Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Toompea lossi III korruse kunstisaalis täna kell 14 avataval näitusel „Kunst ilma käteta“ on välja pandud Eesti ja Soome kunstnike maalid, mille tegemisel pole kasutatud käsi.

Riigikogu esimehe Eiki Nestori sõnul on tegu erilise näitusega, mis näitab kuidas andekad kunstnikud suudavad oma tunnetest ja kujutlusvõimest kantud emotsioonid tuua esile maalide kaudu hoides pintslit suus või varvaste vahel. „Lisaks rikkale mõttemaailmale ja meisterlikule kujutlusvõimele väärib tunnustust nende kunstnike tahtejõud oma soovide elluviimisel,“ ütles Nestor. Ta lisas, et just tahtejõulised inimesed suudavad igal alal elu edasi viia. „Mul on siiralt hea meel, et Anja Numminen, Lissu Lundström, Paula Mustalahti ja Meelis Luks tõid oma maalid Toompea lossi näitusele,“ märkis Nestor.

Anja Numminen sündis 8. novembril 1936 Soome linnas Kosk. 1954. aastal haigestus ta lastehalvatusse, mille tagajärjel tema käed enam ei liigu. Tema töid on eksponeeritud paljudel näitustel üle maailma ja kasutatud ühingu väljaantavates kalendrites ja postkaartidel.

Lissu Lundström sündis 19. aprillil 1952. aastal Helsingis. Tserebraalse paralüüsi tagajärjel ei saa ta kõndida ja oma käsi kasutada. Kümneaastaselt õppis ta joonistama pliiats suus hoides. Lissul on Helsingis oma galerii, kus ta töötab vähemalt kaks korda nädalas.

Paula Mustalahti elas oma elu 25 aastat tavalise ilma puudeta naisena. 1992. septembris rängas autoõnnetuses sai ta vigastada ja sellest ajast on Paula kaelast alla poole halvatud. Maalimine ja kunst on osa tema elust ning pärast õnnetust oli väga loogiline võtta pintsel suhu ja hakata maalima.

Meelis Luks sündis 1968. aastal Raplas. Halbade kokkusattumuste pärast jäi ta verevahetus hiljaks. Selle tagajärjel on Meelisel Tserebraalne paralüüs. Ta ei saa ilma abita kõndida. Ei saa rääkida ja omi käsi kasutada. Meelis hakkas jalaga maalima umbes 16-aastaselt. Talle meeldib maalida merd, loodust.

Esimene Suu ja Jalaga Maalivate Kunstnike Ühing alustas tegevust 1957. aastal tollasel Lääne-Saksamaal. Nooruses haiguse tõttu invaliidistunud professor ja kunstnik Erich Stegmann otsustas koos teiste ilma käteta maalivate kunstnikega luua ühingu, mille abil paremini tutvustada oma kunsti. Praegu toimivad ühingud kümnetes maailma maades. Eri maade ühingud on koondunud rahvusvahelisse ühingusse, mille keskus asub Liechtensteinis.

Eesti ühing alustati tööd 2006. aastal. Ühingu eesmärk on võimaldada kunstnikel ise teenida elatist vaatamata oma puudele.

Näituse korraldab Riigikogu Kantselei koostöös Suu ja Jalaga Maalivate Kunstnike Eesti Ühinguga. Näituse külastamiseks tööpäevadel on Toompea lossi sissepääsuks vaja esitada isikut tõendav dokument.

Fotod:

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

 

 

 

Tagasiside