Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu esimees Ene Ergma osales täna Tartus Eesti Õpilasesinduste Liidu aastakoosolekul. 

Ergma rõhutas oma kõnes, et tal on alati meeldiv tulla noorte hulka. „Usun, et mitmetega teie hulgast olen kohtunud ka teie koolis astrofüüsika loengus. Täna olete mulle pakkunud võimaluse kontrollida, kas minu arusaamad ka tänaste koolinoorte mõtetega haakuvad,“ ütles Ergma. Ta avaldas heameelt, et needsamad teemad ja küsimused, mis on pannud teda muretsema, sulge haarama ning ikka ja jälle kõneks võtma, on tänagi arutlusel. „Kiire elutempo ja infoühiskond justkui nõuavad meilt, et tuleksime iga päev välja uute teemadega ja uudsete vaatenurkadega. Kuid siin on ka peidus väike oht muutuda pealiskaudseks. Seetõttu leian, et seni kuni probleeme on vaja lahendada, pole põhjust ka peljata neist kõneldes enda kordamist,“ selgitas Riigikogu esimees. 

Nii koolis toimuv, kui ka haridusküsimused laiemalt, mõjutavad õpilasi otseselt ja on täiesti loomulik ja lausa hädavajalik, et noored osalevad järjest aktiivsemalt õppetöö ja koolielu korraldamises. „Nagu te väga hästi teate, saavadki paljusid probleeme kõige mõjusamalt vähendada just õpilased ise.  Kiusamine on üks neist teemadest, mis iseenesest ei kao. Kiusamine pole täna enam vaid koolis teisele hüüdnime andmine ja jala taha panemine. Kiusamine on muutunud jõhkraks, väljunud klassist, koolist ja jõuab läbi interneti nii kiusatava koju kui ka laia ilma. Mõistmine, ennetamine, eeskuju, kiusamise hukkamõistmine – lihtsad sõnad, mis tähendavad paljude laste jaoks tervet, mõradeta elu,“ ütles Ergma.  

Riigikogu esimees soovis õpilastele edu töögruppides riigieksamite ja kutsehariduse temaatika käsitlemisel. „Ka minu kogemus näitab, et riigieksamiteks valmistumine võib panna õpilased ja õpetajad surve alla, mis kallutab nad kõrvale olulisimast – koolis on vaja omandada põhilised teadmised, mõista ainetevahelisi seoseid, õppida loogiliselt mõtlema ja kasutama teadmisi ka praktilises elus. Ja koolide omavaheline rebimine punktide pärast ei muuda ilmselt asja paremaks,“ märkis Ergma. 

„Kutsehariduse populaarsemaks muutumist saan ma üksnes tervitada, Eesti vajab häid oskajaid inimesi. Pole ka põhjust peljata, et kutsekooli õppima asumine oleks tee, mis enam edasi ei vii,“ selgitas Ergma. 

Ergma käsitles ka õppeainetevaheliste seoste mõistmist. „Viimasel ajal on täiesti põhjendatult ja suure murega palju kõneldud liiklusest, õigemini: sagenenud õnnetustest, suurest kiirusest, joobes juhtimisest, sõiduõigust ehk juhiluba mitteomavatest juhtidest jne. Head noored! Ka neis küsimustes on teil palju võimalik muuta. Ma usun, et kui te taotlete oma koolides liiklusõpetuse läbiviimist, siis küllap see õnnestubki. Enamasti tulevad fataalsed vead liikluses valest mõtlemisest, rumalast uljusest. Füüsika tundmisest, muide, on elu hoidmisel palju kasu, iga autoroolis istuja peaks oskama arvutada vähemalt auto pidurdusteekonna pikkust,“ ütles Ergma. 

Riigikogu esimees soovis Eesti Õpilasesinduste Liidule head üldkoosoleku kordaminekut ning kõigile edu õpingutes ja oma tee leidmisel. 

Riigikogu pressitalitus

 

Tagasiside