Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Prantsusmaal Strasbourgis algas Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee (ENPA) 2013. aasta istungjärgu suveistung, millest võtavad osa Eesti delegatsiooni juht Andres Herkel ja liikmed Mailis Reps, Margus Hanson, Ester Tuiksoo ning Indrek Saar.

Herkeli sõnul on Assamblee päevakord tihe ning viimasel hetkel otsustati lisada veel mitu kiireloomulist debatti. „Täna arutatakse olukorda Lähis-Idas, kuid peaküsimusena tuleb otsustamisele, kas Assamblee avab Ungari suhtes monitooringuprotseduuri seoses hiljutiste põhiseadusmuudatustega, mis piiravad võimude tasakaalu ning meediavabadust,“ ütles Eesti delegatsiooni juht. Ta lisas, et aprillis otsustas komitee ühe-häälelise enamusega monitooringu avamise kasuks, kuid Assamblee büroo soovitus kuu aega hiljem oli vastupidine. Andres Herkeli, kes on ENPA monitooringukomitee esimees, väitel on tegemist erakordselt pingelise küsimusega, kus lõppotsust on raske ennustada. Herkeli hinnangul ei ole Ungari võimuenamus konstitutsioonimuudatuste läbisurumisel kindlasti käitunud kõige targemini, kuid on iseküsimus, kas see tähendab, et olukord Ungaris on võrreldav monitooringuprotseduuri all olevate riikidega, kus sageli on tegemist küsimusega poliitvangide olemasolust ning kauakestvatest raskustest sõnavabaduse ja demokraatlike valimistega.

Lisaks ülalmainitule toob monitooringukomitee Assamblee ette Makedoonia raporti. „Ettepanek arutada kiireloomulisena olukorda Gruusias sai küll toetuse Assamblee büroos, kuid täiskogu otsustas sessiooni avamisel teisiti. Leiti, et teematõstatuse peapõhjus ehk nn valikulise õigusemõistmise elemendid võiksid peegelduda hoopis reedel hääletusele tulevas raportis, mis käsitleb vajadust eristada rangelt poliitilist ja kriminaalvastutust,“ märkis Herkel.

Kiireloomulise debatina võetakse ette ka viimasel ajal liikmesriikides aset leidnud rahvaprotestid ning nende seos kogunemis- ja sõnavabadusega. Herkeli sõnul puudutab see teema peamiselt Türgit, kuid tehti otsus seda pealkirjas otsesõnu mitte mainida, mis annab võimaluse probleemile ka laiemalt läheneda.

Kolmapäeval on päevakorras Mailis Repsi koostatud õiguskomitee raport korruptsiooni negatiivsest mõjust õigusriigi alustele. Samuti valitakse Islandi ja Leedu esindajad Euroopa Inimõiguste Kohtusse.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside