Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu aseesimees Keit Pentus avas täna Riigikogu istungisaalis foorumi „101 Last Toompeale”. Pentus ütles, et nii parlament kui ka ühiskond on terviklikud, kuid selle kõrval peab iga Eesti elanik nii noor kui vana vastutama oma igapäevaotsuste eest. 

Pentus toonitas: „Julgen arvata, et te olete õnnelikud, kuigi ehk iga päev ise sellest arugi ei saa. Olete sündinud vabas Eestis ja teie ees on lahti kogu maailm kõigi oma võimalustega. Tehke elus õigeid ja kaalutletud valikuid ning ärge peljake vastutust, mis sellega kaasas käib“. Riigikogu aseesimees soovitas noortel tulevikku kavandades latti mitte liiga madalale seada.
 
Pentus rõhutas: „Eesti riikliku iseseisvuse teisel aastasajal olete just teie need, kelle otsused mõjutavad nii Eesti riigi kui ka, miks mitte, kogu maailma tulevikku. Harjuge selle mõttega ja valimistage ennast selleks ajaks ette, et otsustamiseks oleks teil piisavalt teadmisi”. Eesti koolid on selleks piisavalt head, et saada ellu astudes korralik haridus, mis võimaldab hakkama saada kõikjal. „Lisaks koolitarkusele kuulake sedagi, mida räägivad teie emad-isad, esitage küsimusi ja öelge välja oma arvamus. Eriti tähelepanelikud olge aga siis kui kõnelevad vanaemad ja vanaisad, sest nende elutarkus on midagi sellist, mida ei suuda anda ka parim kool,“ rääkis Pentus noortele.
 
„Parlament on osa iga riigi poliitilisest eliidist ja teie olete oluline osa Eesti noorte eliidist. Eliidiks olemine tähendab eelkõige kohustusi: nõutakse rohkem kui teistelt, aga ka vastutust: tehtud valikud mõjutavad lisaks otsustajale endile suurt hulka teisi inimesi. Riigikogu vastutab Eesti tuleviku eest. Teie kujundada on juba praegu see, milline on Eesti koolielu. Toetage neid, kellel on raskusi kas õppimise või suhtlemisega. Märgake kaaslasi, kellel on muresid ja toetage neid. Teie aidake neid, kes alati ise hakkama ei saa, kuid ka kurta ei julge. Märgake nõrgemaid ja toetage neid,“ ütles Riigikogu aseesimees.
 
Pentus lisas, et koolivägivallal ei tohiks olla kohta üheski õppeasutuses ning sellele tuleb vastu astuda mitte rusikate, vaid suhtumisega. „Kedagi ei saa koolis kiusata, kui on teada, et hukkamõist pöördub kiusaja vastu ja just teie saate oma koolide arvamusliidritena olla sellise suhtumise kujundajad,“ lausus Pentus ja avaldas lootust, et paarikümne aasta pärast võib mitmeid tänasel noortefoorumil osalejaid kohata Riigikogus juba parlamendiliikmetena.
 
Riigikogu istungisaalis on traditsiooniline noortefoorum „101 last Toompeale”, mis toimub Lastekaitse Liidu Noortekogu ja Eesti Õpilasesinduste Liidu eestvedamisel. Järjekorras juba 19. foorumi teemaks on „Ka minul on oma karjäär!” Arutusel on noori puudutavad aktuaalsed teemad, pakutakse lahendusi kitsaskohtadele ning tehakse ettepanekuid seaduste parandamiseks ja muutmiseks. Noortefoorumiga tähistatakse lapse õiguste konventsiooni vastuvõtmist 20. novembril 20 aastat tagasi ÜRO Peaassambleel. Päevakohased sõnavõtud on foorumil ka Riigikogu kultuurikomisjoni esimehel Peeter Kreitzbergil, Lastekaitse Liidu juhatajal Alar Tammel, Lastekaitse Liidu noortekogu esimehel Nikolai Kunitsõnil, Eesti Õpilasesinduste Liidu ning Noorteühingu TORE esindajatel. Tavaks on saanud, et ürituse lõpus kuulutatakse välja kõige lapsesõbralikum ühiskonnategelane ja organisatsioon.
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside