Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu ei toetanud tänasel istungil Riigikogu otsuse eelnõu, mis nägi ette rahvahääletust rahvusvahelise kaitse saajate ülempiiri kehtestamiseks.

25 Riigikogu liikme esitatud Riigikogu otsuse “Rahvahääletuse korraldamine Eesti rahvusvahelise kaitse saajate piirarvu kehtestamiseks” eelnõu (229 OE) nägi ette, et 2016. aasta 16. oktoobril toimuks rahvahääletus, kus küsitakse: „Kas te pooldate, et Eesti kehtestaks igal aastal rahvusvahelise kaitse saajate arvu ülempiiri?”.

Eelnõu esitajate nimel sõna võtnud Oudekki Loone sõnul on Eesti viimase poolteise aasta avalikes debattides kõige olulisemaid ja teravamaid küsimusi see, kui palju rahvusvahelise kaitse saajaid peaks Eesti vastu võtma ja kes selle üle otsustab. „Käesolev otsuse eelnõu annabki Eesti kodanikele võimaluse oma tahet väljendada. See näeb ette rahvahääletuse korraldamist välismaalastele rahvusvahelise kaitse andmise aluspõhimõtete osas,“ ütles Loone. Ettekandja ütles, et rahvusvahelise kaitse pakkumine toob paratamatult riigile kaasa kohustusi ja kulutusi. Ta märkis, et Eestis on need näiteks sõnastatud välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduses.

Põhiseaduskomisjoni nimel sõna võtnud Mart Nutt andis ülevaate komisjoni aruteludest ja põhilistest küsimustest, mis diskussioonis ilmsiks tulid. Nutt ütles, et komisjonis tehti ettepanek küsida ka õigusala ekspertidelt vastavasisulist arvamust. Ettekandja andis põgusa ülevaate nimetatud eelnõule laekunud ekspertarvamustest. Nutt ütles, et komisjoni ettepanek oli eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata.

Läbirääkimistel Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni nimel sõna võtnud Jaak Madison ütles, et nõustub arutelu käigus tulnud ettepanekuga lasta see eelnõu tänasel hääletusel teisele lugemisele. „Siis oleks võimalik teha parandusettepanekuid ning konkretiseerida seda eesmärki,“ lisas Madison. Ta tõi välja, et Konservatiivne Rahvaerakond toetab selle eelnõu teisele lugemisele saatmist.

Keskerakonna fraktsiooni nimel sõna võtnud Oudekki Loone kutsus üles pagulaspoliitika teemal rohkem arutlema ja rahvalt suuniseid küsima.

Juhtivkomisjon tegi ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Ettepaneku poolt oli 47 saadikut, vastu 30 saadikut, erapooletuid saadikuid oli 2. Seega langes eelnõu Riigikogu menetlusest välja.

Eelnõu algatajateks olid Enn Eesmaa, Mihhail Korb, Toomas Vitsut, Andrei Novikov, Erki Savisaar, Mihhail Stalnuhhin, Peeter Ernits, Vladimir Velman, Siret Kotka, Martin Repinski, Mailis Reps, Olga Ivanova, Jüri Ratas, Anneli Ott, Tarmo Tamm, Kadri Simson, Jaanus Karilaid, Rein Ratas, Aadu Must, Heimar Lenk, Oudekki Loone, Dmitri Dmitrijev, Marika Tuus-Laul, Valeri Korb ja Viktor Vassiljev.

Menetlusest langes välja ka Keskerakonna fraktsiooni algatatud sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu (235 SE), mis puudutab eelmisel aastal vastu võetud aktsiisitõusu. Eelnõu nägi ette loobuda kütuseaktsiisi tõstmisest 2017. ja 2018. aasta 1. jaanuaril.

Läbirääkimistel võtsid fraktsioonidel nimel sõna Andres Ammas Vabaerakonnast, Martin Helme Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonist ja Tarmo Tamm Keskerakonnast.

Juhtivkomisjon tegi ettepaneku eelnõu esimesel lugemisel tagasi lükata. Ettepaneku poolt oli 48 saadikut, vastu 37 saadikut, erapooletuid ei olnud. Seega langes eelnõu Riigikogu menetlusest välja.

Istungi tööaja lõppemise tõttu ei arutatud Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni esitatud Riigikogu otsuse “Rahvahääletuse korraldamine Euroopa Liidu immigrantide ümberjaotamise kava osas“ eelnõu (261 OE), mis näeb ette panna 2017. aasta 23. aprillil korraldatavale rahvahääletusele küsimus „Kas Teie olete nõus, et Eesti Vabariik osaleb Euroopa Liitu saabunud immigrantide ümberjaotamises?“. Eelnõu tuleb arutlusele järgmisel töönädalal.

Istungi stenogramm http://stenogrammid.riigikogu.ee/et/201609221000

Riigikogu istungite videosalvestisi saab vaadata https://www.youtube.com/riigikogu (NB! Salvestis jõuab veebi viivitusega).

Riigikogu pressiteenistus
Marie Kukk
631 6456; 58 213 309
[email protected]
Päringud: [email protected]

Tagasiside