Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Euroopa Liidu asjade komisjoni esimees Marko Mihkelson esines täna Prahas toimuval kaitsealasel konverentsil „Pärast NATO Bukaresti tippkohtumist: Euroopa ja Ameerika raketitõrje perspektiivid“.


Mihkelson peatus julgeolekuriskidel, mis ohustavad laiemalt kogu läänemaailma, tõstes ühe olulisema teemana esile energiajulgeoleku.

"Kui praegu moodustab fossiilsete kütuste import Euroopas 50%, siis 2030. aastaks kasvab see 90%-ni. Lääneriikide teadlikkus selles osas on küll kasvanud, kuid selle probleemi lahendamiseks tuleb ära teha palju rohkem ja tegutseda palju intensiivsemalt juba lähemas tulevikus. Meie hinnangul peaks energiajulgeolek kuuluma selgelt ka NATO tegevusvaldkonda," ütles Mihkelson.

Mihkelson peatus lähemalt ka Eestit tabanud küberrünnakul ja sõnastas ohud, mis on seotud totalitaarsete režiimide ning tuumarelva levikuga.

“Kui tuumapeadega pikamaa raketid saavad religioossete äärmusliidrite relvastuseks, siis ei pruugi mõistuse hääl enam toimida. See tähendab, et meie ülesanne on vormida meie ühine raketitõrjesüsteem, et kaitsta end selle võimaliku ja ülitõsise ohu eest. Raketikaitse ei ole oluline ainult NATO üksikutele liikmete, vaid kogu alliansi jaoks,” rääkis Mihkelson.

Mihkelsoni hinnangul peaks tugevnema ka NATO ja Venemaa vaheline raketitõrjealane koostöö. See koostöö peaks ta sõnul olema piisavalt läbipaistev, kuid arvestada tuleb ta kinnitusel ka seda, et ükski kõrvalseisja ei tohi teha NATO liikmeile ettekirjutusi.

Mihkelsoni hinnangul on Euroopa Liidu jaoks sisemiseks ohuks seegi, et liit ei ole piisavalt panustanud ühisesse julgeolekupoliitikaase.

“Alles viis aasta tagasi pani Euroopa Liit kokku oma esimese julgeolekustrateegia. Loodetavasti me uuendame seda juba lähemas tulevikus, võib-olla juba Prantsusmaa eesistumisajal,” ütles Mihkelson

Mihkelson avaldas veendumust, et Euroopa Liidu ühine välis- ja julgeolekupoliitika saab uue hoo sisse Lissaboni lepinguga ja see loob võimaluse koordineerida Euroopa Liidu välispoliitilist tegevust juba järgmisel aastal.

Konverentsi korraldas Tšehhi välisministeerium koostöös Tšehhi Euro-Atlandi Nõukoguga. Konverentsi avavoorus esinesid kõnega Tšehhi välisminister Karel Schwarzenberg, Tšehhi peaminister Mirek Topolánek ja NATO peasekretär Jaap de Hoop Scheffer. Konverentsil osalevad teiste hulgas Norra parlamendi kaitsekomisjoni esimees Jan Petersen, USA välispoliitikaekspert Robert L. Pfaltzgraff Jr. (Institute for Foreign Policy Analysis, The Fletcher School, Tufts University), Iisraeli Knesseti liige Isaac Ben-Israel, USA aseväliminister John Rood, USA kongresmenid Jim Marshall ja Bud Cramer, USA German Marshalli Fondi Transatlantilise Keskuse tegevdirektor Ronald D. Asmus jt.

Ülo Mattheus, 631 6352
[email protected]

05.05.2008
Tagasiside