Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) monitooringukomitee esimees Andres Herkel ja sama komitee raportöör Mailis Reps osalevad 20. ja 21. septembril ENPA delegatsiooni koosseisus Kiievis Ukraina valimiste eelmissioonil. Parlamendivalimised Ukrainas toimuvad 28. oktoobril. Herkeli sõnul aga on riik seni olnud Euroopa Nõukogu murelaps seoses inimõiguste ja demokraatlike vabaduste halveneva olukorraga.

„Kõige suuremat rahvusvahelist tähelepanu on äratanud ekspeaminister Julia Tõmošenko ja endise siseministri Juri Lutsenko jätkuv vangistus ning nende halvenev tervislik seisund. Ühtlasi on vangistus võtnud opositsiooniliidritelt võimaluse valimistel kandideerida,“ märkis Herkel.

Eelmissiooni ajal kohtuvad parlamendiliikmed valimistel osalevate poliitiliste jõududega, samuti Verhovna Rada esimehe, Keskvalimiskomisjoni ja Konstitutsioonikohtu juhtidega ning ajakirjanduse ja vabaühenduste esindajatega. Järgmise kuu lõpus pöördutakse Ukrainasse tagasi juba mitmekümneliikmelise delegatsiooniga.

Herkeli väitel on viimaste arvamusküsitluste järgi president Viktor Janukovitši Regioonide Partei küll valimiste favoriit, kuid nii Julia Tõmošenko ja Arseni Jatsenjuki ühendus Isamaa kui ka Vitali Klitško allianss UDAR liiguvad tugeva parlamendiesinduse suunas. Lisaks on veel mitu parteid, kellel on eeldusi 5-protsendilise valimiskünnise ületamiseks.

Hiljaaegu muudeti Ukrainas ka valimissüsteemi. Lisaks suletud üleriigilistele nimekirjadele, mille alusel valitakse 225 Verhovna Rada liiget, on nüüd moodustatud ka 225 majoritaarset ühemandaadilist ringkonda. Paljud väliseksperdid on seisukohal, et just administratiivse ressursi tugev kasutamine võib Regioonide Parteile anda ühemandaadilistes valimisringkondades eelise.

Herkeli sõnul on Repsi ja rootslanna Marietta de Pourbaix Lundini töökoormus Ukrainas olnud viimase aasta jooksul erandlikult kõrge. „Ühelt poolt valitseb suur pettumus poliitiliste oponentide vangistamise pärast, aga teiselt poolt kinnitab Ukraina poliitilise maastiku mitmekesisus seda, et demokraatlik protsess ikkagi toimib,” tõdes Herkel. 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside