Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma esines täna kõnega Eesti Noortekoja (JCI Estonia) innovatsiooniaastale pühendatud aastakonverentsil „Per aspera ad astra“. 

Ergma avaldas heameelt võimaluse eest esineda noorte ees: „Põhjused on ilmsed – esiteks on noorte tublide inimestega suhtlemine innustav ja teiseks on konverentsi temaatika väga ajakohane, sest 2009. aasta on kuulutatud rahvusvaheliseks astronoomia aastaks.“ Ergma sõnul oleme liikunud süstemaatiliselt selles suunas, et Eesti riik saaks Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) liikmeks. „Loodame, et Eesti allkirjastab assotsieerunud liikme staatuse ESA-ga juba sel aastal,“ märkis ta.
 
Riigikogu esimees esitas retoorilise küsimuse – miks peaks meid huvitama kosmos ja selle kasutamise võimalused? „Lihtne vastus oleks, et nii avame oma majandusele uue ukse. Lähitulevikus realiseeruvad kaks suurt Euroopa Liidu ja ESA koostööprojekti GMES/Kopernikus ja Galileo. Ka Eesti ettevõtjad ja avalik sektor peavad kasutama uusi võimalusi, mida annab selle kahe projekti realiseerimine. Mitmed Eesti ettevõtted on tõestanud ESA audiitoritele oma võimekust kosmosetehnoloogia rakenduste vallas,“ selgitas Ergma.
 
Riigikogu esimees tunnustas meie noorte ettevõtlikkust ja oskust omavahel teha koostööd. „Nii teevad juba üle aasta Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli tudengid aktiivselt tööd Eesti Tudengisatelliidi Programmi esimese projekti EstCube-1-ga. Eesti tudengid on endile võtnud ambitsioonika eesmärgi luua maailma kiireim satelliit. Tudengitel on toetajaid ja mõttekaaslasi ettevõtetest ning teadusasutustest. Koos tudengitega töötavad projekti kõrgel teaduslikul tasemel tulemuste saavutamise nimel EstCube-1 rahvusvahelised partnerid Soome Meteoroloogiainstituudist, Helsingi ja Jyväskylä ülikoolidest ning Saksa Kosmoseagentuurist,“ tõi Ergma näite. Satelliidi missiooniks on katsetada kosmoses elektrilise päikesepurje kontseptsiooni, mis võib viia maailma kiireima kosmoselaeva loomiseni. Praegused tulemused annavad kindlust, et aastal 2012 saadetakse Eesti esimene satelliit kosmosesse. Ergma sõnul saab uudseid lahendusi kasutada erinevatel aladel.
 
Riigikogu esimees soovis Eesti Noortekojale head juubeliaastat ja püsivat soovi õppida ning areneda.
 
Riigikogu pressitalitus
 
 
 
Tagasiside