Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee monitooringukomitee esimees ja Riigikogu ENPA delegatsiooni juht Andres Herkel osaleb täna Peterburis ENPA ja SRÜ Parlamentaarse Assamblee ühiskonverentsil “Parlamentaarsete organisatsioonide roll piirideta Euroopas”. Herkeli sõnul on sellist ühiskonverentside formaati ka varem kasutatud, kuid mitu aastat on nende toimumisel vahele jäänud. 

“Minu jaoks on see esmakordne kogemus. Olen püüdnud taolistest jututubadest eemale hoida, aga kuna ENPA initsiatiivil võeti inimõiguste teema arutusele, siis otsustasin osaleda. Kuigi ENPA poolt on partneriks eeskätt poliitikakomitee on mul hea meel, et monitooringukomiteest on lisaks minule kohal mõlemad Venemaa raportöörid, Andreas Gross Šveitsist ja Dora Bakoyannis Kreekast,“ põhjendas Herkel. 

Konverentsi avavad Venemaa Föderatsiooninõukogu spiiker Valentina Matvijenko ja ENPA president Jeane-Claude Mignon. Tervitustega esinevad Ukraina Verhovna Rada esimees Vladimir Rõbak, Kõrgõstani spiiker Asilbek Jeenbekov ning Valgevene ja Armeenia parlamentide asespiikrid. 

“Mida tähendab konverentsi teise poole pealkiri “Umbusust mõistmiseni” on raske öelda, sest kummagi assamblee esindajad on seni silma paistnud sellega, et näiteks valimisvaatlustel annavad ENPA ja SRÜ vaatlejad täiesti erinevaid hinnanguid. Kui ENPA arvab, et valimised polnud ausad ja vabad, siis arvavad SRÜ saadikud tihti, et kõik oli “okay”. Esimene blokk ehk “Parlamentide roll inimõiguste kaitsel” on palju konkreetsem ja siin kavatseb ENPA esile tõsta selle aspekti, et parlamendid peaksid nõudma Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuste täitmist. Näiteks puudutab see kümneid ja sadu Tšetšeenia sõja ohvreid puudutavaid otsuseid, mida ei ole täidetud,” ütles Herkel. 

Kahjuks on Venemaa demokraatiaprobleemid viimastel kuudel ainult teravnenud. Püütakse tasalülitada kõige tugevamat valimisvaatlusega tegelenud kodanikuühendust “Golos”, samuti on president Putin andnud küünilise tagasikäigu Dmitri Medvedevi poolt tema ametiaja lõpul esile toodud kuberneride otsevalimise ideele. 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside