Riigikogu
Riigikogu
Jäta navigatsioon vahele

Riigikogu

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatas täna haigekassa seaduse muutmise eelnõu, mille eesmärgiks on parandada haigekassa eelarvepositsiooni ning tervishoiuteenuste kättesaadavust elanikkonnale.

Aab ütles, et kuna sotsiaalmaksu laekub esialgsest eelarve prognoosist vähem, siis ähvardab haiglaid ja patsiente olukord, kus korraline arstiabi muutub üha vähem kättesaadavaks.

„Ravijärjekordade pikenemine tähendab kriisisituatsiooni inimesele, tuues kaasa tema elukvaliteedi languse, haiglad aga suunavad patsiente järjest enam eravastuvõttu, kus haigel tuleb ühe visiidi eest tasuda 250 – 500 krooni,“ märkis endine sotsiaalminister Aab. „Omaosalus hooldusravis on 100 krooni päev. Tervishoiuteenuste hindasid vähendati 1. novembril 2009.a. ning koefitsient on nüüd 0,94.“

Aab ütles, et kui valitsus sunnib haigekassa eelarvet aina kärpima, siis tuuakse ohvriks Eesti inimeste tervis.

Aab ütles, et taolisel kujul ei täida riiklik ravikindlustus enam oma eesmärki ning ravijärjekordade täiendav pikendamine jms muutused kujutavad negatiivset mõju elanikkonna tervisele.

„Rahvastiku tervis ei ole üksnes majanduskasvu kõrvalprodukt vaid see mõjutab omakorda majanduse arengut,“ selgitas Aab. „Hea tervis tõstab majanduslikku produktiivsust nii indiviidi kui rahvamajanduse tasemel, mistõttu tervishoiuteenuste kättesaadavuse vähenemine kujutab tõsist ohtu eesti majanduse jätkusuutlikkusele.“

Aabi sõnul soovib Keskerakond eelnõuga parandada haigekassa eelarvepositsiooni ning tervishoiuteenuste kättesaadavust Eesti inimestele.

Seaduse muutmise korral lubatakse haigekassal kasutada eelmiste perioodide jaotamata kasumit. Haigekassa eelmiste perioodide jaotamata kasumi kasutuselevõtu ja selle ulatuse otsustaks nõukogu juhatuse ettepaneku alusel.

Kehtiv seadus lubab haigekassa eelmiste perioodide jaotamata kasumit majandusaastas kasutusele võtta kuni 30 protsendi ulatuses, kuid mitte rohkem kui 7 protsendi ulatuses eelmisel kalendriaastal haigekassa eelarves ettenähtud tervishoiuteenuste kuludest.

 

Tagasiside