Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas riigihalduse minister Arto Aas Andres Ammase esitatud küsimusele haldusreformi kohta.

Ammas viitas asjaolule, et möödunud nädalal sündis valitsuskabineti istungil väidetavalt kaks olulist otsust haldusreformi ettevalmistamisel. Nendest pole eriti teavet edastatud. Ammase sõnul luges ta nende kohta ajalehest Lääne Elu. Seal oli kirjas seisukoht, et omavalitsustes võiks soovitavalt elada vähemalt 11 000 inimest, mitte 5000, nagu varem jutuks olnud. Samuti kirjutati, et sundliitmised võetakse ette juba enne järgmisi kohalike omavalitsuste valimisi, mitte pärast, nagu on varem jutuks olnud. Ammas soovis teada, kas need teated vastavad tõele, mis on nende otsuste tagamaad ja kas minister kavatseb neid ka laiemalt selgitada.

Aasa sõnul arutas valitsuskabinet eelmisel neljapäeval neid ettepanekuid, mida on koos Rahandusministeeriumi ekspertidega pool aastat ette valmistatud. Kokkuvõtlikult võib öelda, et valitsus toetas ettepanekuid. „Lepiti kokku, et haldusreformi läbiviimisel saab põhikriteeriumiks elanike arv, mille miinimumsuurus on 5000. 11 000 on valitsuse poliitiline soov, et omavalitsused ühinemise käigus ei takerduks ainult miinimumkriteeriumi täitmisele, vaid tegelikult paljudes kohtades tuleks teha ambitsioonikam samm,“ ütles Aas. Ta lisas, et valitsus on valmis toetama täiendavalt neid omavalitsusi, mis moodustuvad 11 000 elanike suuruseks. „Sellised ettepanekud tõenäoliselt täiendab rahaline boonus ühinemise käigus. Selliseid ettepanekud ma töötan lähipäeval välja,“ selgitas minister. Tema sõnul lepiti ajakava suhtes kokku, et kõige mõistlikum ja ratsionaalsem on viia reform lõpule 2017. aasta korralisteks kohalikeks valimisteks. „See tähendab, et 2017. aasta jaanuarini on aega omavalitsustel omaalgatuslikud ühinemislepingud sõlmida, ise otsustada, kellega ja kuidas,“ märkis Aas. Ta ütles, et peale seda on valitsusel poole aasta jooksul õigus teha täiendavad ühendamised. „Nii et need mõlemad etapid – nii vabatahtlik kui ka kohustuslik ühinemine – saavad oma korrektse lõpu 2017. aasta oktoobris,“ selgitas riigihalduse minister.

Aas vastas veel Dmitri Dmitrijevi esitatud küsimusele piirkondliku ettevõtluse arendamise kohta.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski peaministri ülesannetes vastas Uno Kaskpeiti esitatud küsimusele Rootsi migratsioonikriisi leevendamisel Eesti abi, Mailis Repsi esitatud küsimusele alkoholipoliitika, Monika Haukanõmme esitatud küsimusele töötuskindlustuse hüvitiste ja Arno Silla esitatud küsimusele perearstikeskuste loomise kohta.

Ettevõtlusminister Liisa Oviir vastas Raivo Põldaru esitatud küsimusele Eesti ettevõtluskeskkonna ja Artur Talviku esitatud küsimusele väliskaubanduse kohta.

Infotunni stenogramm:

Videosalvestist saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu

(NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus

Gunnar Paal, 6316351, 51902837

[email protected]

 

 

Tagasiside