Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimees Mailis Reps ütles, et kõrgharidusreform peab kvaliteedi tagamiseks arvestama ka õppetoetustega.  

„Hetkel välja pakutud kõrghariduskava lükkab uue õppetoetuste süsteemi loomise alles 2015. aastasse, kuid see on selgelt liiga hilja. Uuringud näitavad, et õppeedukus on seotud õppetoetustega – tasuta õppekoht võib küll olla, kuid ka teised toidu- ja elamiskulud peavad saama kaetud,“ selgitas Reps. „Seega ei tähenda tasuta õppekoht veel tasuta kõrgharidust. Kui aga tasuta õppekoht hakkab sõltuma pelgalt edasijõudmisest, siis ei keskenduta õpingute kvaliteedile, vaid pelgalt miinimumi täitmisele, et säilitada kohta ülikoolis.“

Repsi sõnul tähendab kõigi avalik-õiguslike ülikoolide tasuliste õppekohtade ära kaotamine ligi 50% väiksemat üliõpilaste vastuvõttu. „Hetkel on ka täiesti ebareaalne arvata, et 2012. aastaks leiaks riik ressursid kõigi nende noorte tasuta kõrgharimiseks.“

„Tulemuslepingute sõlmimine ja sisuliselt riikliku tellimuse kaotamine võib tulevikus kaasa tuua kaasa nn „ebapopulaarsete“ erialade spetsialistide puudujäägi. Vormiliselt küll vastuvõttu suurendatakse, kuid sisuliselt erialavalik kitseneb,“ märkis endine haridusminister Reps.

„Samuti poleks mõistlik sisseastumiseksamite süsteemi sisse viimine kõigile erialadele – nii kaotame paljus keskkooli lõpueksamite mõtte ning muudaksime kasutuks hästi välja töötatud SAIS süsteemi,“ lisas Reps.

„Loomulikult on mul hea meel, et Aaviksoo plaan näeb ette tasuta kõrgharidusele üleminekut, see on parlamendierakondade enamuse ühine soov,“ selgitas Reps, „see reform tuleb aga hoolikamalt läbi töötada ning kindlasti keskenduda rohkem õppetoetustele.“

Tagasiside