Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna lõppes Genfis Parlamentidevahelise Liidu (IPU) 135. istungjärk, kus tähelepanu keskmes olid inimõigused. Eriti teravalt kerkis esile olukord Süürias. Assamblee võttis vastu resolutsiooni, mis nõuab kõigilt Süüria sõja osapooltelt koostööd humanitaarkriisi leevendamiseks ja sõja lõpetamiseks.

Eesti delegatsiooni juht Helmen Kütt ütles oma plenaaristungil peetud kõnes, et kuigi olukord Süürias on tõeliselt murettekitav, tuleb tähelepanu pöörata ka süstemaatilisele inimõiguste rikkumisele Krimmis ja Ida-Ukrainas. Kütt tõi esile veel naiste õiguste teema. Ta ütles, et see on oluline osa inimõigustest ning „naiste võrdne kaasamine igal alal ja tasandil loob parema, õiglasema ja vähem vägivaldse maailma.“ Kütt toonitas, et inimõiguste kaitsel peavad parlamendid tegema tihedat koostööd nii riigisiseste kui rahvusvaheliste organisatsioonide ja ühendustega. Eesti delegatsiooni juht peatus oma kõnes põgusalt ka küberteemadel. Ta rõhutas inimõiguste kaitsmise tähtsust ka internetis.

Eesti IPU delegatsiooni liige Toomas Kivimägi esines ettekandega e-valimiste ja e-parlamendi sektsiooni istungil. Kivimägi vahetas kogemusi oma Prantsusmaa, Kanada, Rootsi ja Iisraeli kolleegidega ning sai mitmeid küsimusi Eesti e-valimiste korralduse kohta. Kivimägi märkis, et e-valimiste üheks suureks eeliseks on selle mugavus valijate jaoks ja võimalus kulusid kokku hoida, kuid pidas veelgi olulisemaks selle võimet tuua rohkem inimesi – ja rohkem noori inimesi –valimistel oma hääli andma.

Parlamentidevaheline Liit on maailma vanim ja suurim parlamente ühendav organisatsioon, mis on loodud 1889. aastal ning koondab 171 liikmesriiki üle kogu maailma.

Helmen Küti kõne (inglise keeles) täispikkuses on siin.

Riigikogu pressiteenistus
Gunnar Paal,
6316351, 51902837
[email protected]
päringud: [email protected]

Tagasiside