Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu väliskomisjoni tänasel seminaril “Kagu-Aasia regiooni areng: Eesti valikud” oli vaatluse Kagu-Aasia ja laiemalt kogu Vaikse ookeani regiooni arengud. Tänased ettekandjad rõhutasid selle regiooni kasvavat rolli kogu maailma majanduse arengus ja vajadust ennast selles regioonis nähtavaks teha.

„Kui me tahame tagada stabiilset majandusarengut ja majanduskasvu ka tulevikus, peame kindlasti pöörama Kagu-Aasia kasvavatele turgudele rohkem tähelepanu. Meie kohalolek Kagu-Aasias tuleb saatkonna näol tekitada pigem varem kui hiljem, mistõttu peaks valitsus juba täna töötama plaanide kallal rajada esindus kas Singapuri või Indoneesiasse. Samuti tasuks tõsiselt mõelda, kas uues arengukoostöö arengukavas võiks sihtriikide hulka laiendada ka mõnele Kagu-Aasia riigile,“ ütles väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson.

Tallinna Ülikooli Eesti Humanitaarinstituudi vanemteadur Karin Dean kõneles oma tänases ettekandes sellest, kuidas Euroopa paistab Kagu-Aasiale, osutades et regiooni huvi keskendub eelkõige sealsetele riikidele ja nende koostööle Kagu-Aasia Maade Assotsiatsioonis (ASEAN), mille jaoks Euroopa on pigem kauge dialoogipartner. Dean puudutas ka Hiina rolli regioonis ja Myanmari arenguid.

Tallinna Ülikooli Euroopa uuringute õppetooli kultuuride uuringute doktorant Triinu Püvi rääkis lähemalt tsiviilühiskonna arengutest Kagu-Aasias ning valitsusväliste organisatsioonide (NGOde) tegevust selles regioonis. Püvi osutas, et Eestist tegutsevad selles piirkonnas vaid mõned üksikud NGOd.

Tallinna Tehnikaülikooli Majandusteaduskonna Rahvusvaheliste suhete instituudi lektor Vlad Vernygora peatus samuti ASEANil ja ASEANi koostööl Euroopaga, osutades, et Vaikse ookeani regioonil on välja kujunenud tugev regionaalne enesetunnetus ja Euroopa peab oma eesmärgid Aasiaga suheldes uuesti mõtestama. Vernygora rõhutas ka ülikoolide rolli Aasia õpingute edendamisel ja informatsiooni levikul.

Tänane seminar oli üks osa väliskomisjoni kuulamistest Aasia teemal. Komisjon jätkab selle teema käsitlemist ka oma tulevastel istungitel ja seminaridel.

Tagasiside