Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

OSCE Parlamentaarse Assamblee (PA) Eesti delegatsiooni juht Paul-Eerik Rummo tegi PA sügisistungjärgul ettepaneku täiendada selle 56 riigi parlamente hõlmava organisatsiooni protseduurireegleid võimalustega viivitamatuks reageerimiseks OSCE territooriumil tekkivatele kriisisituatsioonidele. Ühtlasi kutsus ta kaassaadikuid üles töötama ühiselt välja meetmed PA resolutsioonide moraalse jõu ja siduvuse tugevdamiseks.

 

Rummo esitas oma ettepanekud Venemaa-Gruusia konflikti käsitleva debati käigus, tuues esile, et Vene Föderatsiooni kallaletung OSCE kaasliikmele Gruusiale ning Gruusia separatistlike regioonide tunnustamine iseseisvate riikidena toimus vaevalt kuu pärast seda, kui PA oma põhiistungil Astanas võttis valdava häälteenamusega vastu selliste sammude eest hoiatava resolutsiooni. Samuti rikkus Venemaa samal istungil vastuvoetud resolutsioone, mis taunivad kobarlahingumoona ja küberruumi kuritarvitamist.

 

“Torontos peetud ulatusliku debati käigus selgus ühemõtteliselt, et Venemaal, keda lisaks tavalisest suuremale delegatsioonile esindas ka vilunud diplomaat, Venemaa esindaja ÜROs Vitali Tshurkin, ei ole veenvaid argumente oma teguviisi põhjendamiseks ning mitmel korral võeti tema esindajate retooriline ekvilibristika vastu valju naeruga,” teatas Rummo, kelle sõnul on OSCE autoriteet rahvusvaheliste kriiside lahendajana taas kasvamas, kuid vajab pidevat tuge oma ulatuslikult parlamentaarselt tagamaalt.

 

Laupäeval lõppev istungjärk toimus üldpealkirja “OSCE avatud maailmas: kaubandus, turvalisus, migratsioon” all, kuid keskendus tugevalt päevakorrale lisatud eridebatile Gruusia olukorra üle.

 
 
 

Teate koostas ja edastas:

 

Toomas Viks

Reformierakonna fraktsiooni pressinõunik Riigikogus

55 45679

 
Tagasiside