Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma tervitas täna Tartus Riigikohtu konverentsist osavõtjaid Eesti Vabariigi 90. juubeli aasta ja selle raames toimuva kohtukuu puhul.  

 

Ergma märkis, et kuu jooksul on toimunud rida huvitavaid üritusi, mis kindlasti  teadvustavad ühiskonnale kohtuid ja kohtusüsteemi. „Olgu need kohtute lahtiste uste päevad, näituse “Eesti oma kohus: kohtuvõim ja õigusemõistmine Eesti Vabariigis“ avamine, 90 kohtuniku 90 avalikku loengut üle Eesti või isegi Teeme ära 2008, kus tegime koos oma riigile kingituse ja rookisime Eestimaa puhtamaks. Kas ei ole mitte sümboolne, et seegi üritus toimus kohtukuul. Läbi kohtulahendite puhastame me ju tihti oma õigussüsteemi ja see on kohtunikkonna tänuväärne roll lisaks õigusemõistmisele,“ ütles Riigikogu esimees. 

Ergma rõhutas, et kindlasti on tänane konverents väärikaks lõppakordiks juubeliaasta kohtukuule: „Rõhutan vabariigi juubeliaastat eriti seetõttu, et viimaste kuude meediapilti jälgides, võib jääda mulje, et riigisektoris arutakse ainult eelarvekärbetega seonduvat.  Õnneks on tegelikkus teistsugune. Võtame kasvõi Riigikohtu üldkogu otsused, mida on alati oodatud ja sel aastal on neid tulnud ja tulemas mitmeid. Need otsused annavad alati ainest dialoogiks Riigikoguga, nii ka seekord. Õigussüsteemi alustalasid – seadusi saame parandada ja kohendada pidevalt ning veel parem kui teeme seda koostöös  kohtunike ja kohtutega. Kutsusin käesoleva aasta veebruaris kohtunike täiskogul kohtunikke üles kaasa lööma paremate seaduste sündimisel, ja ma olen väga tänulik teile, et te seda üleskutset viivitamatult kuulda võtsite ja osalete Riigikogu põhiseaduskomisjoni juurde loodud töörühma töös, mis analüüsib Lissaboni lepingu põhiseaduslikke mõjusid Eestile.“ 

Ergma juhtis tähelepanu, et Riigikogu on tõsiselt käsile võtnud parlamendi kui institutsiooni edasiarendamisega seotud küsimused. „Kutsusin selleks kokku kõikide fraktsioonide esindajatest koosneva Riigikogu töökorralduse töörühma. Üks küsimuste ring, mis on töörühmas arutelu all, on Riigikogu komisjonide roll täitevvõimu kontrollimisel, samuti seaduste rakendumise jälgimisel. Nüüd, kus eelnõude arv on vähenenud, on meil rohkem aega tegeleda selliste Riigikogu ülesannetega. Näiteks ei aita ainult jäätmeseaduse vastuvõtmisest, vaid selle ellurakendamisel tuleb jälgida – kuidas seadus toimib, kuidas täidavad oma ülesandeid erinevad riigiasutused ja ka kohalik omavalitsus,“ ütles Riigikogu esimees. 

Ühtse kolmeastmelise kohtusüsteemi, sõltumatuse ja enesekorraldusõiguse küsimused on jätkuvalt päevakorras. Kindlasti ei ole siin oodata kiireid lahendusi. Riigikogu omalt poolt võttis äsja vastu seaduse muutes kohtunike koolituse korraldust, mis on kindlasti sammuke kohtute enesekorraldusõiguse realiseerimisel. „Tehkem siin koostöös jõukohaseid samme meie põhiseaduslikke printsiipide kindlal ja täielikul rakendamisel.“ märkis Ergma. 

Riigikogu esimees ütles, et ootab suure huviga Riigikohtu esimehe selle aastat ülevaadet Riigikogus, mis on alati olnud tõukeks edasistele arengutele. 

Ergma rõhutas soovides jõudu konverentsi tööle: „Ühiskonna arenguid, õigusriikluse arenguid tulebki pidevalt analüüsida, et tugevdada oma rahva heaolu ja kindlustada riiklust.“ 

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside