Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu liige Andres Herkel, kes on ühtlasi ENPA raportöör Valgevene küsimuses, esineb täna Oslos toimuval konverentsil Euroopa Valgevene-poliitika kohta. Konverentsi korraldavad juhtiv inimõigusorganisatsioon Norra Helsingi komitee, Norra PEN-klubi ja teised organisatsioonid. Sellel esinevad ka Euroopa Nõukogu peasekretär Thorbjörn Jagland, mitmed Norra ja Euroopa poliitikud, kirjanikud ja ajakirjanikud ning Valgevene kodanikuühiskonna esindajad. 

Herkeli sõnul on võimulabürint jäänud president Lukašenka jaoks järjest kitsamaks, sest majanduslik olukord on väga halb ja mistahes abiga kaasnevad tingimused muudavad Lukašenka edasise võimulpüsimise väga keeruliseks. 

“Kui tahta krediiti Läänelt, siis tuleb vabastada poliitvangid ja asuda täitma Euroopa nõudmisi. See aga tähendaks Lukašenkale poliitilise võimu kaotust, sest ta ei saa võimul püsida vähegi demokraatlikumas keskkonnas. Samuti võidakse tõlgendada samme Lääne suunas Venemaa huvide reetmisena, millele järgneks ka Kremlipoolne karistus. Laen Venemaalt on tõenäolisem, see aga tähendaks Venemaa väga suurt mõjuvõimu riigiettevõtete privatiseerimisel ja tooks kaasa Lukašenka majandusliku võimu lõpu. Kuna mitmed oligarhid jääksid sel juhul ikkagi Euroopa viisasanktsioonide alla, siis tähendaks see, et ka nemad tunnevad end Lukašenka poolt reedetuna, mis tähendaks, et nad ei vaja teda enam” ütles Herkel. 

ENPA reaportööri meelest loodab Lukašenka, et Euroopa sanktsioonid on hambutud ja Venemaa annab laenu ilma väga ränkade tingimusteta. ” Kõige suurem viga, mida Euroopa teha saab, on nüüd suhtumist pehmendada. Sellepärast on Euroopa välisministrite eelseisev kohtumine Herkeli sõnul väga tähtis. Ta viitas asjaolule, et eelmisel korral nõrgestasid Euroliidu positsiooni häbiväärselt Sloveenia ja Läti, kes väga kitsastest majandushuvidest lähtudes panid sisuliselt veto ühe Lukašenka lähima ärisõbra Juri Tšiži viisakeelule Euroopa Liidus. 

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside