Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) lõpetas üle kahe aasta kestnud aruteluprotsessi Ungari küsimuses otsusega mitte avada monitooringuprotseduuri. Aprilli lõpus otsustas komitee ülinapi häälteenamusega, et monitooring tuleb avada ning kuu aega hiljem tegi Assamblee Büroo vastupidise soovituse.

Teisipäeva, 25. juuni õhtusel assamblee hääletusel eelistas 135 ENPA liiget monitooringuprotseduurile pehmemaid töövorme, kuna monitooringu kasuks hääletas 88 liiget. Sellele eelnenud hääletus monitooringukomitees oli seekord andnud ühehäälelise enamuse seisukohale monitooringut mitte avada.

Monitooringukomitee esimehe Andres Herkeli sõnul oli tegemist ülipingelise protsessiga eriti komiteesiseste hääletuste puhul. „Ehkki olin ka ise selle poolt, et monitooringut mitte avada, rõhutasin omapoolses lõppsõnas, et Ungari peaks paljudes küsimustes Veneetsia komisjoni ettepanekutega arvestama. Tõenäoliselt hakkab edaspidi assamblee poolt nende küsimustega tegelema õiguskomitee. Monitooringu avamine olnuks ebaproportsionaalne otsus, sest Ungaril pole olnud niisuguseid süsteemseid probleeme nagu paljudel monitooringu all olevatel riikidel. Tegemist on küll vaidlusega riigiõiguslike printsiipide üle, kuid seal pole mingeid märke rikutud valimistest või poliitvangidest.“

Monitooringu avamise ettepanek tehti 2011. aasta alguses seoses tollal laia vastukaja tekitanud konstitutsioonimuudatuste ja meediaseadusega. Kaks ja pool aastat kestnud kaalumisperioodi jooksul on tegeletud peamiselt riigiõigust puudutavate küsimustega, muuhulgas on tellitud Veneetsia komisjonilt koguni 12 ekspertiisi erinevate Ungari seaduste kohta. Herkeli sõnul tehti Ungaris rida muudatusi ja olukord liikus juba rahulikuma lahenduse suunas, kui selle aasta märtsis tehtud uued konstitutsioonimuudatused kired taas üles kütsid, seejuures tõusis peamiseks probleemiks konstitutsioonikohtu sõltumatuse vähenemine.

Liberaaldemokraatide poliitilise grupi poolt assambleel sõna võtnud Eesti delegatsiooni liige Mailis Reps rõhutas, et Euroopa Nõukogu kaotaks oma usaldusväärsust kui Ungari osas midagi ette ei võetaks. „On selge, et kui meie isegi ei otsusta kasutada Euroopa Nõukogu mehhanismi seireks ja dialoogi pidamiseks Ungariga, nagu teevad seda teised rahvusvahelised organisatsioonid, poleks see Assamblee tegelik soov,“ märkis ta lisades, et assamblee peab ennekõike toetama demokraatia, õigusriigi ja inimõiguste austamise põhimõtteid.

ENPA istungjärk Strasbourgis kestab reedeni ning sellel osalevad lisaks Herkelile ja Repsile Margus Hanson, Indrek Saar ja Ester Tuiksoo.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside