Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu infotunnis vastas peaminister Andrus Ansip Ester Tuiksoo esitatud küsimusele finantsperspektiivi kohta. 

Tuiksoo soovis teada, kuidas peaminister hääletab homsel Euroopa Ülemkogul. 

Ansipi sõnul on Eesti kõige olulisem eesmärk saavutada võimalikult hea netopositsioon. Tema selgituste kohaselt on teatavasti Eestil mitmes valdkonnas mured. Üks neist on ühtne põllumajanduspoliitika. „Otsetoetuste määr praegusel kujul meid ei rahulda. 58,6% EL-i keskmisest ei ole meie jaoks aktsepteeritav,“ märkis Ansip. Teine probleem on seotud ühtekuuluvusfondi laega, mille kavandatud tase samuti meid ei rahulda. „Tunneme, et Eestit karistatakse kiirete reformide eest, mis pole meie jaoks vastuvõetav,“ ütles Ansip. Kolmas soov on, et Euroopa ühendamise rahastu oleks finantseeritud Euroopa Komisjoni poolt pakutud mahus, aga sellele on suur vastuseis. „Koalitsioonipartnerid ei ole nõus tegema nendes kolmes Eesti jaoks prioriteetses valdkonnas mingisugust pingerida, need kõik on meie jaoks olulised,“ selgitas peaminister. 

Ansip selgitas, et eelarvekava vastu ei ole Eestil hääletamisel mõtet olla. Kõneldes ühtsetest põllumajanduse otsetoetustest, ütles peaminister, et ka need kesised variandid, mida on Euroopa Komisjoni, eesistujamaa või ka Herman van Rompuy poolt põllumeestele pakutud, on Eesti põllumeestele märksa kasulikumad, kui praeguse olukorra jätkumine. „Eelarve vetostamine ei ole küll kindlasti Eesti põllumeeste huvides, küll aga on meie põllumeeste huvides otsetoetuste mahu viimine vähemalt Rumeenia toetuste tasemele ja selle eest ma kavatsen ka ülemkogul seista,“ kinnitas peaminister. Ta lisas, et meie jaoks on kõige kehvem stsenaarium eelarves kokkuleppele ja ka poliitilisele kokkuleppele mittejõudmine. „Meie sooviksime eelarvet. Kui me ei saa eelarvet täies mahus, siis vähemalt soovime enamuse poliitilist kokkulepet, kuidas praeguse finantsperspektiivi tasemelt tulevikus aastaste eelarvetega jätkata,“ märkis Ansip. Ta lisas, et on siiski optimist ja loodab uues eelarvekavas kokkuleppele jõudmist. 

Peaminister vastas veel Priit Toobali esitatud küsimusele elektri hinna tõusu ja maamaksu kompenseerimise kohta, samuti Tarmo Tamme esitatud küsimusele sissemaksetest ESM-i. 

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder vastas Marika Tuus-Lauli esitatud küsimusele Peipsi sibula ja Kajar Lemberi esitatud küsimusele Tori hobuste kasvatamise kohta. 

Välisminister Urmas Paet vastas Inara Luigase esitatud küsimusele Eesti-Vene piirilepingu kohta. 

Infotunni stenogramm on internetis siin

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside