Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Täna toimus Riigikogus olulise tähtsusega riikliku küsimusena Eesti demograafilise seisundi ja väljavaadete arutelu.

Ettekannetega esinesid peaminister Juhan Parts, minister Paul-Erik Rummo ning sotsiaalkomisjoni esimees Mai Treial.

Juhan Partsi sõnul oleme sunnitud Eesti demograafilise seisundi küsimust riikliku tähtsusega küsimusena arutama, sest senitehtu pole aidanud. ”Poliitika tähendab valikuid. Ja meie valik anda iibele täiendav tõuge on ääretult tähtis valik”, tähendas Parts. Peaminister viitas oma ettekandes faktile, et Eesti rahvaarvu kahanemine läheb veelgi kiiremaks siis, kui sünnitusikka jõuab praegune kasin alaealiste generatsioon ning rahva demograafiline käitumine ei muutu – inimpõlve jooksul jääb 750 000 eestlast. Parts lisas, et siin on tööd teadlastele ja valitsus ei oota teadlastelt ainult probleemitõstatusi, vaid ka realistlikke lahendusi. Ta viitas ka asjaolule, et tuleb hoolitseda rahvastiku vananemise eest, sest meie keskmine eluiga on lubamatult lühike. Peaminister rõhutas kolme ees seisvat suurt väljakutset: 1) konservatiivsete pereväärtuste säilitamine, 2) kindlustunde loomine tuleviku suhtes varasemas eas ning 3) arusaamani jõudmine nii Riigikogu saalis kui valitsuses, et peaaegu iga otsus avaldab mõju sellele, kui palju on Eestis lapsi ja milline on nende elukvaliteet.

Minister Paul-Eerik Rummo esitas lühiülevaate Eesti rahvastiku tänasest seisust demograafiliste põhinäitajate järgi ning peatselt Vabariigi Valitsusele arutamiseks esitatava rahvastikupoliitilise lähtedokumendi põhisuundumustest.

Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees Mai Treial rõhutas oma ettekandes ühiskondlikku leppe tähtsust, mis näitab et Eesti ühiskonnas on tekkimas usk kodanikuühiskonna vajalikkusesse ja võimekusse. Mai Treiali sõnul peaksid arutelud eesti rahva tuleviku teemadel olema kõrgemal erakondlikest huvidest. Ta arvab, et väga oluline on tunnistada demograafilist kriisi Eestis ja sellest tulenevalt hakata otsima rahvastiku taaste võimalusi. Sotsiaalkomisjoni esimees märkis, et komisjoni esmane ülesanne on koostada Eesti rahvastikupoliitika aluste juurde kuuluv tegevuskava aastateks 2004 ”” 2007, samuti pere- ja rahvastikupoliitikaga seonduvate õigusaktide läbivaatamine.

Sõnavõttudega nimetatud küsimuses esinesid paljud Riigikogu liikmed.

Täiskogu istungi tööaja lõppemise tõttu jäi pooleli Mõõdukate fraktsiooni algatatud tulumaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu (107 SE) esimene lugemine. Arutelu jätkub homme kell 14.00 algaval istungil.

Riigikogu pressitalitus

Tagasiside