Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel osales pühapäeval Bakuus toimunud rahvusvahelisel konverentsil, mis oli pühendatud Inimõiguste päevale. Aserbaidžaani inimõiguslaste kõrval esinesid konverentsil Herkel Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee raportöörina Aserbaidžaani küsimuses, Ühendriikide suursaadik Anne Derse, samuti Euroopa Liidu, Euroopa Nõukogu ja OSCE esindajad Aserbaidžaanis.Inimõiguste olukord Aserbaidžaanis on viimasel aastal järsult halvenenud eeskätt sõnavabaduse osas. Üksteist ajakirjanikku on praegu trellide taga, viimati arreteeriti Vabadus-raadio korrespondent Nahhitševanis.

Herkel rõhutas oma kõnes, et rahvusvahelised organisatsioonid ei tohi ajakirjandusvabaduse mahasurumist ja fabritseeritud süüdistusi taluda. “Me ei ole rahvusvahelistes organisatsioonides selleks, et pulkade peal arvutada, kui paljude ajakirjanike kinnipanek on viimane piir, millest alates peab rakendama tõsiseid sanktsioone. Mitte ühegi ajakirjaniku õigusi ei tohi nii küünilisel moel piirata ja Euroopa Nõukogu liikmesriigis ei tohi olla ühtegi poliitvangi. Me ootasime Aserbaidžaanilt olukorra normaliseerimist aastavahetuseks, aga viimastel kuudel on see veelgi halvenenud.” Kohalikud inimõiguste kaitsjad omakorda leidsid, et poliitvangide probleemi lahendamine armuandmistega riigipühade puhul annab vale signaali, sest süütud inimesed vabastatakse küll karistuse kandmisest, kuid süüdimõistmine jääb jõusse.  

Andres Herkel rõhutas samuti, et  tal on rida ettepanekuid, mida Euroopa Nõukogu peaks niisuguses olukorras ette võtma. “Küsimus pole ju üksnes Euroopa Nõukogu mõjuvõimes Aserbaidžaanile kui ühele liikmesriigile, vaid ka selles, et Aserbaidžaani võimud kisuvad oma demokraatiat piirava tegevusega alla Euroopa organisatsioonide väärtused ja kõrged standardid,” üles ta.

Ühendriikide suursaadiku Anne Derse’i kõne oli Herkeli sõnul tähelepanuväärne selle poolest, et väga tugevalt oli juttu koostööst ja võimalikust liitumisprotsessist NATO-ga. “See kõlas märguandena, et Aserbaidžaanil on aeg määratleda, kuhu nad tegelikult kuuluvad. Minu meelest oleks vale näha NATO suunas üksnes geopoliitilist enesemääratlemist, see on tegelikult ka väärtussüsteemi valik,” kommenteeris Herkel Ühendriikide saadiku poolt tõstatatud teemat.

Riigikogu pressitalitus

Lisainfo:

Andres Herkel, tel 5056540

Tagasiside