Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimehe Ene Ergma ja Tšehhi Senati presidendi Přemysl Sobotka tänasel kohtumisel oli kõne alla kahe riigi parlamentide koostöö Euroopa Liidus, aga samuti kahe riigi ajalooline pärand ja USA radarijaama rajamine Tšehhi Vabariiki.

Pooled meenutasid oma sarnast ajaloolist kogemust totalitaarse süsteemi osana, tõdedes ühelt poolt, et Lääne-Euroopa riikidel pole kerge seda kogemust mõista ja märkides teiselt poolt, et see ühine kogemus loob hea eelduse Eesti ja Tšehhi koostööks.

„Lääneriikide esindajate arusaam kommunismist on hoopis teistsugune, kui meie seda omal ajal tunnetasime, ja seda on tunda ka nendega kõneldes. Rohkem räägitakse Euroopast, mis kannatas fašismi all, aga ei tajuta seda, et osa Euroopa riike kannatas kommunistlike režiimide all,” ütles Ergma.

Kahe riigi koostöö teemal jätkates rõhutas Ergma, et pole mõtet luua uusi organisatsioone, mis kiiresti bürokratiseeruvad ja muutuvad ebaefektiivseks, vaid koostööd tuleks teha alaliste parlamendikomisjonide tasemel. Heaks näiteks tõi ta Põhjala ja Balti riikide ehk NB8 koostöö, kus toimuvad regulaarsed kohtumised nii parlamentide esimeeste kui ka komisjonide vahel.

Nii Ergma kui ka Sobotka pidasid oluliseks, et Euroopa Liit tegutseks kui 27 võrdse riigi ühendus. Mõlemad avaldasid veendumust,  et Euroopa Liitu ei tohi jagada suurteks ja väikesteks riikideks, kellest esimestel on rohkem kaalu kui teistel. Pooled leidsid, et väikeriikidena peaksid Eesti ja Tšehhi ka sel põhjusel koostööd tegema. Samas märkisid mõlemad, et koalitsioone ei ole vaja luua millegi vastu, vaid millegi poolt, et midagi ühiselt saavutada.

Ergma tundis huvi ka Tšehhi plaanitava USA radarijaama rajamise vastu ja Sobotka andis ülevaate asjade senisest käigust.

Kohtumisel osales ka Riigikogu väliskomisjoni esimees Sven Mikser ja Tšehhi Senati delegatsioon.

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside