Andres Herkel (21. – 23. jaanuar), Eerik-Niiles Kross (21. – 25. jaanuar), Jaak Madison (22. – 25. jaanuar) ja Tiit Terik (21. – 25. jaanuar) osalevad ENPA 2018. aasta I osaistungil Strasbourgis Prantsusmaal.

21. – 26. jaanuar
Väliskomisjoni liige Anne Sulling on töövisiidil Tel Avivis, et tutvuda Iisraeli innovatsioonipoliitika ja selle institutsionaalsete tugistruktuuridega.

26. – 27. jaanuar
Riigikogu liige Marianne Mikko kohtub Göteborgis Rootsis endise kaitseministri Hain Rebasega, et arutada tendentse ja võimalusi Eesti, Rootsi ja Läänemere julgeoleku- ja riigikaitsepoliitikas.

26. jaanuar – 1. veebruar
Riigikogu liige Yoko Alender osaleb EV100 raames toimuvatel üritustel ja kohtub Briti kolleegidega Londonis Suurbritannias.

27. jaanuar
Riigikogu aseesimees Hanno Pevkur osaleb Põhja-Euroopa partnerluse teemalisel kohtumisel Kopenhaagenis Taanis.

28. – 30. jaanuar
Riigikogu liige Monika Haukanõmm osaleb autismi-teemalisel konverentsil Madridis Hispaanias.

Riigikogu pressiteenistus
Merilin Kruuse
631 6353, 510 6179
merilin.kruuse@riigikogu.ee
päringud: press@riigikogu.ee

Jürgen Ligi: anname Urmas Reinsalule esmaspäevani aega tagasi astuda

Ligi sõnul jättis Reinsalu oma sõnavõtu sisu pärast kahetsemata ja vabandas üleolevalt vaid öeldu vormi pärast „juhul“ kui see kedagi solvas. „See sõnavõtt solvas ilmselgelt paljusid. Kahjuks puudutab vägivald paljusid naisi ja niivõrd tundlik teema nõuab tõsiseltvõetavat ja siirast käsitlust,“ ütles Ligi. „Tema sõnad on eriti küünilised arvestades seda, et valitsus on lähisuhte vägivalla vähendamise kirjutanud sisse ka koalitsioonileppesse.“

„See sunnib meid tähelepanu juhtima asjaolule, et Reinsalu ei mõista justiitsministri rolli ega oma haldusala, aga ka kogu riigivalitsemise usaldusväärsuse tagamise põhimõtet. Reinsalu on esitanud justiitsministeeriumi õigusliku ekspertiisi pähe isiklikke poliittehnoloogilisi tekste ja nüüd määrabud ekspertiisi esitamise asemel poliitilise eriuurija. Samal ajal seadusloome logiseb ja lubadus õigusloome mahtu vähendada on täitmata. Ka on Reinsalu seadnud end kõrgemale parlamendist, jättes seaduse rakendamata. Ta on segaduse tekitaja, aga peaks olema korra ja selguse looja.“

Ligi tõi välja, et Reinsalu juhib Eestis okupatsioonikahjude määramise protsessi ja rikub omandireformi seadust raha jagamisel. „Väidan juba pikemat aega ilma Reinsalu poolt vigade parandust saamata, et valitsus rikkus seadust kirikule okupatsioonikahjude hüvitamise sildi all raha andes. Justiitsminister ei tohi olla poliitiline mängur.“

Lisainfo:

Jürgen Ligi
Riigikogu Reformierakonna fraktsiooni esimees
jyrgen.ligi@riigikogu.ee
5056547