Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas oma tänasel istungil saata täiskokku esimesele lugemisele valitsuse algatatud hädaolukorra seaduse muutmise seaduse eelnõu (204 SE). Eelnõu on täiskogus esimesel lugemisel 18. aprilli. Komisjoni ettepanek on eelnõu esimene lugemine lõpetada.

„Me kuulasime täna ära ka pangaliidu, telekommunikatsiooniettevõtete ja Eesti Panga seisukohad. Need puudutasid eelkõige tähtaega, millal seadus peaks jõustuma ja Eesti Panga osas ka volitusnormi, et Eesti Pank saaks oma määruse tasandil sõnastada, mida sisaldab seadusega tagatav elutähtis teenus. Ma usun, et eelnõu teise lugemise käigus me leiame ka sobivad lahendused ja viime eelnõusse vajalikud muudatused, “ ütles põhiseaduskomisjoni aseesimees Deniss Boroditš.

Seaduse eesmärk on tagada elutähtsate teenuste toimepidevus olukorras, kus välisriikides asuvad teenust tagavad infosüsteemid ei toimi või elektroonilise side teenus välisriikidega on katkenud.

„Hinnanguliselt on teenuse osutamiseks vajalike infosüsteemide ja pädevuse Eestist välja viimise risk kõige suurem finants- ja sidesektoris. Kui nt katkeks ööpäevaks Eesti mõne suurema turuosaga panga kesksete infosüsteemide töö ja selle tagajärjel ei töötaks kaardimaksed, internetipank ega sularahaautomaadid, mõjutaks teenusekatkestus mitte ainult pangateenuste tarbimist, vaid otseselt inimeste heaolu ja turvalisust, sest inimestel ei pruugi olla sularahavarusid ning seetõttu ei ole neil võimalik osta toitu, autokütust jm esmatarbekaupu. Olukorras, kus elektroonilise side teenus välisriikidega ei toimi, katkeks ka igasugune telefonivõrgu ja mobiilside toimimine. See mõjutaks otseselt riigis kõigi oluliste elutähtsate teenuste toimimist ning võib kaasa tuua ka inimohvreid, kui abivajajatel ei ole võimalik abi kutsuda,“ selgitas Boroditš.

Eelnõuga suurendatakse rahatrahvi elutähtsa teenuse osutamise elektroonilise turvalisuse nõuete rikkumise eest juriidilisele isikule seniselt 6400 eurolt kuni 20 000 euroni. Eelnõu praeguse redaktsiooni kohaselt peaks seadus  jõustuma 1. jaanuaril 2013. Põhiseaduskomisjoni istungil osalenud siseminister Ken Marti Vaher osutas, et jõustumise osas on võimalik leida ka kompromiss, et kõik seaduse osalised oleksid tähtajaks valmis seadust täitma.

Tänasel komisjoni istungil osalesid ka Eesti Pangaliidu juhatuse esimees Priit Perens, Infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni Liidu tegevjuht Jüri Jõema, EMT juhatuse esimees Tiit Tammiste, Eesti Panga juriidilise osakonna juhataja Kadi Kapral jt.

Lisaks otsustas põhiseaduskomisjon oma tänasel istungil toetada õiguskantsleri ettepanekut nimetada õiguskantsleri asetäitja-nõuniku ametisse Hent-Raul Kalmo, kes praegu onn õiguskantsleri nõuniku kohusetäitja. Vastavasisuline eelnõu (211 OE) on põhiseaduskomisjoni ettepanekul Riigikogu täiskogu päevakorras 17. aprillil. Komisjoni ettepanek on eelnõu vastu võtta.

Riigikogu pressitalitus
 

Tagasiside