Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjon jätkas oma tänasel istungil Aasia-strateegia kuulamisi. Väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni kinnitusel on komisjon ette valmistamas Aasia-teemalist raportit ja soovib võtta Aasia teema olulise tähtsusega riikliku küsimusena arutusele Riigikogu täiskogus tuleva aasta esimesel poolel.

Mihkelson märkis tänasel istungil, et suhete arendamisel Aasia riikidega tuleks tähelepanu pöörata mitte ainult majandusele, vaid ka julgeolekupoliitilistele ja muudele aspektidele.
 
Ülevaate Eesti Aasia-suunalisest poliitikast ja konkreetsete riikide arengust andsid Eesti suursaadik Hiina Rahvavabariigis Andres Unga, Eesti suursaadik Jaapanis Toivo Tasa, Eesti suursaadik India Vabariigis Peep Jahilo ja välisministeeriumi 3. poliitikaosakonna 3. büroo direktor Ants Frosch.
 
Ühelt poolt tõdesid suursaadikud Aasia riikide perspektiivsust majandussuhete kontekstis, kuid teiselt poolt nenditi, et Eesti ettevõtjate huvi Aasia riikide vastu on tagasihoidlik, kuigi arengupotentsiaal selles regioonis on tohutu.
 
Unga hinnangul võiks Eesti Hiina kõrval huvi tunda ka Vietnami vastu, mille suhtumine Eestisse on ülihea ja mis on väga huvitatud oma sadamate arendamisest. Jahilo juhtis tähelepanu India kiiresti arenevale potentsiaalile ja pidas vajalikuks Eesti saatkonna avamist Indias esimesel võimalusel. Tasa kõneles lähemalt Jaapanis toimunud arenguist peale ränka katastroofi ja peatus ka Jaapani eripäral, mida tuleb viimasega suheldes arvestada. Frosch omakorda tõi esile Mongoolia perspektiivi, osutades, et ka see riik võiks olla Eestile huvipakkuv partner. Mongooliat huvitab ta sõnul eriti Eesti reformikogemused üleminekul ühest süsteemist teise.
 
Väliskomisjon otsustas algatada Aasia-teemaliste parlamentaarsete kuulamiste sarja selle aasta mais ja jätkata seda kuni 2012. aasta 1. poolaasta lõpuni. Ettevalmistamisel on uuring, mis loob kuulamiste läbiviimiseks vajaliku konteksti ning kus eksperdid saavad anda oma nägemuse arengutest Aasias ja Eesti huvist selles regioonis kuni aastani 2025.
 
Samuti toimub käesoleva aasta oktoobri lõpus-novembri alguses väliskomisjoni töövisiit Jaapanisse ja Korea Vabariiki, et tutvuda olukorraga kohapeal.
Tagasiside