Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogus loodi täna soome-ugri toetusrühm, millega liitus 30 Riigikogu liiget. Rühma esimeheks valiti Juku-Kalle Raid ning aseesimeesteks Aivar Riisalu ja Andres Herkel.

Raidi kinnitusel on tal hea meel, et toetusrühma on astunud ligi kolmandik riigikogu liikmeist kõigist neljast fraktsioonist, sest see annab toetusrühma tegevusele reaalse jõu.
 
Raidi kinnitusel on toetusrühma eesmärk pöörata tähelepanu eeskätt Venemaal elavate soomeugri väikerahvaste raskele olukorrale. “Kui võrrelda Venemaa rahvaloenduste andmeid 1989-2010, siis tulemused on masendavad: mordvalaste, karjalaste ja vepslaste arvukus langes 25-30 %. Rahvuskeeli valdavate inimeste hulk vähenes veelgi kiiremini. Seega on toimumas n.ö. rahulik keelevahetus. Ehk siis on tõeks saamas omaaegse Mordva Haridusministri sõnad: “Lahkuge ajaloo areenilt tasa, ilma liigset kära tekitamata,”” selgitas Raid.
„Ka pole vastavuses soome-ugri rahvaste osakaal ühe või teise Venemaa föderatsiooni subjekti elanikkonna koosseisus ja parlamendi koosseisus“, lisas Raid. „See aga tähendab seda, et kui Marimaal, Komimaal või mujal läheb hääletamiseks küsimustes, mis puudutavad soome-ugri rahvaid, hääletatakse täiesti demokraatlikult nende vastu. Näiteks lõpetada igasugune mari keele kasutamine kohtusüsteemis.“

Raidi hinnangul on soome-ugri rahvail oma huvide esindamise ja probleemide tõstatamise võimalused piiratud ning praktiliselt puuduvad nende rahvuslikud organisatsioonid. „Säilinud on suured ülevenemaalised rahvuskongressid, mis kogunevad kahe-kolme aasta tagant ja vaid kiidavad taevani soome-ugri vabariikide valitsusi, mis nende huve tegelikult ei esinda,“ märkis Raid.

 
„Venemaa soome-ugri rahvad pole oma maa peremehed, sisuliselt puudub maa eraomandus. Põhjarahvad saavad sealt leiduva gaasi ja nafta pealt vaid sümboolset toetust. Ja see on vägagi nukker, sest nafta ja gaas rikub kogu nende elulaadi sajanditeks. Samamoodi on metsa raiumise puhul, tihtipeale raiutakse karjalaste või komide metsakülade ümbert mets ja tulemuseks on hilisem  külade buldooseriga kokku ajamine ning soomeugrilaste linnadesse minek. Või siis näiteks Volga jõele hüdroelektrijaamade rajamised, mis ähvardavad taas pagendada tuhandeid mäemarisid.  Alles see oli, kui kümned mäemari külad jäid vee alla“, rääkis Raid.
 
Riigikogu toetusrühma loomine tõstab Raidi hinnangul Venemaa soome-ugri rahvaste rahvuslikku teadvust ja võimaldab arendada nende parlamentidega mingeidki kontakte. „Tekkiv dialoog võimaldab ehk pöörata veidikegi tähelepanu soome-ugri problemaatikale ja selle esile tõstmist ka suhetes Soome ja Ungari kolleegidega. Eesmärgiks võiks seada näiteks hõimupäeva riiklikuks tähtpäevaks kuulutamise neis riikides,“ ütles Raid.
 
Raidi kinnitusel on toetusrühma loomine oluline ka 2012. aastal Ungaris, Siófokis  toimuva VI  Soome-Ugri Rahvaste Maailmakongress taustal. Oma kõige tähtsama koostööpartnerina näeb toetusrühm Fenno-Ugria Asutust. „Kolmandik parlamendist on arvestatav jõud, seda enam, et toetusrühm on parteiülene, nii et Fenno-Ugria tegemisi on päris arvestatav võimalus toetada,“ ütles Raid.
 
Riigikogu pressitalitus
Tagasiside