Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Ühenduse Valgevene demokraatliku arengu kaitseks esimehe Silver Meikari ja Eesti-Valgevene parlamendirühma esimehe Vladimir Velmani tänasel kohtumisel Valgevene noorteühenduse Maladõ Front juhtidega Riigikogus oli kõne all poliitiline olukord Valgevenes, jätkuvad repressioonid teisitimõtlejate, sealhulgas õppurite ja õppejõudude vastu, ning Valgevene demokraatlike jõudude toetamine Eesti ja Euroopa Liidu poolt.

Maladõ Front esindajate kinnitusel pole Valgevenes oluliselt midagi muutunud, olgugi et väljapoole püüab Lukašenka režiim jätta vastupidist muljet. Jätkuvad repressioonid opositsiooni ja teisitimõtlejate vastu, piiratud on nii ajakirjandusvabadus kui ka valitsusväliste organisatsioonide tegevus, mille toimimist takistatakse eeskätt bürokraatlike meetoditega.
 
Välispoliitiliselt on Valgevene oma taktikat Maladõ Front esindajate sõnul muutnud, püüdes ühelt poolt hoida häid suhteid Venemaaga ja teiselt poolt näidata end positiivselt ka Eruroopa Liidule.
 
Silver Meikari hinnangul peab Euroopa Liidu välispoliitika Valgevene suunal rohkem keskenduma inimõigustele ja demokraatia arengule. Meikar sõnul on poliitiliselt aktiivsete noorte füüsiline ja vaimne hirmutamine lubamatu.
 
„Valgevenes jätkub poliitiliselt aktiivsete noorte tagakiusamine, mille ilmekaks näiteks on Tatsyana Shaputska poliitilistel põhjustel väljaviskamine Valgevene Riiklikust ülikoolist või Zmiter Dashkevichi röövimine. Kodanikeühenduse katuseorganisatsiooni asutamise koosolekul 6. detsembril võtsid vormita mehed Dashkevichi kinni, röövisid talt telefoni ja sülearvuti ning jätsid ta kinniseotud kätega Minskist  70 kilomeetri kaugusele metsa,“ ütles Meikar.
 
Meikari ja Velmani hinnangul tuleks Valgevene opositsioonil üritada edasi liikuda väikeste sammude kaupa, sest rusikaga lauale lüües ei saavutata midagi. Riigikogu saadikud kinnitasid oma valmisolekut tõstatada Valgevenes toimuvate repressioonide ja demokraatia mahasurumisega seotud küsimused rahvusvahelistel foorumitel ja saata ka Valgevene parlamendile sellesisuline kiri.
 
Kohtumisel osalesid Maladõ Front esimees Zmiter Dashkevich, aseesimees Ivan Shyla ja suhtekorraldusjuht Tatsyana Shaputska, kes viibivad Eestis noorteühingu Avatud Vabariik ja Valgevene toetusgrupi kutsel.
 
Maladõ Front on hetkel kõige suurem demokraatlik noorteliikumine Valgevenes. Zmiter Dashkevich on endine poliitvang, kes kandis karistust osalemise eest ametlikult registreerimata organisatsiooni tegevuses. Ivan Shyla on Maladõ Front aseesimees, kes heiteti 2008. juunis keskkoolist välja osalemise eest Lukašenka-vastastel meeleavaldustel. Koolidirektor ja õppealajuhataja keeldusid haridusosakonna käsku täitmast ja selle eest nad vallandati. Tatsyana Shaputska on Maladõ Front suhtekorraldusjuht, kes 3. detsembril heideti Valgevene Riiklikust Ülikoolist välja väidetavalt selle eest, et ta osales EL idapartnerlusprogrammi kodanikeühenduste foorumil Brüsselis. Mitmed organisatsiooni liikmed on represseeritud nende ühiskondliku tegevuse eest, nende hulgas ka praegu kõige noorem meelsusvang Valgevenes Artyom Dubskij, mitmed “poliitilised” ajateenijad jt.
Riigikogu pressitalitus
 
Tagasiside